Reklama

Hortensja w ogrodzie – co lubi, a czego nie?

Hortensje pochodzą z Japonii oraz Korei jak i częściowo z terenu półwyspu Indochińskiego. Do Europy trafiły dopiero w XVIII wieku i od tamtej pory ich popularność stale rośnie. Nazwa rośliny odnosi się do jej wysokich wymagań wodnych, bo pochodzi od łacińskiego słowa hydrangeam, które oznacza pojemnik na wodę.

Hortensje ogrodowe to krzewy pochodzące z Azji. W Europie najbardziej kojarzymy z wielkich kwiatostanów - zwykle niebieskich, choć gama kolorów jest bardzo szeroka. Barwa kwiatów dekoracyjnych kwiatów zależy od odczynu gleby, w jakiej wzrasta roślina.

Hortensje w ogrodzie - gdzie sadzić?

Hortensje są dosyć wymagającymi w uprawie kwiatami. Gleba, do której są wsadzane, musi być wilgotna, przepuszczalna i próchnicza. Hortensja ogrodowa będzie źle wzrastać w glebach ciężkich oraz gliniastych. Nie ma sensu zasadzać jej także do gleb zalewowych.

 Sprawdź również: Hortensja - zasady uprawy i pielęgnacja

Reklama

Szukając odpowiedniego stanowiska dla hortensji w ogrodzie, warto wybrać miejsce pół cieniste, które sprzyjają jej kwitnieniu. Dobrym miejscem będzie także stanowisko słoneczne, choć hortensje w ogrodzie lepiej rozwijają się w półcieniu. Stanowiska słoneczne przyniosą natomiast wzmożone kwitnienie.

Hortensje w ogrodzie - kiedy są zaniedbane?

Łatwo zauważyć, że nasza hortensja ogrodowa jest zaniedbana i nie czuje się dobrze w wybranym przez nas miejscu. Jej pąki kwiatowe rosną słabo oraz są bardzo nieliczne, przez co całe kwiatostany nie są tak wielkie jak zazwyczaj. Jeśli hortensja rośnie w ziemi o niskiej kwasowości, jej kwiaty mogą stać się niebieskoróżowe, a w bardzo trudnych warunkach nawet całe różowe.

Hortensje w ogrodzie - pielęgnacja

Najważniejsze w pielęgnacji hortensji ogrodowych jest odpowiednie nawodnienie. Roślina ta ma wysokie wymogi względem wilgotności podłoża. W okresie letnich upałów dobrze nawadniać ją dwa razy dziennie (rano i wieczorem), uważając przy tym, by nie zraszać liści. Kiedy do tego dojdzie, możemy spodziewać się oparzeń słonecznych na liściach i łodygach. Mimo wysokiego zapotrzebowania na wodę hortensji nie wolno przelewać. "Stojąca" woda może skutkować rozwinięciem się chorób grzybowych a w rezultacie prowadzić nawet do śmierci roślin.

 Zobacz także: Jakie kwiaty na balkon i do ogrodu?

Należy uważać również na mróz. Mimo swej nazwy hortensja ogrodowa jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Kwiaty należy zatem zabezpieczyć przed nadejściem zimy. W tym celu stosujemy okłady ze słomy, grubego papieru lub agrowłókniny. Warto także zabezpieczyć je podobnie jak róże, czyli usypując niewielki kupczyk.

Hortensje w ogrodzie - nawożenie

Stosowanie nawozów w ogrodzie kwiatowym powinno być normą dla pasjonatów kwiatów. Dzięki odpowiedniemu doborowi produktów możemy zapewnić swoim hortensjom uzupełnienie zapotrzebowania na pewne mikroelementy i minerały. Nawożenie hortensji w ogrodzie powinno odbywać się dwa lub trzy razy w ciągu sezonu. Nawożenie należy rozpocząć na przełomie marca i kwietnia, a następnie kontynuować aż do maja. Ostatnie nie powinno być wykonane później niż pod koniec sierpnia. Jeśli zastosujemy nawóz za późno, pędy roślin nie zdążą zdrewnieć i będą bardziej narażone na przemarznięcie zimą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy