Jak łatwo i szybko prasować? Wskazówki blogerek

Dotychczas nie było dużych szans na porozumienie między przeciwnikami a zwolennikami prasowania. Pierwsi kochają, gdy wszystko jest gładkie i poskładane w równą kosteczkę, a sama czynność prasowania tkaniny jest dla nich kojąca. Drudzy kupują tylko takie ubrania, które nie wymagają kontaktu z żelazkiem, a prasowanie uważają za katorgę i pożeracz czasu. Gdzie zatem znaleźć złoty środek? Czy istnieje metoda na prasowanie, która zachęci nieprzekonanych oraz pozwoli szybko i bez wysiłku wygładzić najbardziej upartą lnianą koszulę?

Jak przygotować się do prasowania?

Maksymalne ułatwienie prasowania może pomóc sceptykom w przekonaniu się do tej czynności. Po co to robić? Bo kiepskie relacje z żelazkiem ograniczają nam możliwość wyboru. Czemu rezygnować z obłędnego ubrania tylko dlatego, że łatwo się gniecie? Żeby uprościć prasowanie, warto dobrze się do niego przygotować. Najlepiej po prostu wyrobić sobie pewne nawyki, dzięki którym po pewnym czasie będziemy wszystko robić odruchowo i bez zastanowienia.

  • Jak często prasować? 

Codzienne prasowanie ubrania, które zamierzasz założyć do pracy, wymagałoby, aby każdego dnia wyciągać i rozkładać, a następnie składać i chować deskę do prasowania. Albo - by deska cały czas stała na widoku, co nie wygląda zbyt estetycznie. Czy zatem lepszym rozwiązaniem jest prasowanie całego prania na bieżąco? Maria Młyńska z bloga Ubierajsieklasycznie.pl zdradziła swój patent na optymalną częstotliwość prasowania: 

"U mnie wygląda to tak, że nie prasuję na bieżąco tego, co wyprałam, a bardziej skupiam się na tym, czego będę potrzebować. Zdarza mi się wyciągnąć deskę do prasowania do jednej sukienki, ale wolę zgromadzić sobie kilka rzeczy i dopiero potem zabrać się za prasowanie. Czyli biorę koszulki, które chciałabym w najbliższych dniach nosić, sukienkę, obrus, spodnie, jakieś rzeczy Wojtka i Zosi i robię sobie taką małą sesję prasowania"1. 

Więcej wskazówek blogerki dotyczących łatwego prasowania żelazkiem z generatorem pary przeczytasz we wpisie o prasowaniu parą>> 

  • Jak suszyć, aby prasowanie było łatwiejsze? 

Aby ułatwić prasowanie, warto pomyśleć o tym już przy wyciąganiu tkanin z pralki. Dobrym nawykiem jest rozwieszanie ubrań zaraz po skończonym praniu, tak by nie "kisiły się" w pralce przez wiele godzin. Przed powieszeniem, warto je kilkukrotnie mocno strzepnąć - to pozwala na wygładzenie najsilniejszych zagnieceń. Niektóre rzeczy, takie jak sukienki, koszule czy marynarki, można suszyć na wieszaku, co również znacznie zmniejszy stopień pomięcia danego elementu garderoby. 

  • Jak prasować? Podstawowe zasady 

Przed rozpoczęciem prasowania przygotuj sobie wszystko, co będzie ci potrzebne - w ten sposób zaoszczędzisz swój czas oraz prąd. Używając zwykłego żelazka, warto mieć pod ręką wodę destylowaną i spryskiwacz. Wszystko powinno się też prasować na lewej stronie. Tylko to da ci pewność, że nie uszkodzić delikatnego materiału, nadruków czy koloru. Poukładaj tkaniny tak, aby na wierzchu mieć te najdelikatniejsze, do pasowania których użyjesz najniższej temperatury. Większość z tych problemów rozwiązuje użycie żelazka z generatorem pary - stacja parowa ma pojemność nawet ok. 2 litrów, dzięki czemu dolewanie wody nie jest konieczne. Prasowanie parą jest bezpieczne nawet dla bardzo delikatnych materiałów, a najnowocześniejsze urządzenia mają opcję automatycznego doboru temperatury. Używając ich, nie musisz zaprzątać sobie głowy ani ilością wody, ani rodzajem tkaniny, ani ustalaniem temperatury prasowania. 

Jak prasować trudne ubrania i materiały?

Sceptyków do prasowania zniechęcają przede wszystkim te fasony i tkaniny, które nie poddają się tak łatwo wygładzaniu i wymagają więcej wysiłku do osiągnięcia zadowalającego efektu. Jeśli używasz zwykłego żelazka, warto stosować sprawdzone metody na ułatwienie sobie zadania. 

  • Jak prasować bawełnę lub len? 

Bawełnę i len prasujemy w wysokiej temperaturze, ok. 170-180oC. W przypadku trudności, można je dodatkowo zwilżyć (nawet dość obficie, jeśli zachodzi taka potrzeba). Lnianych ubrań lepiej nie składać w kostkę, lecz po wyprasowaniu rozwiesić na wieszakach. W przeciwnym razie mamy dość dużą szansę na to, że prasowanie trzeba będzie powtórzyć. Bawełniane rzeczy z kolei warto prasować na lewej stronie, aby uniknąć nieestetycznych wybłyszczeń, które lubią pojawiać się zwłaszcza na szwach.

Prasowanie delikatnego materiału, np. jedwabiu, szyfonu czy tiulu

Delikatne tkaniny musimy traktować ze szczególną ostrożnością. O ile bawełna i len są dość odporne na działanie żelazka (więc niezbędne jest ustawienie raczej wysokiej temperatury), o tyle konieczność wyprasowania szyfonu może niewprawioną osobę zbić z tropu. Zastosuj jak najniższą temperaturę i prasuj go na sucho. Możesz to robić przez szmatkę, szczególnie jeśli twoje żelazko ma jakiekolwiek zarysowania na stopie. Również jedwab powinno się prasować nie bezpośrednio, lecz przez cienką szmatkę. Najlepiej na lewej stronie, na najniższym ustawieniu temperatury, jakie masz w żelazku. Dobrze jest też prasować go na sucho, bez zwilżania. W ostateczności można go delikatnie skropić wodą. Tiul lepiej "prasować" poprzez rozwieszenie mokrej tkaniny na wieszaku. Nie wolno go traktować zwykłym żelazkiem. Gdy jest bardzo pognieciony, można go wygładzić gorącą parą z żelazka z generatorem pary.  

Czy da się wyprasować wełnę, sztruks albo skórę ekologiczną?

Sztruks czy aksamit można delikatnie przeprasować na lewej stronie i przez ręcznik, w niskiej temperaturze i bez dociskania żelazka. Wełnę z kolei najlepiej prasować w temperaturze do ok. 150oC, na lewej stronie. Efekt możemy poprawić na prawej stronie, ale wówczas róbmy to przez wilgotną szmatkę. Skóry niestety nie wolno traktować zwykłym żelazkiem, a jedynie gęstą, gorącą parą. 

Jak łatwo wyprasować sukienkę, marynarkę czy plisowaną spódnicę?

Skomplikowane ubrania najlepiej prasować począwszy od najtrudniejszych elementów, czyli np. kołnierzyka czy mankietów (najpierw na lewej stronie, później zaś na prawej). Bawełnianą koszulę warto też przed prasowaniem obficie spryskać wodą - zagniecenia znikną wówczas znacznie łatwiej. Według Marii Młyńskiej (Ubierajsieklasycznie.pl) w prasowaniu koszuli najważniejsza jest odpowiednia kolejność: 

"To, co sztywne prasujemy na początku. Ja prasuję w takiej kolejności, uprzednio spryskując koszulę wodą (idzie wtedy szybciej):

  •  kołnierzyk
  •  mankiety
  •  barki
  •  rękawy
  •  przód
  •  tył"2


Wyzwaniem może być też wyprasowanie marynarki. Również i tutaj warto zwrócić uwagę na kolejność. Ramiona, rękawy, przód i tył powinny być prasowane najpierw, na koniec zaś zostaw sobie kołnierzyk i trudno dostępne miejsca między guzikami. Plisowaną spódnicę prasuj przez szmatkę, na lewej stronie. Trzeba to robić bardzo ostrożnie i delikatnie, tak aby nie zaburzyć konstrukcji plis. Możesz również delikatnie przeszyć spódnicę u dołu, dzięki czemu na czas prania i prasowania utrzyma ona swoją formę. Jest to jednak niewdzięczne i pracochłonne zadanie. 

Szybkie i łatwe prasowanie? Parą

Używając zwykłego żelazka, możemy ułatwić sobie prasowanie poprzez sprytne rozplanowanie tej czynności i wcześniejsze przygotowanie sobie wszystkiego, co może nam być potrzebne. Musimy również poznać zasady dotyczące prasowania różnego rodzaju materiałów, co pozwoli nam uniknąć trudności w wygładzaniu tkaniny czy nawet przypalenia jej. Jednak jedynym sposobem na trwałe ułatwienie i przyspieszenie prasowania bez żmudnych przygotowań jest po prostu zmiana urządzenia na nowocześniejsze. Żelazka z generatorem pary obalają wszystkie argumenty, jakich używają przeciwnicy prasowania. Urządzenia te składają się ze stacji pary, w której znajduje się bojler na wodę, oraz z samego żelazka. Dzięki temu, że nie zawiera ono w sobie pojemnika na wodę, może być bardzo lekkie, a jednocześnie - dzięki dużej pojemności - nie ma potrzeby przerywania pracy w celu uzupełnienia wody. Gorąca, gęsta para rewelacyjnie radzi sobie z wygładzaniem nawet najgorszych zagnieceń, ale w przeciwieństwie do oddziaływania stopy zwykłego żelazka, jest całkowicie bezpieczna nawet dla delikatnych tkanin. Możesz nią bez obaw prasować zarówno len, jak i jedwab czy wełnę, a nawet tiul czy eko-skórę. Tkaniny stają się nie tylko gładkie, ale i przyjemnie odświeżone, co jest bardzo przydatne, gdy na początku sezonu wyciągasz z dna szafy rzeczy, które spędziły tam wiele miesięcy. Nie potrzebujesz szmatki czy ręcznika, przez który będziesz prasować, nie musisz się też zastanawiać, jaką temperaturę ustawić dla danego elementu garderoby. Żelazka z generatorem pary to również świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią elegancko się ubierać, a z prasowaniem im nie po drodze. Dlaczego? Bo trudno dostępne miejsca (np. w przypadku koszuli) nie są już żadnym wyzwaniem - para z łatwością dociera wszędzie. 

Joanna Pachla z bloga Wyrwanezkontekstu.pl przetestowała żelazko z generatorem pary Braun CareStyle 7 pod kątem intuicyjnego i łatwego prasowania. W jej ocenie zdało egzamin pod każdym względem. Jak zauważyła:  

"Generator pary Braun pozwala bowiem prasować DWA RAZY KRÓCEJ niż zwykłe żelazko. A to już jest bardzo dużo. Po drugie, daje możliwość prasowania w pionie, więc jeśli mam do przeciągnięcia jedną rzecz, to po prostu łapię ją w rękę i nie rozstawiam się z deską i tym całym majdanem. Po trzecie, nie ma tu tego pokrętła od temperatury i nic się nigdy nie przypala".3 

Więcej wskazówek przeczytasz we wpisie blogerki>> 

Blogerka zauważyła też, jak ważna jest budowa stopy żelazka oraz jej pokrycie. Odpowiednio wyprofilowany kształt może sprawić, że dużo łatwiej i szybciej dociera się do zagnieceń między guzikami, a nowoczesna powłoka nadaje stopie twardość, dzięki którym suwaki, cekiny czy guziki nie grożą powstaniem rys i zadrapań.

"(...)Efekt jest taki, że żelazko trafia nawet w najtrudniej dostępne miejsca, typu właśnie plisy, falbanki, zaszewki, guziki, zamki czy jakiekolwiek fałdy".4

Dowiedz się więcej o udogodnieniach i nowych możliwościach, jakie daje ci prasowanie w pionie >>

1. Źródło: https://ubierajsieklasycznie.pl/prasowanie-para-jak-prasowac-ubrania/

2. Źródło: https://ubierajsieklasycznie.pl/prasowanie-para-jak-prasowac-ubrania/

3. Źródło: https://www.wyrwanezkontekstu.pl/rzeczy/generator-pary-braun/

4. Źródło: https://www.wyrwanezkontekstu.pl/rzeczy/generator-pary-braun/ 



Artykuł powstał we współpracy z marką Braun.


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy