Pralka do zabudowy. Hit nie tylko do małych mieszkań

Wielu z nas uważało jeszcze do niedawna, że najlepsze miejsce dla pralki to łazienka lub – jeśli tylko warunki mieszkaniowe pozwalają – osobne pomieszczenie gospodarcze. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością, i to nie tylko wśród posiadaczy niewielkich mieszkań, cieszą się jednak urządzenia piorące do zabudowy, które możemy wstawić na przykład do kuchni, i to bez obawy, że zaburzą one jej wystrój.

Pralki do zabudowy: ergonomia, przestronność, wygoda

Pralki do zabudowy - których szeroki wybór znajdziemy na przykład w sieci sklepów RTV Euro AGD - mają nad urządzeniami wolnostojącymi tę zasadniczą przewagę, że pozwalają lepiej zaaranżować otaczającą nas przestrzeń. Jeśli zdecydujemy się umieścić w ich bezpośrednim pobliżu kilka różnych sprzętów AGD - takich, jak np. piekarnik, zmywarka, suszarka do ubrań czy pralka właśnie - z większością codziennych zajęć będziemy mogli uporać się po prostu znacznie szybciej, sprawniej i wygodniej niż kiedyś. Pralka zabudowana w kuchni sprawia przecież, że załatwiając różne domowe sprawy - gotowanie obiadu, wstawianie prania czy mycie naczyń - nie musimy niepotrzebnie krążyć po całym mieszkaniu, kursując od jednego urządzenia do drugiego. Wszystkie niezbędne sprzęty mamy na wyciągnięcie ręki.

To oczywiście nie wszystko. Pralka wkomponowana w zabudowę meblową kuchni pozwoli nam także zaoszczędzić sporo przestrzeni, przede wszystkim w łazience. Jeśli urządzenie piorące zdecydujemy się "ukryć" - zabudowując je w ciągu kuchennych szafek - sprawimy, że nasza łazienka stanie się nie tylko bardziej przestronna, ale zacznie się również po prostu lepiej prezentować. Docenią to niewątpliwie osoby, które od zawsze marzyły o tym, aby zwykłą łazienkę - pełniącą do tej pory wyłącznie użytkowo-gospodarczą funkcję - podnieść do rangi pełnoprawnego, eleganckiego pokoju kąpielowego, w którym można się wyciszyć i odprężyć po wyczerpującym dniu pracy.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

W trakcie poszukiwań pralki do zabudowy warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które - zwłaszcza w długiej perspektywie - będą miały największy wpływ na jej komfort użytkowania. Istotne będą zatem m.in.: jej maksymalna ładowność, głośność pracy i zastosowane w niej technologie. Nowoczesne urządzenie powinno być wyposażone przynajmniej w kilka lub kilkanaście praktycznych i przemyślanych rozwiązań, takich jak np. osobne programy prania tkanin syntetycznych, bawełnianych, wełnianych, delikatnych, technicznych lub sportowych, funkcja prania parowego, która nie tylko odświeża i dezynfekuje odzież, ale także wygładza i rozprostowuje zagniecenia pojawiające się na niej w trakcie prania, czy funkcja prania butów wymagających czyszczenia i dezodoryzacji.

Przydatnym rozwiązaniem jest również tryb opóźnionego startu (pozwalający zaplanować, kiedy pralka ma rozpocząć pracę), funkcja usuwania zwierzęcej sierści czy system redukcji piany. Ergonomię urządzenia znacząco podnosi także zamontowany w nim moduł Wi-Fi, dzięki któremu można je obsługiwać w sposób bezprzewodowy, łącząc się z nim za pomocą aplikacji na smartfon oraz domowej sieci Wi-Fi.

Diabeł tkwi w szczegółach

Decydując się na zakup pralki do zabudowy powinniśmy też zwrócić uwagę na to, czy da się ją łatwo podłączyć do istniejącej w naszym mieszkaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej (przewody odprowadzające i doprowadzające wodę powinny być jak najkrótsze i w żadnym miejscu nie powinny się załamywać) oraz elektrycznej.

Nie należy przy tym zapominać, że rozmiary wybranego urządzenia powinny być nieco mniejsze niż wymiary wnęki, w której je umieścimy - pralka potrzebuje wszak przestrzeni do pracy. Oznacza to, że nie powinna nigdy ściśle przylegać do sąsiadujących z nią szafek - w przeciwnym wypadku może je poważnie uszkodzić. Oczywiście, niektóre spośród drgań powstających w czasie pracy urządzenia da się stłumić za pomocą maty antywibracyjnej. Z drugiej jednak strony, akcesorium tego rodzaju nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z niewłaściwym dopasowaniem pralki.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy