Reklama

Wypieki z cytrusowym akcentem

Owoce cytrusowe najczęściej jemy na surowo albo przetwarzamy na sok. Warto je też wykorzystać do słodkich wypieków. Dodadzą im soczystości i cudownego aromatu. No i pięknie je udekorują.

Jak kupować

Wybierajmy owoce o jędrnej, niepomarszczonej skórce, bez żadnych plamek. Jeśli owoc zważony w dłoni wydaje się ciężki, świadczy to jak najlepiej o soczystości miąższu.

Więcej soku

Najwięcej soku uzyskamy z owoców przechowywanych w temperaturze pokojowej, a nie wyjętych wprost z lodówki. Przed wyciśnięciem turlamy owoc, przyciskając go do podłoża dłonią. Zabieg ten narusza jego wewnętrzną strukturę, dzięki czemu łatwiej wycisnąć sok.

Jak preparować

Najpierw za pomocą obieraczki lub ostrego nożyka obieramy owoc ze skórki - cienko, bez białej warstwy. Ścinamy oba końce owocu, okrawamy pozostałości skórki,

Reklama

białą otoczkę oraz błonki. Odcinamy cząstkę z jednej i drugiej strony, oddzielając miąższ od błoniastej przegrody i wyjmujmy cząstkę. Po okrojeniu z błony kładziemy owoc na boku i ostrym nożem kroimy na cienkie plasterki.

Skórka cytrusowa

To w niej znajduje się najwięcej olejków aromatycznych. Przed starciem owoc należy koniecznie sparzyć wrzącą wodą. Drobno startą skórkę stosujemy do wypieku i dekoracji ciast, grubo skrojoną można włożyć do pojemnika na cukier. Skórka cytrusowa pokrojona w paseczki, idealna jest do garnirowania deserów lodowych i tart. Dla ożywienia koloru można ją ugotować w syropie z granatu.

Skórka kandyzowana

Kandyzowana skórka owoców cytrusowych, zwłaszcza pomarańczy, to nieodzowny składnik keksów i wielu innych ciast z bakaliami. Jeśli sami chcemy ją kandyzować, kupujmy owoce o skórce niewoskowanej.

Tort serowy z grejpfrutami

Składniki na 12 porcjI: 10 dag masła (margaryny), 20 dag cukru, 2 jajka, 17,5 dag mąki, 15 dag mielonych orzechów laskowych, pół łyżeczki proszku do pieczenia, 100 ml mleka, 1,5 łyżeczki żelatyny, 50 dag mielonego twarogu, 1 opakowanie cukru wanilinowego, 20 dag śmietany kremówki, 1 biały grejpfrut, 2 czerwone grejpfruty, 6 dag konfitury morelowej, pół opakowania galaretki cytrynowej, 10 dag pokrojonych w płatki orzechów laskowych

1. Miękkie masło (ewentualnie margarynę) utrzeć z 10 dag cukru na puszystą masę. Ucierając, kolejno wbijać jajka. Następnie dodać zmielone orzechy, mąkę, proszek do pieczenia i mleko. Za pomocą miksera dobrze wymieszać składniki. Tortownicę posmarować tłuszczem. Na spodzie tortownicy rozsmarować ciasto. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piec 25 - 30 minut. Ciasto wystudzić.

2. Żelatynę namoczyć w niewielkiej ilości zimnej wody. Gdy spęcznieje, rozpuścić ją, podgrzewając. Twaróg wymieszać z 10 dag cukru kryształu i cukrem wanilinowym. Rozpuszczoną żelatynę wymieszać najpierw z 3 łyżkami masy serowej, a potem z resztą masy. Śmietanę kremówkę ubić na sztywno, ostrożnie połączyć z masą serową. Całość rozsmarować na przygotowanym spodzie. Wstawić do lodówki na 2 godziny.

3. Galaretkę rozpuścić w 1 szklance wrzącej wody. Wystudzić. Grejpfruty obrać, dokładnie usunąć białą wewnętrzną warstwę. Z miąższu białego grejpfruta powycinać cienkie cząstki. Czerwone grejpfruty pokroić w plasterki. Owoce rozłożyć na wierzchu tortu. Posmarować tężejącą galaretką i schładzać jeszcze godzinę. Konfiturę podgrzać, przetrzeć, posmarować nią boki tortu. Potem obsypać je płatkami orzechów.

Kruchy placek z pomarańczami

Składniki na 24 porcje: 40 dag mąki, 25 dag cukru, sól, 6 jajek, 20 dag mocno schłodzonego masła, 15 dag miękkiego masła, 50 dag mielonego twarogu, 4 pomarańcze, 50 dag gęstej śmietany 30-proc., 1 opakowanie budyniu wanilinowego, kandyzowana skórka pomarańczowa, plasterki pomarańczy do dekoracji

1. Mąkę przesiać na stolnicę. Dodać 10 dag cukru, szczyptę soli, 1 jajko i 20 dag zimnego masła. Zagnieść ciasto. Uformować z niego kulę. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut.

2. Pomarańcze sparzyć wrzątkiem, wytrzeć do sucha. Z 2 pomarańczy otrzeć skórkę. 15 dag miękkiego masła utrzeć z resztą cukru na puszystą masę. Kolejno wbijać jajka. Dołożyć ser, śmietanę, proszek budyniowy i skórkę otartą z pomarańczy. Dobrze wymieszać.

3. Blachę posmarować tłuszczem, oprószyć mąką. Spód blachy wylepić schłodzonym kruchym ciastem. Ponakłuwać widelcem. Na cieście rozsmarować masę serową. Piec 45 minut w temperaturze 175°C.

4. Obrać pozostałe pomarańcze, usunąć białą wewnętrzną warstwę. Miąższ pokroić w plasterki. Na 20 minut przed końcem pieczenia na cieście rozłożyć plasterki pomarańczy. Wystudzone ciasto udekorować kandyzowaną skórką pomarańczową.

Mandarynkowe ciasto z bezą

Składniki na 24 porcje: 3 puszki mandarynek, 20 dag masła lub margaryny, 50 dag cukru, 1 opakowanie cukru wanilinowego, skórka otarta z cytryny, 10 jajek, 25 dag mąki, 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia, 75 dag tłustego mielonego twarogu, 1 opakowanie budyniu waniliowego, 1 łyżeczka soku z cytryny

1. Masło utrzeć z cukrem wanilinowym i 15 dag kryształu. Dodać połowę skórki z cytryny. Kolejno wbijać 3 jajka. Do ucieranej masy małymi porcjami dodawać mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Dobrze wymieszać mikserem. Ciasto przełożyć do natłuszczonej i oprószonej mąką blachy. Rozłożyć na nim odsączone mandarynki, lekko je wciskając do środka.

2. Rozbić pozostałe jajka, oddzielając żółtka od białek. 3 białka wlać do miseczki i wstawić do lodówki. Twaróg utrzeć z 17,5 dag cukru, 7 żółtkami, proszkiem budyniowym i resztą skórką z cytryny. Ubić 4 białka z 2,5 dag cukru. Połączyć z masą serową. Rozsmarować ją na mandarynkach.

3. Ciasto piec 25 minut w temperaturze 175°C. Schłodzone białka ubić z resztą cukru i sokiem z cytryny. Na cieście ułożyć porcje bezy. Wstawić do piekarnika, piec jeszcze 10 - 15 minut.

Życie na gorąco 2/2011

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy