Reklama

Kabina prysznicowa – jak ją szybko wyczyścić

Aby zawsze lśniła czystością, po każdej kąpieli wytrzyj szyby do sucha. Raz na kilka dni zastosuj domowe środki, które rozpuszczą osady z mydła, twardej wody i zlikwidują pleśń.

Przygotuj środki

Najlepiej domowe, bo nie szkodzą zdrowiu i są tanie. Niezastąpionym płynem do mycia jest ocet. Możesz go wykorzystać nie tylko do czyszczenia kabiny prysznicowej, ale także baterii oraz kafelków w łazience i kuchni. Wymieszaj zwykły 01-procentowy ocet spirytusowy z wodą (w proporcji 1:1) i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Zaopatrz się również w ściereczki, które nie zostawiają kłaczków. Kup również sodę oczyszczoną albo tzw. czyszczącą (kalcynowaną) oraz denaturat i kwasek cytrynowy.

Usuń brud z prowadnic

Szorowanie zakamarków prowadnic to żmudne zajęcie, ale nie napracujesz się zbytnio, jeśli najpierw polejesz je nierozcieńczonym octem i pozostawisz na kilka godzin lub na noc. Gdy prowadnice są bardzo brudne, podgrzej ocet i polej gorącym. Po kilku godzinach spłucz wodą. Jeśli osad nie zniknie w całości, posyp brudne miejsca sodą i wyszoruj starą szczoteczką do zębów.

Reklama

Rozpraw się z pleśnią

Powinna poradzić sobie z nią soda oczyszczona, a jeszcze lepiej kalcynowana. Jeśli użyjesz tej drugiej, pamiętaj o założeniu gumowych rękawiczek, ponieważ jest żrąca i może podrażnić skórę dłoni. Przygotuj papkę z sody i wody lub octu spirytusowego. Nabierz trochę na nieużywaną już szczoteczkę do zębów i dokładnie wyszoruj miejsca pokryte pleśnią. Zostaw papkę na godzinę lub dwie, potem spłucz. Zarodniki pleśni mogą jednak nadal tkwić w szczelinach i ciemny osad znów zacznie się rozrastać. Aby temu zapobiec, polej wyczyszczone miejsca wodą utlenioną. Zrób to wieczorem po kąpieli. Wtedy nikt przypadkiem jej nie spłucze i będzie dłużej działać.

Używaj ściągaczki

Aby uniknąć zacieków i osadów na szybie kabiny, po każdej kąpieli usuń z niej wodę gumową ściągaczką (taką jak do szyb w samochodzie). Pamiętaj o ściągnięciu wody także z glazury. Umieść w kabinie haczyk na przyssawce i zawieś na nim ściągaczkę. Zawsze będziesz miała ją pod ręką. Możesz używać także ściereczek z mikrofibry do mycia szyb. Dzięki specjalnej strukturze włókien dobrze wchłaniają wodę i zapobiegają tworzeniu się zacieków.

Pozbądź się osadów

Twarda woda pozostawia na szkle wapienne zacieki, które nie zawsze znikają po wytarciu szyby. Najlepiej radzą sobie z nimi kwasy. Na oporne osady zastosuj kwasek cytrynowy. Opakowanie kwasku rozpuść w szklance gorącej wody, przelej do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na wewnętrzne powierzchnie kabiny. Pozostaw na kilka minut, a potem wytrzyj do sucha. Możesz to zrobić ścierką z mikrofibry lub papierowym ręcznikiem. Skuteczna będzie także ciepła (ale nie gorąca!) woda z octem (w proporcji 1:1).

Pamiętaj o armaturze

Nie tylko kabina, ale także krany w łazience i słuchawka prysznica powinny błyszczeć.

Codziennie po kąpieli wytrzyj armaturę, aby woda na niej nie wysychała i nie tworzyła wapiennych zacieków.

Raz w miesiącu owiń krany u podstawy szmatką mocno nasączoną octem spirytusowym. Usunie osad i kamień.

Również raz w miesiącu oczyść z kamienia i pleśni słuchawkę prysznicową. Do woreczka foliowego wlej szklankę białego octu, włóż słuchawkę prysznica i szczelnie obwiąż sznurkiem lub gumką. Pozostaw na noc. Ocet z torebki możesz potem wykorzystać do umycia szyb, luster i powierzchni ze stali, np. zlewozmywaka, okapu.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy