Reklama

Mediacja sposobem na rozstanie

Choć konflikt z pracodawcą wyzwala w nas najgorsze emocje, wzbudza nienawiść i nieodpartą chęć zemsty, warto czasami postawić na mediację

Choć konflikt z pracodawcą wyzwala w nas najgorsze emocje, wzbudza nienawiść i nieodpartą chęć zemsty, warto czasami postawić na mediację

Nigdy w życiu - to pierwsze co przychodzi nam na myśl kiedy słyszymy słowo "mediacja" w sytuacji utraty pracy. Warto jednak pamiętać, że w każdej sytuacji konfliktowej zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek dążyć do polubownego załatwienia sporu. Nawet jeśli mediacja nie przyniesie efektu i nasza sprawa trafi do sądu pracy, będzie ona dowodem na podjęcie próby załagodzenia konfliktu, a to jest niezwykle istotne przy sądowym rozpatrywaniu sprawy.

Podstawowymi zaletami mediacji są:

-poufność

-dobrowolność

-bezstronność

Reklama

-niskie koszty

Kiedy można zaproponować mediację? Właściwie na każdym etapie konfliktu. Wystarczy zgłosić ją w formie wniosku lub zawrzeć umowę o mediację. Od razu można także zaproponować osobę konkretnego mediatora. Jeśli takiej nie znamy, możemy jej szukać na stronach internetowych sądów oraz w ośrodkach mediacyjnych. Możemy również wybrać dwie drogi postępowania mediacyjnego - w formie bezpośredniej lub pośredniej. Ta druga jest alternatywą dla osób, które nie chcą na przykład spotkać się z byłym pracodawcą, ale wyrażają chęć podpisania ugody wypracowanej z pomocą mediatora.

W mediacji bezpośredniej rozwiązaniu konfliktu służą spotkania skonfliktowanych stron z udziałem mediatora. Jeśli dojdziemy do porozumienia, zawieramy ugodę. Określamy w niej szczegóły dobrowolnie podjętych ustaleń. Musimy pamiętać, że ugoda nie może zawierać sprzeczności i musi być zrozumiała. Nie może być niezgodna z prawem lub zmierzać do jego obejścia. Ważne, by była zgodna z zasadami współżycia społecznego.

Zatwierdzenie ugody

Podpisaną ugodę możemy złożyć w sądzie z wnioskiem o jej zatwierdzenie. Co nam to daje? Ugoda zatwierdzona przez sąd jest tak samo ważna jak gdyby była zawarta przed sądem. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku składania ugody w sądzie. Jeśli tego nie zrobimy, jest ona ważna tak samo, jak inne umowy cywilnoprawne.

Dokumentem z przeprowadzenia mediacji jest również podpisany przez mediatora protokół. Jego odpis otrzymuje zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jeden egzemplarz mediator ma obowiązek złożyć również w sądzie.

Katarzyna Zalas-Kamińska

mediator KSA we Wrocławiu, wpisany na listę mediatorów w sprawach cywilnych Sądu Okręgowego we Wrocławiu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy