Reklama

Ile trzeba wypić, by alkomat pokazał dwa promile? Ilość zaskakuje

Dla osób prowadzących samochód pod wpływem alkoholu polskie prawo jest wyjątkowo surowe. Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,2 promila, popełnia on wykroczenie lub przestępstwo, za które grozi mu utrata prawa jazdy, a nawet pozbawienie wolności. Nie powinniśmy wsiadać za kółko po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Pijani kierowcy przyczyną wypadków drogowych

Mimo zakrojonych na szeroką skalę akcji społecznych czy też wzmożonych kontroli, niejednokrotnie słyszymy o osobach, które zdecydowały się prowadzić samochód pod wpływem alkoholu, narażając tym samym życie zarówno swoje, jak i innych. Wystarczy przypomnieć niedawne, szeroko komentowane w mediach zatrzymanie wokalistki zespołu Bajm, Beaty K. W lipcu 2019 roku Kamil Durczok spowodował wypadek samochodowy. Okazało się, że we krwi miał wówczas 2,5 promila alkoholu. Z kolei 2014 roku policja zatrzymała Joannę Liszowską, w wydychanym powietrzu wykryto u aktorki 1,2 promila alkoholu.

Reklama

Jazda "po pijaku" to w Polsce jedna z głównych przyczyn wypadków samochodowych - zaraz po przekraczaniu prędkości. Pijani sprawcy wypadków to, według statystyk policyjnych, zazwyczaj kierowcy w wieku 25-39 lat. Często zdarza się, że w wydychanym powietrzu mają powyżej 1,5 lub 2 promile alkoholu. Jak dużo trzeba wypić, by alkomat podczas badania wskazał 2 promile lub więcej?

Jak szybko "trawimy" alkohol?

Na pytanie ile trzeba wypić, by alkomat wykazał powyżej 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy pamiętać, że spalanie alkoholu to proces zdecydowanie bardziej czasochłonny, aniżeli jego wchłanianie. W konsekwencji: upić możemy się szybko, jednak, aby wytrzeźwieć potrzebujemy więcej czasu.

Na to, jak szybko nasz organizm pozbywa się alkoholu, wpływa wiele czynników.  Najważniejsze z nich to: płeć, wiek, waga ciała, typ sylwetki, ogólny poziom nawodnienia organizmu oraz stan zdrowia. Kluczową kwestią jest, jak działa metabolizm konkretnej osoby. Należy jednak pamiętać, że ilość, rodzaj oraz tempo spożywanego alkoholu również nie są bez znaczenia. Zazwyczaj kobiety trzeźwieją wolniej niż mężczyźni - jest to wynikiem ich drobniejszej postury.

Ile trzeba wypić, by alkomat wskazał 2 promile?

Istnieją internetowe kalkulatory promili, które na podstawie wcześniej udostępnionych informacji zdolne są oszacować, ile konkretna osoba musiałaby wypić, by "wydmuchać" 2 promile. Oczywiście są to niedokładne wyliczenia, które należy traktować jedynie jako wskazówkę. Badanie alkomatem zawsze jest dokładniejsze.

Internetowe kalkulatory nie mają jednak wątpliwości: 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu to bardzo dużo.  Aby "osiągnąć" taki wynik nie wystarczy wypić kieliszka wina, czy dwóch piw. Około godzinę przed testem alkomatem należy spożyć - w zależności od podanych informacji personalnych - około 0,7-1 l wina, czy nawet 0,3-0,5 l czystej wódki.

Jak człowiek zachowuje się po alkoholu?

Nie jest tajemnicą, że w zależności od liczby promili we krwi zachowanie człowieka zaczyna odbiegać od normalnego. Gdy w naszym ciele znajduje się zaledwie 0,3 promila słabnie czujność, a refleks staje się gorszy. To powoduje, że na drodze stwarzamy zagrożenie dla innych kierowców oraz pieszych.

Badania toksykologiczne wykazały, że 0,8 promila we krwi objawia się najczęściej pobudliwością i upośledzeniem koordynacji ruchowo-wzrokowej. Zmienia się zatem percepcja kierowcy. W dodatku obniżony krytycyzm powoduje, że nie jest on w stanie podejmować rozważnych i odpowiedzialnych decyzji - stąd częste łamanie przepisów,  przekraczanie prędkości przez pijanych za kółkiem.

1,5 promila powoduje już zaburzenia w postaci zachwiania równowagi. Czeto u kierowcy można zaobserwować również błędy w logicznym myśleniu,  agresywność lub brawurę.

Co stanie się po przekroczeniu 2 promili? Wówczas u kierowcy oprócz wszystkich wcześniej opisanych objawów występuje również zaburzenie mowy oraz obniżenie kontroli zachowania. Osoba prowadząca pojazd nie jest świadoma  swojego położenia i w każdej chwili może stracić panowanie nad kierownicą. Według badań 4-5 promila alkoholu we krwi może spowodować głęboką śpiączką lub doprowadzić do śmierci.

***
Przeczytaj również: 

Beata K. usłyszała zarzut! Nie zostawiają na niej suchej nitki

"Król szczurów" zwiastuje nieszczęścia. Tym razem znaleziono go w Rosji

Zzieleniałe są toksyczne. Zwróć uwagę na kolor ziemniaków

Zobacz również: 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: alkohol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy