Miękki czy twardy? Jaki materac 180x200 Hilding Anders wybrać do sypialni?

Kręgosłup jest jeden na całe życie, dlatego trzeba o niego dbać. Wiele aspektów życia wpływa na jego kondycję - zachowywanie odpowiednich reguł w czasie pracy, czy nawet relaksu, ma prowadzić do zachowania jak największej sprawności fizycznej. Jednym z takich "wspomagaczy" jest odpowiedni materac. Jego dopasowanie do własnych potrzeb pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych schorzeń kręgosłupa. Warto więc dobrze przemyśleć swój wybór - oto kilka praktycznych wskazówek.

Jak wybrać materac do sypialni?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej ludzi. Wygodny materac pomaga poradzić sobie z bezsennością, chorobami kręgosłupa oraz złym samopoczuciem. Nic więc dziwnego, że odpowiedzi szuka tak dużo osób! Podstawowymi cechami, na które warto zwrócić uwagę są: rozmiar, rodzaj materiału, z którego został wykonany dany produkt oraz skala twardości.

Rozmiar

Choć w pierwszym momencie na to nie wygląda, to jednak okazuje się, że ten czynnik ma ogromne znaczenie. Pod uwagę bierze się zarówno wymiar długości, jak i szerokości.

Przyjmuje się, że materac powinien być dłuższy od użytkownika o jakieś 20 cm, dzięki temu poszczególne partie ciała znajdą odpowiednie podparcie. Pozostałe czynniki takie jak kolor, wygoda, grubość materaca - również są ważne. Jednakże zapewnienie odpowiedniego podparcie jest tu warunkiem nadrzędnym, którego nie można spełnić, jeśli materac jest albo krótszy albo takiej samej długości jak leżąca na nim osoba. 

Kolejny wyznacznik to ilość osób, która będzie korzystała z danego materaca. Zależnie od tych dwóch czynników do wyboru są zwykle materace: 60x120 - przeznaczone dla niemowląt; ok. 70x140 - dla dzieci w wieku przedszkolnym; 100x120 do 140x200 - dobrze się spełnią w roli materacy jednoosobowych zarówno dla nastolatków, którzy są w gwałtownej fazie wzrostu, jak i dla osób dorosłych; z kolei 160x200 oraz materac 180x200 to rozmiary przeznaczone dla par oraz osób potrzebujących więcej przestrzeni.

Rodzaj wypełnienia

Istnieją trzy podstawowe kategorie wypełnień materacy.

Materace lateksowe, które powstają na bazie włókien syntetycznych i naturalnych - takie połączenie zapewnia przepływ powietrza, a więc pozwala na utrzymanie higieny i jest dobrym wyjściem zwłaszcza dla alergików.

Materace sprężynowe kieszeniowe, które dzięki zaawansowanej technologii dają doskonałą elastyczność punktową. Jest to możliwe dzięki temu, że każda pojedyncza sprężyna znajduje się w oddzielnym woreczku tkaninowym. Sprawia to, że kręgosłup jest podpierany punktowo na całej długości ciała, pozwalając odprężyć się każdej jego części.

Z kolei materace piankowe, reagują na nacisk (pianka wysokoelastyczna) lub ciepło (pianka termoelastyczna) ciała użytkownika i odprowadzają wilgoć, która się w nim gromadzi zapobiegając namnażaniu się różnego rodzaju grzybów i bakterii.

Miękki czy twardy?

Ogólnie przyjęte twierdzenie, że im twardszy materac, tym lepiej - tezę tę obalają dziś eksperci. Okazuje się bowiem, że stopień twardości jest uwarunkowany fundamentalnym czynnikiem, jakim jest indywidualność każdego użytkownika. Kwestia ta zależy od wzrostu i wagi ciała

Twardość materaca jest istotna ze względu na dopasowanie do krzywizny kręgosłupa. Jeśli osoba o większej wadze będzie miała zbyt miękki materac, jej kręgosłup nie zostanie należycie podparty. I odwrotnie - osoby lżejsze, które śpią na niezwykle twardym materacu, obudzą się zapewne całe obolałe, stąd powinny raczej postawić na materac miękki. Miękkość i twardość są to właściwości, które posiada każdy materac, jednak nie każdy materac posiada różne strefy twardości. Jest to cecha, którą uzyskuje się w zaawansowanym procesie produkcyjnym. Właśnie dlatego każdy materac firmy Hilding jest rekomendowany przez zdrowykregoslup.pl - posiadają one aż 7 stref twardości, zapewniając optymalne podparcie każdej z części ciała. Ponadto wybrane produkty marki Hilding by Curem posiadają status wyboru medycznego klasy I, co oznacza, że posiadają właściwości przeciwdziałające powstawaniu odleżyn oraz wspierają rehabilitację wad postawy.

Produkty Hilding Anders są badane w Laboratorium SleepLab. Możesz zatem pozbyć się wszystkich obawy - sprzęt oferowany przez firmy jest wykonany tak, aby zapewnić bezpieczeństwo, a ponad to ponadprzeciętny luksus i zdrowy, dobry sen. Wszystkie elementy materacy przechodzą rygorystyczne testy, aby na końcu można im było nadać certyfikat jakości.

*****

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jensen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy