Reklama

Na podwieczorek zimową porą

Pigwa, czarny bez, dzika róża to wyjątkowe dary natury. Zachowaj ich aromat i witaminy na dłużej, a gdy troszkę owoców zostanie – zrób muffinki.

Sok z bzu czarnego

Składniki na 2 litry: 3 kg owoców czarnego bzu, 1 kg cukru, 1 i 1/2 litra wody. Ponadto:  4 butelki o pojemności 1/2 litra.

  Zebrane kiście owoców czarnego bzu dokładnie umyj chłodną wodą pod niewielkim strumieniem bieżącej wody, aby nie uszkodzić delikatnych owoców. Następnie oderwij owoce. Możesz to robić palcami lub przesunąć widelcem wzdłuż gałązek.

Owoce bzu włóż do dużego garnka i zalej wodą. Gotuj na bardzo małym ogniu, co jakiś czas mieszając, około 2 godzin. Uważaj, bo sok lubi wykipieć. Kiedy owoce już popękają, dosyp cukier i gotuj następne 2 godziny. Sok nie będzie zbyt gęsty, ale zyska bardzo intensywny kolor i smak. Gdy nieco przestygnie, przelej go przez gazę lub gęste sitko do wyparzonych butelek.

Reklama

Sok można też pasteryzować i przechowywać (ale tylko w chłodnym miejscu)

Dżem z dzikiej róży i jabłek

Składniki na ok. 3-4 słoiczki: 1 kg owoców dzikiej róży, 1 kg kwaskowych jabłek, 50 dag cukru. Ponadto: słoiki o pojemności ok. 400 ml.

Z każdego owocu dzikiej róży odetnij oba końce, a następnie przekrój go na pół. Małą łyżeczką bardzo starannie usuń wszystkie pestki. Przydadzą się przy tym gumowe rękawiczki, gdyż owoce dzikiej róży mogą zabarwić skórę dłoni na pomarańczowo.

Oczyszczone połówki owoców zalej w miseczce zimną wodą. Zamieszaj energicznie, aby usunąć pozostałe zanieczyszczenia. Owoce wypłucz jeszcze pod bieżącą wodą i osącz na sicie.

Do rondla włóż owoce róży, zalej je wodą i gotuj do miękkości. Wystudź, a następnie zmiel je w maszynce do mięsa lub zmiksuj blenderem na gładką, jednolitą masę.

Jabłka umyj, obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w plastry. Włóż do rondelka, wlej trochę wody i zagotuj. Gdy zmiękną i się rozpadną, dodaj zmielone owoce róży oraz cukier. Stale mieszając gotuj ok. 8 minut.

Gotowy dżem przełóż do umytych i wyparzonych słoików (słoiki powinny być ogrzane, wtedy nie pękną przy napełnianiu) i szczelnie zakręć.

Słoiki wstaw do dużego garnka wyłożonego ściereczką lub gazetą i wlej ciepłą wodę - powinna sięgać do wysokości 1 cm poniżej pokrywek. Pasteryzuj dżemy około 20 minut (czas pasteryzacji liczy się od momentu, gdy woda zacznie wrzeć).

Pigwówka

Składniki na ok. 1 i 1/2 litra:  60-70 dag dojrzałej pigwy, 1 kg cukru, 1/2 l wódki, 1/2 l  spirytusu.

Owoce starannie umyj i osusz. Każdy owoc przekrój na 4 części, usuń gniazda nasienne wraz z pestkami, a następnie pokrój w cienkie paseczki. Pokrojone owoce wymieszaj bardzo dokładnie z cukrem i włóż do wyparzonego, ale suchego dużego słoja. Słój zamknij i odstaw na 14 dni w ciemne miejsce, aż cukier zupełnie się rozpuści. Co parę dni potrząśnij słoikiem, dzięki temu cukier lepiej się rozpuści.

Po dwóch tygodniach zawartość słoja zalej obydwoma rodzajami alkoholu. Zakręć słój i odstaw go w chłodne, ciemne miejsce na następne czternaście dni. Co jakiś czas warto wymieszać zawartość słoja.

Nalewkę przelej przez sito wyłożone gazą i rozlej do czystych butelek. Odstaw na 6 miesięcy w ciemne i zimne miejsce. Owoców pigwy nie wyrzucaj. Zasyp je ponownie cukrem, wymieszaj i ciasno upchnij do słoiczków. Przechowuj je w lodówce. Tak przygotowane owoce będą świetnym dodatkiem do herbaty lub ciasta. Czy wiesz, że... Największym sekretem doskonałej nalewki jest jej długi okres leżakowania - minimum 3 miesiące. Warto poczekać z otwarciem butelki jak najdłużej, nawet 3-4 lata. Nalewki są jak wino - im starsze, tym smaczniejsze. Przechowuj je w miejscu chłodnym i zaciemnionym, najlepiej w ciemnych butelkach.

Styl.pl/materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy