Reklama

Urlop ojcowski w Polsce – co i jak?

Urlop ojcowski funkcjonuje w Polsce od kilku lat – został wprowadzony w 2010 r. Głównym celem przyświecającym ustawodawcy było zwiększenie udziału mężczyzn w życiu rodziny po przyjściu na świat potomka. Jest to przywilej wszystkich pracowników, którzy w trakcie trwania stosunku pracy zostali ojcami. Zasady funkcjonowania urlopu ojcowskiego w praktyce określają specjalne przepisy.

Urlop ojcowski funkcjonuje w Polsce od kilku lat – został wprowadzony w 2010 r. Głównym celem przyświecającym ustawodawcy było zwiększenie udziału mężczyzn w życiu rodziny po przyjściu na świat potomka. Jest to przywilej wszystkich pracowników, którzy w trakcie trwania stosunku pracy zostali ojcami. Zasady funkcjonowania urlopu ojcowskiego w praktyce określają specjalne przepisy.

Wymiar urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski przysługuje zarówno ojcu biologicznemu, jak i przysposobionemu. Jego wymiar wynosi 2 tygodnie – jest to 14 dni kalendarzowych następujących po sobie, włącznie z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Co do zasady muszą one zostać wykorzystane w terminie do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo:

  • nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 10 roku życia w sytuacji podjęcia decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego,
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 7 roku życia.

Najważniejsze aspekty związane z urlopem ojcowskim

Spośród najbardziej charakterystycznych aspektów, jakie pojawiają się przy omawianiu zagadnień związanych z urlopem ojcowskim, należy wspomnieć o następujących kwestiach:

  • urlop ten jest niezależny od urlopu macierzyńskiego i wiąże się ściśle z osobą ojca, dlatego też nie wchodzi w rachubę opcja przekazania go innej osobie – nie koliduje z urlopem macierzyńskim, a to oznacza, że przez pewien czas rodzice mogą razem sprawować opiekę nad dzieckiem,
  • urlop ojcowski jest niepodzielny – trzeba go wykorzystać w całości, a jeżeli nie zostanie wykorzystany w terminie, wówczas przepada,
  • urlop ten nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego,
  • urlopu ojcowskiego nie należy mylić z tacierzyńskim, z którego ojciec może skorzystać tylko wtedy, gdy matka nie wykorzysta urlopu macierzyńskiego,
  • w celu otrzymania urlopu pracownik musi złożyć u pracodawcy najpóźniej 7 dni przed planowanym terminem urlopu spełniający formalne wymogi wniosek – muszą się w nim znaleźć takie informacje jak termin urlopu oraz dane dziecka; ponadto do wniosku należy dołączyć:

- oryginał skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka,

- oświadczenie, iż za okres urlopu ojcowskiego nie jest pobierany zasiłek macierzyński (takie oświadczenie może też stanowić część treści wniosku).

Wynagrodzenie i składki ZUS przy urlopie ojcowskim

Pracownikowi przebywającemu na urlopie ojcowskim przysługuje pełne wynagrodzenie, albowiem urlop ten jest w 100 proc. płatny. Za czas jego trwania pracownikowi należy sę zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru, którą stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 m-cy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy albo z faktycznego okresu zatrudnienia za pełne kalendarzowe miesiące, o ile niezdolność do pracy powstała przed upływem tego okresu. Do podstawy wymiaru nie zalicza się składników wynagrodzenia wypłacanych pracownikowi przez czas pobierania zasiłku. Dla pracowników zatrudnionych na pełnym etacie podstawa wymiaru nie może być mniejsza aniżeli kwota minimalnego wynagrodzenia – po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. tegoż wynagrodzenia.

Przy tej sposobności często pojawia się pytanie o to, kto jest płatnikiem składek ZUS przy urlopie ojcowskim? Otóż składki na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe finansuje budżet państwa, zaś tytułem do ubezpieczeń w trakcie omawianego urlopu jest zasiłek macierzyński. Świadczenie te jest wypłacane przez:

  • ZUS – jeżeli  pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób,
  • pracodawcę – jeżeli do ubezpieczenia chorobowego zgłasza on powyżej 20 osób.

Należy przy tym zaznaczyć, iż pracodawca jest zawsze płatnikiem składki na ubezpieczenie chorobowe.

Artykuł przygotowany przez autorów http://ojcowski.waw.pl/

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy