Reklama

Urlop macierzyński – dla kogo aktualnie?

Urlop macierzyński to jeden z najważniejszych przywilejów pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Służy on sprawowaniu osobistej opieki nad małym dzieckiem oraz ma pomóc kobiecie odzyskać siły po porodzie. Komu i na jakich zasadach obecnie przysługuje?

Urlop macierzyński to jeden z najważniejszych przywilejów pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Służy on sprawowaniu osobistej opieki nad małym dzieckiem oraz ma pomóc kobiecie odzyskać siły po porodzie. Komu i na jakich zasadach obecnie przysługuje?

Urlop przywilejem pracownic

Urlop macierzyński jest przyznawany wszystkim kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Wpływu na to nie ma ani długość stażu pracy, ani rodzaj umowy o pracę czy wymiar czasu pracy. Zatrudnienie określane również mianem stosunku pracy powstaje na podstawie:

- umowy o pracę – na czas określony lub nieokreślony bądź w ramach zastępstwa lub wykonywania określonej pracy,

- spółdzielczej umowy o pracę,

- powołania,

- wyboru.

Umowa zlecenie i działalność gospodarcza a macierzyński

Reklama

Ponadto z urlopu macierzyńskiego skorzystać mogą także kobiety pracujące na umowę zlecenie oraz prowadzące działalność gospodarczą – ale pod pewnym warunkiem. Takim mianowicie, że dana osoba przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i regularnie opłacała składkę na nie. Prawa do zasiłku chorobowego osoba ubezpieczona nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – do tego okresu zaliczane są poprzednie okresy ubezpieczenia – obowiązkowe i dobrowolne, o ile przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Co się natomiast tyczy kobiet pracujących na umowę o dzieło, to nie mają one prawa do urlopu macierzyńskiego.

Komu jeszcze przysługuje urlop macierzyński?

Jeżeli matka dziecka nie wykorzystała w całości przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, to tę pozostałą część może wykorzystać ojciec dziecka. Warunek jest przy tym taki, że ojciec musi pozostawać w stosunku pracy. Nazywa się to urlopem na warunkach urlopu macierzyńskiego, przy czym gwarantowana jest tutaj taka sama ochrona trwałości stosunku pracy, jak ma to miejsce w przypadku osób korzystających z urlopu macierzyńskiego. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest także przywilejem osób, które wystąpiły do sądu z wnioskiem o przysposobienie dziecka bądź wzięły dziecko pod opiekę jako rodzina zastępcza.

Wymiar urlopu i wniosek

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi do 20 do 37 tygodni. Jest to podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego. Po jego zakończeniu przysługuje także dodatkowy wymiar urlopu wynoszący 6 (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) lub 8 tygodni (w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). Co więcej – kobieta może wykorzystać co najmniej 6 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. W związku z tym czas trwania podstawowego urlopu po porodzie zostaje skrócony o wykorzystany wcześniej czas.

W niektórych okolicznościach wymiar urlopu ulega skróceniu bądź urlop zostaje przerwany. Dzieje się tak m. in. w przypadku urodzenia martwego dziecka bądź w przypadku śmierci dziecka przed upływem 8 tygodni życia.

Za dzień rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego uznawany jest dzień porodu – tak więc w kwestii urlopu w podstawowym wymiarze nie jest wymagany wniosek. Jest on natomiast niezbędny w sytuacji, gdy kobieta zamierza skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Na podstawie http://urlopmacierzynski.waw.pl/

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy