Reklama

Oto co musisz zrobić jesienią z trawnikiem. Czasu jest coraz mniej!

Pielęgnacja trawnika jest bardzo ważną częścią jesiennych prac w ogrodzie. Aby murawa w dobrej kondycji przetrwała do wiosny, należy ją odpowiednio przygotować do zbliżających się, chłodnych miesięcy. Jak przygotować trawnik do zimy?

Jesienią konieczne jest wykonanie na trawniku kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu wiosną trawnik będzie pięknie się prezentował. Oto podstawowe zabiegi, jakim należy poddać trawnik jesienią.

Jesienna pielęgnacja trawnika - nawożenie

Jesienne nawożenie trawnika jest konieczne, aby wzmocnić przed zimą system korzeniowy oraz wymusić transport substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia - miejsca, z którego wiosną wyrosną młode korzenie i pędy.

Sprawdzą się tutaj nawozy jesienne, bogate w fosfor i potas, z małą zawartością azotu. Fosfor wpłynie korzystnie na system korzeniowy oraz procesy życiowe wewnątrz trawy, dzięki którym lepiej się ona przystosowuje do zimy. Potas natomiast wzmocni odporność na niską temperaturę. Ważne, aby jesienią stosować wyłącznie nawozy przeznaczone na tę konkretną porę roku. Przykładowo, zastosowanie odżywek wiosennych w tym czasie spowoduje sztuczną stymulację wzrostu traw, a po nadejściu mrozów rośliny nie będą zahartowane. W konsekwencji może dojść do chorób, a nawet obumarcia traw.

Reklama

Zobacz też: Jak dbać o trawnik jesienią?

Nawożenie trawnika jesienią - zasady

Nawozy jesienne rozsiewa się na trawniku na przełomie sierpnia i września - trzeci tydzień miesiąca to ostatni dzwonek. Odżywianie jesienne stosujemy w dawkach zalecanych przez producenta konkretnego preparatu. Pamiętaj, że więcej szkody może przynieść przenawożenie, aniżeli niedobór składników. Zwykle jego maksymalna ilość sztucznego nawozu to 30 g/m2.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, że młody trawnik założony zarówno wiosną jak i jesienią, przez pierwsze trzy, cztery miesiące nie wymaga nawożenia - młode rośliny czerpią bowiem substancje odżywcze z nasion. Jeżeli trawnik został posiany wiosną, nawozem jesiennym można go zasilić na początku września.

Jesienna pielęgnacja trawnika - koszenie

Jesienią należy kosić trawę regularnie aż do przymrozków (rzadziej niż latem). Pod koniec sezonu źdźbła rosną nieco wolniej, więc zabieg ten wykonywany raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Ostatnie koszenie jesienne najlepiej przeprowadzić na kilka dni przed pierwszym spodziewanym przymrozkiem. Trawę należy przyciąć na wysokość nie większą niż 2-3 cm.

Czytaj także: Wrzesień w ogrodzie, czyli pierwsze przygotowania do jesieni

Jesienna pielęgnacja trawnika - wertykulacja i usuwanie opadłych liści

Zbyt wysokie źdźbła pozostawione na zimę mogą sprawić, że liście zostają przygniecione do ziemi śniegiem. Warunki beztlenowe panujące pod jego warstwą najpewniej przyczynią się do rozwoju pleśni śniegowej. Aby uniknąć tej groźnej choroby, warto również przed przymrozkami - najlepiej na początku listopada, wykonać lekką wertykulację - wyczesać trawę ostrymi drucianymi grabiami. W ten sposób wszystkie chore źdźbła i martwe fragmenty roślin będące siedliskiem pleśni śniegowej zostaną usunięte. Aby nie dopuścić do tej choroby, należy także zgrabić opadłe liście.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy