Kremy na AZS dla dzieci – jaki skład wybrać?

Podrażniona i szorstka skóra, a także swędzenie, to objawy atopowego zapalenia skóry (AZS). Jako rodzice mamy trzy główne metody walki z tą chorobą: dieta, leki oraz odpowiednio dobrane kosmetyki. Sprawdźmy, czym kierować się przy zakupie odpowiednich środków higieny dla dzieci cierpiących na AZS.

Przyczyny AZS u dzieci

Uznaje się, że przyczyna atopowego zapalenia skóry u dzieci i dorosłych ma podłoże genetyczne. Atopia polega na nieadekwatnej reakcji układu odpornościowego na małe dawki antygenów, w której przebiegu nadmiernie wytwarzane są przeciwciała IgE, skierowane przeciwko alergenom. Atopie przejawiają się jako zbyt silna reakcja organizmu na pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt oraz inne alergeny. Uczulenie to dotyczy reakcji ze strony układu oddechowego, oczu, przewodu pokarmowego i skóry. Do atopii zaliczamy atopowe zapalenie skóry, alergie, astmę, atopowe zapalenie spojówek. AZS najczęściej objawia się we wczesnym dzieciństwie. 

Wiele wyników najnowszych badań sygnalizuje, że u dzieci, u których rozwój składu flory bakteryjnej w jelitach był zakłócony, choroby atopowe występują dużo częściej niż u dzieci o zdrowej mikrobiocie. Przyczyny zaburzonej równowagi bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, to nieodpowiednia dieta i niedobór bakterii spowodowany specyfiką porodu metodą cesarskiego cięcia. 

Jakie kosmetyki wybrać?  Skóra dziecka cierpiącego na AZS wymaga intensywnej pielęgnacji. Dla dziecka cierpiącego na tę chorobę nie musimy zaopatrywać się w potężną baterię specyfików - tak naprawdę będzie nam potrzeba zaledwie kilka. Musimy jednak wybrać je z oferty skierowanej właśnie dla osób cierpiących na AZS. Należy stosować specjalny dermatologiczny płyn do kąpieli, który nawilża, oczyszcza i natłuszcza skórę, dzięki czemu wytwarza się warstwa ochronna zapobiegająca utracie wody. Dodatkowo od razu po kąpieli powinniśmy nawilżać skórę dziecka odpowiednim balsamem. Zapobiegnie to w jeszcze większym stopniu przesuszaniu się skóry. Nie tylko w czasie kąpieli, ale również w trakcie dnia, skóra małego atopika wymaga ciągłego nawilżania - do tego celu przyda nam się intensywnie nawilżający krem. Szeroką gamę sprawdzonych produktów znajdziemy w zakładce krem do skóry atopowej.

Jakie substancje są pożądane?  Warto sięgnąć po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają: 

  • Ceramidy - Przyspieszają regenerację skóry, zapobiegają utracie wody. Są naturalnym składnikiem lipidów naskórka. 
  • Masło Shea - ma właściwości odżywiające i regenerujące skórę. Łagodzi pieczenie, świąd, wysypki i inne zmiany alergiczne. Przyśpiesza także gojenie się niewielkich ran. Dodatkowo jest źródłem witamin A i E. 
  • Mocznik - ma działanie przeciwświądowe i dobrze nawilża. Przenika także przez warstwę rogową do głębszych warstw skóry. 
  • Cholesterol - Łagodzi oraz doskonale natłuszcza i zmiękcza skórę.  
  • Emolimenty - wykazują pośrednie działanie nawilżające, tworząc na skórze warstwę, która hamuje utratę wilgoci. 
  • Argininę - wspomaga gojenie i poprawia stan i odbudowę bariery skórnej. 

Idealny kosmetyk dla każdego cierpiącego na AZS powinien mieć bardzo skromny i prosty skład - najlepiej nie więcej niż pięć składników. Dzięki temu, w przypadku gdy dany produkt będzie działał drażniąco na skórę naszego dziecka, łatwo zidentyfikujemy uczulającą substancję. 

Doskonałym wsparciem w leczeniu AZS są również olej z czarnuszki, olej lniany, olej arganowy i retinol. 

Wiele wartościowych informacji znajdziecie także w tym artykule: "Atopowe zapalenie skóry - leczenie i łagodzenie objawów".

Jakich substancji unikać?

Wybierając kosmetyki dla chorego na AZS należy unikać parabenów, barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Koniecznie należy się wystrzegać Sodium Laureth Sulfate (SLES) i Sodium Lauryl Sulfate (SLS) - są to środki powierzchniowo czynne, które w kontakcie ze skórą wchodzą w reakcję prowadzącą do usunięcia zanieczyszczeń. Niestety równie dobrze jak brudu, pozbawiają naszą skórę potrzebnych jej lipidów, które są niezbędne do jej zdrowego funkcjonowania.  

Pewne kontrowersje w przypadku higieny skóry z AZS budzi również parafina (Paraffinum liquidum lub Paraffin Oil). Jest to olej mineralny pozyskiwany z destylacji ropy naftowej. Pomijając oczywisty aspekt ekologiczny produktów pochodnych ropy, parafina pokrywa skórę nieprzenikliwą warstwą, która z jednej strony zapobiega utracie wilgoci (co jest dobre), ale z drugiej może zaburzać naturalną perspirację skóry (co już może mieć negatywne efekty dla zdrowia). Zdania na temat parafiny są podzielone, więc z pewnością należy obdarzyć tę substancję baczną uwagą. 

.