Reklama

Wszystko, co chcesz wiedzieć o mazurku

Podobnie jak Boże Narodzenie niezaprzeczalnie kojarzy się z zimowym krajobrazem i pachnącą choinką, tak również Wielkanoc ma swoje charakterystyczne symbole. Jednym z nich bez wątpienia jest mazurek.

Dawno, dawno temu w... Turcji?

Mazurek ma bardzo długą historię. Na polskich stołach w okresie Wielkanocy pojawia się od niepamiętnych czasów. To typowo świąteczne ciasto, którego - w odróżnieniu np. od sernika czy poczciwej szarlotki - raczej nie można uświadczyć w polskich domach poza tym wyjątkowym okresem w roku.

Istnieją pewne przypuszczenia, choć na próżno szukać ich jednoznacznego potwierdzenia w jakichkolwiek źródłach, że mazurek może swoimi korzeniami sięgać tureckiej ziemi. Jako że dowodów brak, nosi on dumne miano jednego z tradycyjnych ciast kuchni polskiej. Jedna z jego odmian - mazurek orzechowy - wpisana została nawet na listę produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

Różne odsłony mazurka - każda dekoracyjna!

Ile regionów, ile piekarni i domów, tyle pomysłów i przepisów na to wyjątkowe wielkanocne ciasto. Dlaczego różnorodność jest tak ogromna? Otóż z tej prostej przyczyny, że nie istnieje jedyny słuszny przepis na mazurka. Możesz skorzystać z setek dostępnych lub nawet wymyślić swój własny. W tym obszarze panuje pełna dowolność.

Wypiek ten możesz przygotować z absolutnie każdego rodzaju ciasta. Co więcej, mazurki często powstają z dwóch różnych rodzajów ciast! Dawniej popularne były między innymi mazurki z ciasta marcepanowego oraz makaronikowego. Obecnie mogą występować zarówno w postaci ciasta kruchego, biszkoptowego i innych.

Duża dowolność panuje także w kwestii kształtu ciasta. Choć najczęściej spotykanymi są mazurki prostokątne, śmiało możesz upiec taki w kształcie rombu, koła, owalu i każdym innym, np. przypominający swoim wyglądem... zająca czy koszyczek wielkanocny! Ciekawą propozycją jest zrobienie mazurka piętrowego, np. z prostokątnym spodem i nałożonym na niego ciastem w kształcie jajka.

Ciasto, w zależności od wybranego przepisu, możesz pokryć rozmaitymi masami, np. pomarańczową, kajmakową czy popularną orzechową, i wykończyć polewą, galaretką, owocami bądź lukrem.

Skoro istnieje tak wiele wersji mazurka, czy łączy je cokolwiek? Tak, i to całkiem sporo! Tradycyjnie brzegi ciasta zdobi się ciastem lub masą. Każdy mazurek, niezależnie od rodzaju ciasta, masy i innych dodatków, powinien być słodki. Poza tym, by mógł być uznany za tradycyjny wypiek, nie powinien być zbyt wysoki - maksymalnie do 4 cm. Wspólnym mianownikiem wszystkich odmian mazurka jest także jego dekoracja. Koniecznie musi być efektowna!

Szybki i prosty przepis na mazurek z kremem z kremem orzechowo-czekoladowym

W tym roku nie musisz kolejny raz pozostawać na łasce swojej ulubionej piekarni. Wielkanocne ciasto możesz wykonać samodzielnie! Sądzisz, że najlepsze mazurki mogą wyjść wyłącznie spod ręki wybitnych cukierników? Wypróbuj przepis na mazurek z kremem orzechowo-czekoladowym i przekonaj się, że to proste!

Potrzebne składniki na spód i jajko z ciasta:

  • 300 g mąki pszennej
  • 50 g mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 3 łyżeczki cukru pudru
  • 1 jajko
  • 175 g masła
  • 250 g kremu Nutella lub innego kremu orzechowo-czekoladowego
  • 25 g świeżej żurawiny
  • 25 g borówek

Sposób przygotowania:

W pierwszej kolejności przesiej i wymieszaj ze sobą składniki sypkie - cukier waniliowy, cukier puder, mąkę ziemniaczaną i pszenną. Następnie dodaj całe jajko i drobno posiekane masło (wyciągnij je wcześniej z lodówki, by nabrało temperatury pokojowej). Całość zagnieć dokładnie go połączenia składników. Zawiń ciasto w filię spożywczą i włóż do lodówki na około 30 minut.

Po czym czasie rozwałkuj ciasto i możliwie najdokładniej wytnij z niego prostokąt (wymiary 20 x 15 cm). Przełóż go na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i nakłuj widelcem. Z pozostałego ciasta uformuj kształt jajka. Również przełóż na blachę. Piecz ciasto w temperaturze 180 st. C przez koło 25 minut.

Po wystudzeniu ciasta możesz przejść do jego dekoracji. Prostokątny spód pokryj równomiernie kremem orzechowo-czekoladowym. Teraz ostrożnie połóż na niego drugą część ciasta w kształcie jajka. Udekoruj jajko pozostałym kremem (zadanie to ułatwi Ci użycie rękawa cukierniczego) i świeżymi owocami. Smacznego!

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy