Reklama

(Nie)zwykłe bajki

O Kopciuszku, Kocie w butach, Śpiącej Królewnie.. - czytane głównie dzieciom i przez dzieci. Indywidualnie, "samym sobie" przez dorosłych bardzo rzadko. Z pozoru niedoceniane ponieważ wydają nam się mało znaczącą lekturą... O tym ile znaczą bajki i o wartości ich przesłań opowiem Wam w moim artykule.

O Kopciuszku, Kocie w butach, Śpiącej Królewnie.. - czytane głównie dzieciom i przez dzieci. Indywidualnie, "samym sobie" przez dorosłych bardzo rzadko. Z pozoru niedoceniane ponieważ wydają nam się mało znaczącą lekturą... 
O tym ile znaczą bajki i o wartości ich przesłań opowiem Wam w moim artykule.

 

O tym, że każda bajka ma jakiś morał- wie każdy z nas. O tym, że w niektóre z nas "wnika" Królowa Śniegu, Gerda, Piotruś Pan, Brzydkie Kaczątko zdaje sobie sprawę niewiele z nas.

Bajki przemawiają do naszej podświadomości. Zapamiętujemy niektóre fragmenty z nich szczególniej niż pozostałe- utożsamiamy je z naszą osobą, z konkretnymi cechami charakteru odpowiadającymi nam.

 

"Wszyscy żyli długo i szczęśliwie"- wbrew mylnym przekonaniom to hasło nie towarzyszy każdym bajkom. Prawie zawsze, jak zaprogramowani mówimy to zdanie w pierwszej chwili  pytani o zakończenie mojej bajki.

Reklama

 

Lecz dostrzegamy mylność tego stwierdzenia po głębszym przeanalizowaniu  baśniowych historii nam znanych.

 

Przykładem może być Dziewczynka z Zapałkami.

 

 

Tak, ta historia miała smutny koniec. Nie zmierzam do tego, że bajki są złe, lecz do ich mądrości i zasad w nich panujących.

 

 

Jaś i Małgosia- wywiezione przez ojca i porzucone w lesie, po wielu znojach, błądzeniu w lesie, znajdują domek z Piernika. Radość, swawole, łakomstwo nie trwają wiele: zostają uwięzieni przez Babę Jagę. Ale dzięki pomysłowości Małgosi, przechytrzają Czarownicę i trafiają na wolność.

 

 

Królewna Śnieżka- już wiemy, że w życiu źli ludzie. Macocha uważa pasierbicę za rywalkę. Knuje intrygi. Lecz książę ratuje Śnieżkę. Zwycięża sprawiedliwość, przyjaźń, miłość.

 

 

Brzydkie Kaczątko-początkowo upokarzane, zastraszane, obawiające się odrzucenia i braku akceptacji, lecz na końcu budujące poczucie wartości staje się pięknym łabędziem. Udowadnia, że wbrew przeciwnościom trzeba wierzyć w siebie.

 

Głupi Jaś- "zakała" rodziny. Uczy się najgorzej z rodzeństwa, woli chodzić własnymi ścieżkami. Bajka udowadnia, że ludzie postrzegani są przez swój charakter, dobroć i otwartość dla innych a nie przez osiągnięcia. Dobro zwycięża.

 

 

 Shrek- uczy że ważne jest wnętrze człowieka. Nieurodziwi ludzie też mają dobre serca, są szlachetne! Bo nie szata zdobi cżłowieka.

 

 

 

 

 

Wszystkie historie bajkowych bohaterów ukazują, że niezależnie od zakończenia- szczęśliwego czy tego powyżej, pokazują że życie nie jest łatwe.

 

 

Samemu trzeba zapracować na sukces, pracując fizycznie lub psychicznie nad sobą (Brzydkie Kaczątko). By zebrać plony należy najpierw zasiać i wypielęgnować łan by wzrastał w zdrowiu i sile do wydania "owoców".

 

 

Lecz po przejściu wyzwań, trudności jest nadzieja- jeśli będziemy postępować racjonalnie wszystko się ułoży. Nasze życie jest w naszych rękach.

 

 

Każdy z nas ma swój "bajkowy" świat- prace, szkolę, plany. Jeżeli będziemy postępować sprawiedliwie i rozsądnie wszystko będzie dobrze, zawsze będzie nam się układać.

 

 

Analizując przebieg bajek, rozumiemy jak są ważne w naszym życiu, niezależnie czy dla dzieci czy dorosłych. Tkwi w nich ogromna siła. Atmosfera magii płynąca z bajek udziela się dzieciom, pobudza ich wyobraźnie, pozwala zapamiętywać szczegóły i wątki, pomagając radzić sobie w dorosłym życiu.

 

 

Czytajmy więc niezależnie od wieku- pomoga nam radzić sobie z problemami jak najlepszy psycholog!

 

 

Lubię w jesienne wieczory z bratankiem usiąść w fotelu pod kocem z kubkiem gorącego kakao i zatracić się w bajkowej lekturze!

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama