Reklama

Słodka pokusa

W afrodyzjakalną moc migdałów wierzyli starożytni. Chcesz pobudzić zmysły - upiecz migdałowe ciasto.

Tort bezowy

Składniki na 14 porcji: 10 białek, szczypta soli, 10 łyżek cukru pudru, cukier waniliowy, 20 dag płatków migdałowych, 10 dag suszonych śliwek (najlepiej kalifornijskich), 10 dag suszonych gruszek lub jabłek, 10 dag rodzynek, 2 łyżki smażonej skórki pomarańczowej, 10 dag orzechów ziemnych, 1 łyżka maku, wiśnie z kompotu lub wiśnie w alkoholu, bułka tarta i tłuszcz do smarowania formy, listki świeżej mięty

Przygotowanie:

1. Suszone owoce zalej niewielką ilością wody i zostaw na noc. Mak zalej wrzątkiem i pozostaw na noc. Następnego dnia osącz owoce i posiekaj je razem ze skórką pomarańczową. Mak dobrze osącz na sitku. Dno formy do pieczenia biszkoptów wyłóż papierem do pieczenia lub pergaminem. Następnie natłuść papier i posyp go obficie bułką tartą. Do tak przygotowanej formy wsyp posiekane owoce ze skórką oraz orzeszki ziemne. Wyrównaj powierzchnię nożem.

Reklama

2. Białka oddziel od żółtek i ubij je na sztywną pianę, stopniowo dodając cukier puder i cukier waniliowy. Na koniec dodaj do piany mak i delikatnie wymieszaj. Ułóż pianę na owocach. Wierzch ciasta posyp obficie płatkami migdałowymi.

3. Piecz ciasto w piekarniku w temperaturze 140-150° C ok. 50 minut (ciasto nie może się zrumienić). Gotowe udekoruj wiśniami oraz listkami mięty.

Przygotowanie (bez czasu oczekiwania): 40 minut

Porcja: 450 kalorii

Migdałowe kuleczki

Składniki na 4 porcje: 1/2 kg ziemniaków, 2 żółtka, 2 łyżki bułki tartej, 5 łyżek cukru pudru, 1 łyżka mąki, 10 dag płatków migdałowych, 1 jajko, olej do smażenia

Przygotowanie:

1. Dzień wcześniej ugotuj ziemniaki w mundurkach w lekko osolonej wodzie. Gdy już zupełnie wystygną, obierz je i przeciśnij przez praskę. Jajka umyj, osusz, oddziel białka od żółtek. Przeciśnięte ziemniaki połącz z dwoma żółtkami i bułką tartą oraz cukrem. Dokładnie wymieszaj.

2. Całe jajko wybij na talerzyk, dokładnie rozmąć je widelcem. Na drugi talerz wysyp mąkę, a na trzeci płatki migdałowe. Z masy ziemniaczanej formuj kuleczki o średnicy około 4 cm. Lekko je ugniataj, by masa była sprężysta i lekko twardawa, tak by kulki się nie kruszyły. Każdą kulkę obtaczaj w mące, potem w jajku, a na koniec w płatkach migdałowych.

3. Do garnuszka wlej olej i rozgrzej go. Gdy będzie gorący, wrzuć pierwszą partię kulek i smaż je, lekko mieszając. Tak, by usmażyły się równomiernie ze wszystkich stron. Smaż kulki około 5 minut. Wyjmuj je łyżką cedzakową na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by osączyć je z tłuszczu. Wrzuć na olej następną porcję i smaż je na złoty kolor. Po dokładnym osączeniu i ostygnięciu kuleczki układaj na półmisku w piramidkę. Możesz jeszcze posypać je cukrem pudrem. Kuleczki migdałowe podawaj, gdy dobrze przestygną lub zupełnie już zimne.

Przygotowanie: 40 minut

Porcja: 290 kalorii

Przekładaniec

Składniki na 14 porcji:

Na ciasto: 20 dag fasoli jaś, 4 jajka, 15 dag cukru pudru, 1/2 laski wanilii, 3 łyżki posiekanych migdałów, 1-2 łyżki kaszy manny, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia, łyżka masła, 2-3 łyżki bułki tartej

Do dekoracji: 2 słoiki dżemu porzeczkowego lub agrestowego, cukier puder, posiekane orzechy i płatki migdałowe do posypania

Przygotowanie:

1. Umyj fasolę, zalej ją wodą i odstaw na noc do namoczenia. Następnego dnia wlej do garnka świeżą wodę i ugotuj w niej fasolę, przy czym wodę posól dopiero pod koniec gotowania. Ugotowaną fasolę odcedź, a następnie zmiksuj ją lub przetrzyj przez sito.

2. Jajka umyj, oddziel żółtka od białek. Następnie żółtka utrzyj z cukrem (10 dag) na puszysty krem. Ucierając, dodawaj po łyżce fasoli. Do powstałej masy dodaj posiekaną wanilię, proszek do pieczenia, posiekane migdały i kaszę mannę. Białka ubij na sztywno i połącz z masą fasolową.

3. Przełóż ciasto do tortownicy. Piecz 35 min w temp. 180° C. Po ostudzeniu wyjmij ciasto z formy, rozetnij poziomo na 3 placki. 1/4 dżemu odłóż, resztę rozsmaruj na plackach. Odłożoną część dżemu podgrzej, przetrzyj przez sito i posmaruj boki ciasta. Na patelni upraż płatki migdałowe i posyp nimi boki ciasta. Wierzch tortu obficie oprósz cukrem pudrem i kakao. Brzeg tortu posyp posiekanymi orzechami.

Przygotowanie: 75 minut

Porcja: 430 kalorii

Placek z orzechami

Składniki na 20 porcji:

Na ciasto: 40 dag mąki, 15 dag masła, 6 łyżek cukru pudru, jajko, 2 żółtka, 2 łyżki gęstej śmietany, łyżeczka proszku do pieczenia, cukier waniliowy, szczypta soli

Na nadzienie: 4 jajka, 20 dag cukru, 10 dag orzechów, 10 dag migdałów, 1/2 tabliczki gorzkiej twardej czekolady, torebka cukru waniliowegoji

Przygotowanie:

1. Mąkę przesiej na stolnicę. Dodaj do niej masło, posiekaj nożem. Z mąki i masła uformuj kopczyk, w środku zrób dołek. Wbij do niego jedno jajko i dwa żółtka. Dodaj śmietanę, cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia, szczyptę soli. Zagnieć ciasto, zawiń je w folię i włóż na 30 min do lodówki.

2. Zrób nadzienie. Jajka umyj, oddziel żółtka od białek. Orzechy zmiel, migdały zalej wrzątkiem, dwukrotnie zmieniając wodę. Po 5 min odcedź, zdejmij z nich skórkę i posiekaj. Czekoladę zetrzyj na tarce. Żółtka utrzyj z cukrem, dodaj zmielone orzechy, posiekane migdały, startą czekoladę i cukier waniliowy. Ubite na pianę białka dodaj do masy. Wszystko delikatnie wymieszaj.

3. Ciasto wyjmij z lodówki, usuń folię, podziel na dwie części. Jedną rozwałkuj i przenieś na przykrytą pergaminem blachę. Na tym placku rozsmaruj orzechowe nadzienie. Następnie rozwałkuj drugą część ciasta i połóż je na warstwie nadzienia. Wierzch ciasta ponakłuwaj w kilku miejscach widelcem i piecz ok. 50 min w temp. 180° C.

Przygotowanie: 80 minut

Porcja: 455 kalorii

Świat i Ludzie 49/2010

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy