Reklama

Matki Polki: To one przekazują dzieciom tradycje

Wartości, którymi kierujemy się w życiu. Wiara, która wyznajemy. Zwyczaje i tradycje, które szanujemy i które przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Aż 88 proc. polskich mam zależy, żeby wszystko to przekazać swoim dzieciom – wynika z raportu „Być mamą” przygotowanego na zlecenie firmy P&G w ramach kampanii „Dziękuję ci, mamo”.

Każda z nas kieruje się zasadami, które uważa za słuszne. Część z nich wyniosłyśmy z domu, część wypracowałyśmy same. Nic dziwnego, że chcemy je przekazywać naszym dzieciom. Szacunek dla słabszych, prawdomówność, troska o planetę, uczciwe podejście do pracy - przestrzeganie zasad, w które wierzymy, ułatwia życie i sprawia, że inni ludzie nas szanują.

Mały naśladowca

Jak najłatwiej przekazać je dzieciom? Być dla nich przykładem. 66 proc. z nas uważa, że przekazywanie dobrych wzorców jest ważniejsze od angażowania się w każdy aspekt codziennej opieki nad dzieckiem. Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko szanowało innych, rób to samo: nie wypowiadaj się negatywnie o ludziach, nie okazuj im pogardy czy lekceważenia, nawet, kiedy jesteś zdenerwowana. Jeśli chcesz, żeby dziecko szanowało zieleń, nie prowadź go drogami "na skróty" przez rabatki czy trawniki. Pamiętaj, że wszystko, co robisz przy dziecku, ma na nie wpływ - dzieci są świetnymi obserwatorami i chętnie naśladują dorosłych.

Reklama

Czym skorupka za młodu

Ważną dla rodziców sprawą jest również przekazywanie zwyczajów i tradycji. Z badań wynika, że aż w 72 proc. odpowiadają za to mamy. Dzielenie się opłatkiem, wspólne uczestniczenie w pasterce, świecenie potraw, odwiedzanie grobów bliskich - wszystko to świadczy o tym, kim jesteśmy, gdzie przynależymy, w co wierzymy. Oczywiście istotną rolę w wychowaniu dzieci i przekazywaniu zwyczajów1) i tradycji odgrywają także ojcowie (53 proc.) i dziadkowie (45 proc.). Wspólne czytanie polskich legend, uczestniczenie w ważnych wydarzeniach (np. świętach), a nawet zaangażowanie w przygotowania świąteczne - to wszystko sprawia, że dziecko szybko przyjmuje rodzinne tradycje i stara się żyć zgodnie z nimi (po raz kolejny - naśladując rodziców).

Im wcześniej zaczniesz wprowadzać dziecko w świat rodzinnych zasad, wartości i tradycji - tym lepiej. Już w przedszkolu i szkole dziecko zetknie się z innymi postawami, a wtedy może zacząć kwestionować to, co usłyszało w domu. Im pewniejsze będzie tego, w co samo wierzy, tym łatwiej odnajdzie się wśród rówieśników. Pamiętaj jednak, żeby zaszczepić w dziecku coś jeszcze: tolerancję i akceptację tego, że inni ludzie mogą żyć po swojemu.


INTERIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy