Reklama

Nowotwór piersi: Jak radzić sobie z chorobą?

Statystyki są bezlitosne. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wskazuje, że wciąż unikamy wykonywania profilaktycznych badań, a nowotwór raka piersi wykrywany jest za późno. O skutkach tych zaniedbań Jolanta Fajkowska rozmawiała ze swoimi gośćmi: doktorem nauk medycznych i chirurgiem Elżbietą Radzikowską, psychologiem Agnieszką Ballą i profesor Gabriela Grodkowską w programie "Fajka pokoju” emitowanym na kanale "Polsat Café”. Swoją historią choroby nowotworowej podzieliła się również aktorka - Beata Kawka.

Każdego roku w Polsce rak zabija około 100 tys. pacjentów. Tuż obok nowotworu płuc i jelita grubego najczęstszą przyczyną śmierci pacjentek jest właśnie rak piersi. Choć w większości krajów Unii Europejskiej umieralność spada, w Polsce wskaźnik wciąż utrzymuje się wysoko. Na 18 tys. zachorowań aż 6 tys. kobiet nie jest w stanie przezwyciężyć choroby.

Jak wygląda leczenie raka piersi?

Najważniejszym krokiem do wyzdrowienia jest szybka i skuteczna diagnostyka. Każda kobieta od dwudziestego roku życia powinna regularnie i samodzielnie badać piersi. To najlepszy sposób na wczesne wykrycia zmian. Raz na jakiś czas warto również poddać się badaniu USG i mammografii.

Reklama

O leczeniu raka piersi i związanych z nimi operacjach opowiedziała w programie pani Elżbieta Radzikowska, chirurg ogólny i plastyczny.

"Bardzo ważne jest zaplanowanie odpowiedniego programu leczenia. Jeżeli możemy usunąć zmianę nowotworową i jednocześnie zrobić rekonstrukcję piersi, to oczywiście przeprowadzamy te zabiegi jednocześnie. To zdecydowanie zmniejsza czas oczekiwania na pełne wyzdrowienie oraz chroni pacjentki przed nadmiernym stresem"

Pani doktor oceniła również stan wiedzy Polek na temat badań profilaktycznych:

"Nasza świadomość potrzeby badań profilaktycznych nie jest idealna, ale z roku na rok wypadamy coraz lepiej. Społeczeństwo polskie można w tej kategorii podzielić na dwie grupy: tę bardziej świadomą oraz tę, która nie ma dostępu do potrzebnej wiedzy medycznej lub nie wyraża chęci, aby się dokształcić. Na szczęście kobiety wykonują samobadania i dzięki temu 60-70% zmian nowotworowych wykrywanych jest we wczesnym stadium choroby. Niestety nasz system medyczny jest tak skonstruowany, że brakuje badań przesiewowych, a zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Warto wspomnieć, że zabiegi rekonstrukcyjne piersi są całkowicie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia od zeszłego roku według nowego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

Jak Beata Kawka dowiedziała się o chorobie? O tym przeczytasz na następnej stronie >>>

Zdrowie psychiczne pacjentek zmagających się z rakiem piersi

Jednym z najczęstszych powikłań raka piersi jest trauma. Terapeuci zauważają, że coraz więcej pacjentek po odbytej mastektomii trafia do ich gabinetów. O problemie zdrowia psychicznego kobiet zmagających się z chorobami nowotworowymi opowiedziała psycholog Agnieszka Balla.

"Często trafiają do mnie kobiety, które nie są w stanie zaakceptować choroby, ponieważ czują się odpowiedzialne za rodzinę. Wypierają nowotwór, ponieważ nie chcą zostawiać najbliższych w potrzebie. To jednak prowadzi do poważnych konsekwencji. Odkładanie leczenia nawet o kilka miesięcy może zaostrzyć chorobę i uniemożliwić powrót do zdrowia. Jako psycholog mogę powiedzieć, że dla chorej kobiety liczy się przede wszystkim wsparcie. Jeśli może liczyć na najbliższych, znacznie łatwiej jest w stanie zaakceptować swój stan zdrowia i poddać się leczeniu".

Beata Kawka: "Niczego się już nie boję"

O swojej chorobie opowiedziała w programie Beata Kawka. Aktorka dowiedziała się o niej w trakcie intensywnego momentu karierze. Występowała wówczas w serialu "Samo życie". Podczas samobadania wykryła sporych rozmiarów guzka na piersi i natychmiast umówiła się na wizytę lekarską. W centrum onkologicznym spotkała mnóstwo kobiet, które z ochotą opowiadały jej o swoich doświadczeniach z nowotworem, choć Beacie trudno było się skupić na tragedii innych, gdy jej świat się zawalił.

Po wielogodzinnym oczekiwaniu w kolejce aktorka weszła do gabinetu lekarskiego, ale spotkała się z niemiłą reakcją. Pani doktor stwierdziła, że Beata chce przyśpieszyć wizytę, wykorzystując swój status gwiazdy. Słowa lekarki na dobre zniechęciły aktorkę do podejmowania prób przeprowadzania kolejnych badań. Kawka przyznała, że wyparła problem i odstawiła leczenie guza na pół roku. Dopiero po namowach przyjaciół podjęła dalsze leczenie.

Teraz przyznaje, że pokonanie choroby dodało jej sił. Bez tego doświadczenia nie miałaby odwagi zmienić swojego życia: rozwieść się z mężem, zmienić otoczenia i wyrwać się z toksycznych relacji.

W programie "Fajka pokoju" omawiane są wydarzenia, które mają wpływ na kobiety: ich życie rodzinne i zawodowe. Prowadząca Jolanta Fajkowska zaprasza do studia ekspertki, autorytety i gwiazdy, by porozmawiać z nimi o ważnych dla nich sprawach i ocenić z ich perspektywy bieżące problemy.

Program można oglądać w każdy poniedziałek o godzinie 12:00 w Polsat Café.

 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie psychiczne | Polsat Cafe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy