Reklama

Cukier: Czym go zastąpić?

Cukier dodany do żywności ma wpływ na rozwój otyłości oraz cukrzycy. Ponadto podnosi ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Czy w warunkach domowych można go czymś zastąpić?

Cukry proste a cukry złożone

Cukry proste, inaczej monosacharydy, charakteryzują się tym, że ich spożycie oznacza zastrzyk energii. Warto jednak podkreślić, że jest to krótkotrwałe i po pewnym czasie pojawia się uczucie głodu. 

Spożycie cukrów prostych objawia się wzrostem poziomu glukozy we krwi, zwłaszcza jeśli dostarczymy je w dużej ilości. Prowadzi to do wzmożonej pracy trzustki. Musi ona uwolnić insulinę, która obniży poziom glukozy. 

Cukry proste można podzielić na glukozę, fruktozę, galaktozę, mannozę, rybozę oraz deoksyrybozę. 

Cukry złożone trawią się zdecydowanie dłużej niż cukry proste. To sprawia, że glukoza jest uwalniana stopniowo. W ten sposób energia pozyskana z cukrów złożonych nie jest krótkotrwała, a poza tym uczucie sytości pozostaje na dłużej. 

Cukry złożone to m.in. laktoza, sacharoza, maltoza, skrobia i celuloza. 

Reklama

Biały cukier szkodzi zdrowiu?

Biały cukier to połączenie fruktozy oraz glukozy. Może on prowadzić do obniżenia wrażliwości na insulinę. Przyczynia się to do wystąpienia cukrzycy typu II. 

Uznaje się, że biały cukier ma wpływ m.in. na obniżenie odporności organizmu. Stajemy się podatniejsi na różnego rodzaju infekcje. Powoduje podwyższenie cholesterolu, może prowadzić do miażdżycy oraz otyłości. Ponadto negatywnie wpływa na szkliwo zębów.

Czym zastąpić biały cukier?

Coraz częściej biały cukier jest zastępowany cukrami roślinnymi. Co prawda nie są tak słodkie jak biały cukier, ale ich zaletą jest to, że są w całości wydalane. Po ich spożyciu w organizmie nic nie zostaje. Najczęściej wykorzystuje się ksylitol oraz erytrol. Można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Coraz częściej pojawiają się w hipermarketach. 

Warto pamiętać, że zbyt duża ilość tych zdrowych słodzików może działać przeczyszczająco. Stosując zarówno cukier, jak i jego substytuty w postaci ksylitolu oraz erytrolu, należy zachować umiar.

Ksylitol

Z chemicznego punktu widzenia ksylitol jest alkoholem cukrowym. Naturalnie występuje w wielu owocach i warzywach. Ksylitol znalazł zastosowanie jako niskokaloryczny środek słodzący. Ma niski indeks glikemiczny i wyglądem przypomina cukier. Jest białym krystalicznym proszkiem bez zapachu. Dostarcza około 40 proc. mniej kalorii niż sacharoza. 

Przez to, że ksylitol jest metabolizowany bez udziału insuliny, bardzo dobrze sprawdzi się u diabetyków, a także osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto uznano, że ksylitol ma właściwości wspomagające przyswajanie wapnia. Dodatkowo wzmacnia mineralizację szkliwa i wspomaga rozwój korzystnej flory bakteryjnej jelit. 

Ksylitol może się także przyczynić do zmniejszenia występowania próchnicy. Wszystko przez to, że nie ulega fermentacji w jamie ustnej. Jest często wykorzystywany do słodzenia ciast, deserów oraz napoi. Ponadto wykorzystuje się go przy produkcji past do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej. 

Erytrol

Erytrol, podobnie jak ksylitol, jest alkoholem cukrowym. Również ma postać bezzapachowych kryształków. Erytrol nie ma kalorii i nie jest metabolizowany przez organizm. Jest pomocny w odchudzaniu, nie podnosi poziomu glukozy we krwi, a także nie prowadzi do powstawania próchnicy. 

Erytrol może być wykorzystywany m.in. do deserów, dżemów, wyrobów cukierniczych, sosów czy gum do żucia. Można go wykorzystać wszędzie tam, gdzie stosuje się cukier. Wyjątkiem jest karmel. Erytrol w wysokiej temperaturze nie ulega karmelizacji. Stosuje się go również jako składnik osłonek tabletek, past do zębów oraz płynów do płukania.      

Czytaj więcej:

Rośliny strączkowe zamiast mięsa

Fasolka szparagowa: Dlaczego tak chętnie po nią sięgamy?

Przyszedł czas na młode ziemniaki

Anna Mucha z dużym, ciążowym brzuchem. W komentarzach gratulacje! [ZDJĘCIA]

Zobacz także:

 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: cukier
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy