Reklama

​Pielęgnacja kotów

Koty spędzają na pielęgnacji sierści 30% swojego czasu. Pomaga im to wyeliminować zanieczyszczenia i reguluje temperaturę ciała. Wpływa na łagodzenie poziomu stresu. Prawidłowa pielęgnacja decyduje nie tylko o urodzie naszego pupila, a przede wszystkim pomaga zachować jego zdrowie!

Szczotkowanie

Sierść kota to jego wizytówka. Zależnie od rasy, barwy i rysunku futerka, ludzka pomoc w niektórych przypadkach jest niezbędna. Z pozoru tylko wydaje się, że częsta pielęgnacja nie jest konieczna, skoro same koty poświęcają jej mnóstwo czasu.  - Za pomocą szorstkiego języka i zwilżonych śliną łapek "myją" wszystkie dostępne części ciała, pozbywając się zabrudzeń i niemiłych aromatów.

Z reguły jednak bardzo entuzjastycznie reagują na dodatkowe szczotkowanie. Aby zachować lśniącą sierść u pupili, raz w tygodniu używajmy metalowego, gęstego grzebienia, szczotki z naturalnego włosia lub gumowej rękawicy (usunie martwe włosy) - radzi Aurelia Suszek z firmy Aquael.

Reklama

Długowłose koty wymagają częstszego czesania - przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jeśli pojawią się splątane lub skołtunione miejsca, warto poświęcić więcej czasu na ich dokładne rozczesanie. Przytrzymanie sierści tuż pod kołtunem spowoduje, że nasz zwierzak nie poczuje ciągnięcia za włosy. Czesząc kota nie tylko pomagamy mu pozbyć się ewentualnych kołtunów, ale zapobiegamy przed połykaniem nadmiaru futra.

Kąpiel

Koty stronią od kąpieli? Niekoniecznie, jeśli wprowadzimy taki nawyk we wczesnym wieku. Większość z nich nie przepada jednak za wodą, dlatego warto odpowiednio się przygotować. Tę czynność najlepiej zaplanować na ciepły dzień. Zachowajmy ostrożność, by woda nie dostała się do uszu zwierzaka. Jednocześnie pamiętajmy, aby bezpośrednio po kąpieli, kot nie mógł wyjść na dwór ani nie był narażony na przeciągi. U osobników niewychodzących odradza się częste kąpiele. Krótkowłose nie potrzebują jej tak często jak rasowe i o długiej sierści. Tym ostatnim weterynarze doradzają regularną toaletę, która pozwoli zachować dobrą kondycję okrywy włosowej i zapobiegnie przetłuszczaniu się sierści.

O czym jeszcze warto pamiętać

Do innych zabiegów pielęgnacyjnych należy obcinanie pazurów, higiena jamy ustnej, oczu, nosa i uszu. Koty drapią, aby skrócić sobie pazury, dlatego przyda się w tym nasza pomoc. Od najmłodszego wieku przyzwyczajajmy pupili do nożyczek i nie czekajmy z zabiegiem aż kot zacznie drapać po meblach lub porani nas podczas zabawy. Co jakiś czas powinniśmy doglądać również uszu pupila. Gdy wewnątrz nagromadzi się woskowina, usuniemy ją delikatnie czystym wacikiem.

Podobnie rzecz ma się z oczami i wydzieliną, która odkłada się w kącikach. W tym wypadku, aby uniknąć podrażnienia możemy nasączyć wacik ciepłą, przegotowaną wodą lub esencją herbacianą. - Higienę jamy ustnej zachowamy podając suchą karmę. Zapobiega ona odkładaniu kamienia nazębnego. Jeśli dojrzałe koty będą wymagać usunięcia kamienia nazębnego, powinniśmy udać się z nimi do weterynarza - dodaje Aurelia Suszek.

 Jeśli nie orientujemy się dokładnie, jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u pupila, doradzi w tej kwestii profesjonalista. Dbajmy o bezpieczeństwo i zdrowie naszych kocich towarzyszy. Dzięki temu będziemy cieszyć się sobą przez długie lata.

 

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy