Reklama

Śledzik na ostatki

Na karnawałowe ostatki zgodnie z tradycją podaj śledzika. Możesz go przyrządzić na wiele sposobów, a przygotowanie tych wspaniałych potraw nie jest zbyt trudne.

Tylko niewielka część złowionych śledzi trafia do nas w postaci surowej (tzw. śledź zielony). Większość jest solona już na kutrach. Najczęściej na 100 kg ryb zużywa się 25- 30 kg soli. I właśnie pozbycie się jej jest dla nas największym wyzwaniem.

Kucharze radzą najpierw moczyć śledzie w wodzie przez kilka godzin (kilkakrotnie ją zmieniając), a następnie umyć je i włożyć jeszcze na 1-2 godz. do mleka. Oryginalnego smaku nada śledziom moczenie w wodzie z ziołami lub przyprawami korzennymi (np. z 1-2 listkami laurowymi, ziarenkami jałowca oraz ziela angielskiego). Smakosze po umyciu i odfiletowaniu śledzi pozostawiają je na godzinę w piwie.

Koreczki śledziowe

Składniki na 6 porcji: 40 dag śledzi w oleju, 1 cytryna, 25 dag suszonych śliwek bez pestek (najlepiej wędzonych w dymie), kilka listków natki pietruszki, 1/2 pakownia chleba tostowego.

Reklama

Przygotowanie: Śledzie wyjmij z oleju, pozostaw na kilka minut na sitku, aby odciekły. Pokrój na nieduże paski. Śliwki umyj i osusz. Gdyby miały pestki, usuń je. Śliwki pokrój na ćwiartki. Cytrynę porządnie wyszoruj, sparz i razem ze skórką potnij w cienkie plastry, a następnie każdy plaster w ósemki. Z chleba przygotuj tosty i każdą kromkę pokrój na cztery części. Ćwiartki śliwek ciasno owijaj paskiem śledzia. Wykałaczką przytwierdzaj do kawałków tostów. Na górę wbij ósemki cytryn. Możesz ozdobić listkami pietruszki.

Śledzie pod pierzynką

Składniki, na 6 porcji: 8 filetów śledziowych, 3 pęczki szczypiorku l 1 słoiczek majonezu l 1/2 słoiczka śmietanki kremówki l 1 słoiczek buraków ćwikłowych, 3 jabłka, sok z cytryny l do smaku: pieprz ziołowy
Przygotowanie: Śledzie pokrój w małą kostkę. Buraczki zetrzyj na tarce z grubymi oczkami (lub pokrój w kostkę). Odciśnij sok, ale go nie wylewaj. Jabłka obierz, zetrzyj na tarce, natychmiast skrop sokiem z cytryny (aby nie ściemniały), przypraw pieprzem ziołowym. Przygotuj sos: śmietankę ubij na sztywno ze szczyptą soli. 1/3 wymieszaj z sokiem z buraczków (powstanie różowy sos), a resztę z majonezem. Spód salaterki wyłóż przezroczystą folią. Rozsmaruj warstwę białego sosu. Na nim ułóż warstwę posiekanego szczypiorku. Ułóż jabłka, ponownie posmaruj białym sosem. Układaj warstwami śledzie i buraczki. Wstaw do lodówki, a następnie wyjmij z formy, zdejmij folię i przełóż na półmisek. Wierzch sałatki i półmisek udekoruj różowym sosem. Możesz podawać z plasterkiem cytryny.

Po żydowsku z pomarańczami

Składniki na 8 porcji: 60 dag solonych filetów śledziowych, 3/4 szklanki mleka, pomarańcza, spora cebula, duże winne jabłko, duży kiszony ogórek, 3-4 łyżki gęstego majonezu, łyżka soku z cytryny, do smaku: cukier, pieprz, sól.

Przygotowanie: Filety zalej mlekiem i odstaw na 2-3 godziny. Wyjmij, osusz i pokrój wzdłuż na paski. Przygotuj sałatkę: obierz pomarańczę, jabłko, ogórek i cebulkę. Pokrój w drobniutką kostkę (jabłka natychmiast skrop odrobiną soku z cytryny, aby nie pociemniały). Majonez wymieszaj z resztą soku z cytryny i przypraw. Połącz z pokrojonymi owocami i warzywami. Wymieszaj. Paski śledzi zwiń w rożek, zepnij wykałaczką, aby się nie rozpadły. Napełniaj przygotowaną sałatką owocowo- warzywną. Odstaw na 2-3 godziny do lodówki. Przed podaniem przełóż na półmisek i udekoruj półplasterkami pomarańczy oraz zieleniną.

Wypróbuj inne nasze przepisy

Rolmopsy ostatkowe
Śledzie nadziewane pietruszką

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: śledzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy