Reklama

Tokio 2020: Lekarze wieścili koniec kariery, ale wróciła po złoty medal

Gdy miała 14 lat, jej marzeniem było uprawianie lekkoatletyki. Jednak z powodów zdrowotnych lekarze orzekli, że jest to niemożliwe. Dziewczyna nie poddała się i znalazła inny sport, dzięki któremu podczas tegorocznych igrzysk w Tokio zdobyła złoty medal.

Nevin Harrison od dziecka marzyła o uprawianiu lekkoatletyki, a dokładnie biegów na 100 i 200 m. Niestety, w wieku 14 lat zawodniczka usłyszała diagnozę, która bezpośrednio wiązała się z koniecznością rezygnacji z tej dyscypliny sportu. Okazało się, że u Amerykanki wykryto dysplazję stawu biodrowego, co automatycznie przekreśliło jej marzenia o karierze zawodowej biegaczki.

Złe dobrego początki

Nevin jednak nie zrezygnowała całkowicie ze swoich sportowych marzeń. W wieku dwunastu lat pochodząca z Seattle sporstmenka pokochała kajakarstwo, gdy zobaczyła grupę osób płynących kajakiem po pobliskim jeziorze. Po usłyszeniu diagnozy nie poddała się i zaczęła trenować właśnie tę dyscyplinę.

Reklama

Nie trzeba było długo czekać na imponujące efekty. Już w wieku 15 lat, w 2017 roku, w regatach w Czechach zdobyła srebro w kategorii C-1 na 1000 m, złoto na 500 m i złoto na 200 m. Dwa lata później na Mistrzostwach Świata ICF w Sprintach Kajakowych 2019, zdobyła złoto w C-1 200 m stając się tym samym pierwszą Amerykanką zdobywającą mistrzostwo świata w kajakarstwie sprinterskim. Miała wówczas zaledwie 17 lat.

Ikona amerykańskiego kajakarstwa

Nevin Harisson podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 zdobyła złoto wyścigu w kanadyjek C1 na 200 m z imponującym wynikiem 45,932 s. 

- powiedziała Nevin Harrison, która mimo bycia faworytką w wyścigu, była zaskoczona swoim wielkim sukcesem.

- dodała mistrzyni olimpijska.

Nastolatka jednocześnie stała się ikoną. Choć historia olimpijskiego kajakarstwa sięga 1936 roku, żaden amerykański zawodnik nie stanął w tej kategorii na podium od 2004 roku, gdy srebro zdobyła Rebecca Giddens w slalomie K1 kobiet.

Nevin Harrison nie tylko stała się wzorem do naśladowania przez amerykańskich kajakarzy, lecz jest także żywym dowodem na to, że pomimo przeciwności losu nie należy się poddawać i rezygnować ze swoich marzeń. 

Czytaj również:

Oto najlepiej zarabiający uczestnicy Igrzysk Olimpijskich

Tokio 2020. Dyrektor odpowiadający za ceremonią otwarcia zwolniony. Powód zaskakuje

Nastia Liukin, czyli "królowa mody" na Igrzyskach Olimpiskich w Tokio

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Tokio 2020
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy