Reklama

Bankowanie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej

Decydując się na zabieg liposukcji, trzeba dziś wiedzieć, że odessana tkanka tłuszczowa jest bogata w mezenchymalne komórki macierzyste i stanowi cenny materiał terapeutyczny. Można wykorzystać go do lipoprzeszczepu lub przekazać do banku tkanek, gdzie będzie czekał do chwili, aż stanie się potrzebny.

Zacznijmy jednak od początku, czyli liposukcji, potocznie nazywanej odsysaniem tłuszczu. To relatywnie prosty zabieg chirurgiczny. Dzięki nowoczesnym technologiom liposukcja infradźwiękowa N.I.L. lub wodna Body-Jet jest mało inwazyjna i mało uciążliwa, bo przebiega w sposób komfortowy i nie wyłącza z życia na wiele tygodni. 

Na czym polega zabieg? Tkanka tłuszczowa, znacznie bogatsza w komórki macierzyste niż szpik kostny, jest odsysana cienkimi kaniulami. Następnie trafia do specjalnego separatora, a po odpowiednim przygotowaniu może być zamrożona i czekać w banku tkanek, aż okaże się potrzebna. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest dość wysokie, ponieważ już dziś komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej znajdują zastosowanie w wielu innowacyjnych terapiach medycznych. Z czasem będzie ich więcej.

Reklama

Komórki macierzyste ze szpiku i tłuszczu

Główne szlaki medycyny XXI wieku wyznacza biologia molekularna. Terapie genetyczne i komórkowe budzą ogromne nadzieje naukowców oraz wielu chorych. - Mezenchymalne komórki macierzyste już dziś są stosowane w ortopedii, kardiologii, neurologii, onkologii, także dermatologii i medycynie estetycznej, a zakres ich zastosowania z roku na rok sukcesywnie się rozszerza. Terapie komórkowe stanowią obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny - wyjaśnia dermatolog z Kliniki Melitus, dr n. med. Maria Noszczyk*, prowadząca badania kliniczne w projekcie naukowym pt. ,,Potencjał terapeutyczny mezenchymalnych komórek macierzystych testowany w próbach klinicznych oraz in vitro - uzasadnienie dla bankowania scharakteryzowanych komórek" w ramach projektu NCBiR Strategmed2. 

Od czasu, gdy w 1968 roku grupa badawcza Alexandra Friedensteina jako pierwsza pobrała ze szpiku kostnego mezenchymalne komórki macierzyste, odkryto ich inne źródła. Dziś najpopularniejsze to krew pępowinowa, miazga zębowa i tkanka tłuszczowa. 

Zdaniem dr n. med. Marii Noszczyk - tłuszcz jest bogatszym, bardziej obfitym i wydajnym źródłem mezenchymalnych komórek macierzystych niż szpik kostny, w dodatku tkanka tłuszczowa daje się znacznie łatwiej pozyskać.

W celu pobrania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej (ADSC, ang. adipose-derived stem cells) wykonuje się liposukcję. To mało inwazyjny zabieg, który polega na chirurgicznym usunięciu tłuszczu z obszarów, gdzie występuje w nadmiarze - brzucha, pośladków, ud. Liposukcja trwa 2-3 godziny i przebiega w silnym znieczuleniu miejscowym. Brak narkozy, co przekłada się nie tylko na komfort okołozabiegowy, lecz także poziom bezpieczeństwa. Głównym celem jest tu wyszczuplenie, wymodelowanie sylwetki, a pobranie komórek macierzystych odbywa się niejako przy okazji, w dodatku relatywnie niskim kosztem. 

Ceny lipofillingu (czyli liposukcji połączonej z przeszczepem autogennego tłuszczu) zaczynają się od 4 000 zł, przy czym trzeba pamiętać, że takie zabiegi przynoszą podwójny efekt. - Współcześnie liposukcja jest zabiegiem o niskiej inwazyjności i wysokiej skuteczności. Pozwala wyszczuplić dany obszar ciała, a pobrany tłuszcz można od razu zastosować do wypełnienia i rewitalizacji tkanek albo też przekazać do banku tkanek i traktować jako polisę zdrowotną na przyszłość, do wykorzystania w różnych terapiach zdrowotnych - zauważa dermatolog z warszawskiej kliniki. 

Terapie komórkowe i medycyna przyszłości

Mezenchymalne komórki macierzyste stanowią dominujące narzędzie medycyny regeneracyjnej. Są multipotencjalne, a więc mogą różnicować się w komórki innego typu i tworzyć tkankę kości, chrząstek, tłuszczu. Naukowcy doceniają ich wielką plastyczność, a także zdolność do samoodnowy. Co więcej, jak wyjaśnia ekspertka, autologiczna tkanka tłuszczowa wraz z mezenchymalnymi komórkami macierzystymi jest naturalnym materiałem o zerowej immunogenności i prezentuje się jako jedna z lepszych substancji terapeutycznych, która wypełnia ubytki tkankowe, rewitalizuje i odmładza, a przy tym odznacza się wysokim profilem bezpieczeństwa. 

Przeszczepy tkanki tłuszczowej były stosowane już w XIX wieku, głównie w celach rekonstrukcyjnych. Dziś odtwarzanie piersi po mastektomii metodą lipofillingu to jedna ze standardowych procedur w chirurgii onkologicznej. Oczywiście zastosowanie ADCS jest znacznie szersze. Dotyczy z jednej strony zabiegów estetycznych, jak powiększanie piersi i prącia, wygładzanie zmarszczek, ujędrnianie i odmładzanie skóry, a z drugiej zabiegów medycznych.

- Mezenchymalne komórki macierzyste stymulują wydzielanie parakrynnych czynników wzrostu, cytokin i mediatorów angiogennych. Mają silne działanie regeneracyjne, dlatego przynoszą oczekiwaną poprawę w leczeniu blizn i trudno gojących się ran (jak np. stopa cukrzycowa, poparzenia). Ponadto wykorzystuje się je w zabiegach poprawiających jakość wiotkiej i pomarszczonej skóry. ADSC znajdują zastosowanie również w ramach terapii uzupełniającej. Przeszczep tkanki tłuszczowej, wykonany po odmładzających i regenerujących skórę zabiegach laserowych, intensyfikuje ich efekty - tłumaczy dermatolog. 

Bankowanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej wydają się najlepszą polisą zdrowotną, w jaką warto zainwestować. Stanowią cenny materiał biologiczny, który wkrótce może stać się skutecznym lekiem na różnego typu schorzenia, w tym choroby cywilizacyjne (cukrzycę, choroby Alzheimera i Parkinsona).

Czy ADSC przydadzą się w przyszłości? Szanse na to są dość spore, dlatego jeśli mamy możliwość ich pozyskania i zbankowania, warto z niej skorzystać, np. w ramach programu Life Potential (www.lifepotential.pl). Jak tłumaczy dr n. med. Maria Noszczyk - banki tkanek oferują nie tylko samą opcję mrożenia i przechowywania komórek macierzystych, lecz również usługę ich scharakteryzowania pod kątem potencjału terapeutycznego i przyszłego zastosowania czy to regeneracyjnego, czy też immunomodulacyjnego. Bankując komórki, zapewniamy sobie dostęp do wielu innowacyjnych terapii medycznych, a być może także dajemy szansę na zdrowsze i dłuższe życie. To kluczowy argument przesądzający o tym, aby zbankować komórki macierzyste pobrane podczas liposukcji, chociaż oczywiście każdy tę decyzję musi podjąć sam.

*Dr n. med. Maria Noszczyk - specjalista dermatologii i medycyny estetycznej, założycielka Kliniki Melitus w Warszawie (klinikamelitus.pl), wykładowca w Międzynarodowym Centrum Anty-Aging, jest członkiem Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology (ESCAD). Autorka książki popularnonaukowej “ ,,Medycyna Piękności" i podręczników z zakresu kosmetologii stosowanej.

Artykuł współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu STRATEGMED2. 

(Numer umowy STRATEGMED2/267976/13/NCBR2015, Tytuł projektu Potencjał terapeutyczny mezenchymalnych komórek macierzystych testowany w próbach klinicznych oraz in vitro - uzasadnienie dla bankowania scharakteryzowanych komórek).

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama