Reklama

Jak przetrwać I trymestr?

Mdli cię na widok jedzenia, cały czas chce ci się spać albo czujesz się jak przed miesiączką? To typowe objawy pierwszych tygodni ciąży. Przeczytaj, jak poprawić swoje samopoczucie.

Choć na pierwszy rzut oka nie widać, że spodziewasz się dziecka, w twoim ciele już od momentu zapłodnienia zachodzą ogromne zmiany. Przede wszystkim wzrasta poziom hormonów - estrogenów i progesteronu. Ten ostatni odpowiada za podtrzymywanie ciąży i ma ogromny wpływ na twoją psychikę oraz samopoczucie. Sprawia, że przeżywasz huśtawkę nastrojów, szybko się wzruszasz, jesteś rozkojarzona oraz rozdrażniona.

Obok rewolucji w twojej psychice odczuwasz też typowe objawy ciąży. Świadczy o niej nie tylko brak miesiączki, ale też inne dolegliwości. Ciągle jesteś zmęczona i senna, bolą cię piersi i podbrzusze.

Reklama

Dają ci się we znaki poranne mdłości. Te przypadłości nie należą do przyjemnych. Na szczęście nie trwają one przez całą ciążę, tylko przez pierwszy jej trymestr. I co najważniejsze, możesz je złagodzić. Przeczytaj, co przyniesie ci ulgę, gdy...


Męczą cię nudności

Za mdłości i towarzyszące im wymioty odpowiadają gwałtowny wzrost poziomu hormonów w twoim organizmie oraz niezwykle czuły w okresie ciąży zmysł powonienia.

Co ci pomoże:

Rano nie zrywaj się od razu z łóżka. Poproś partnera, by przyniósł ci lekko osłodzoną herbatę rumiankową lub imbirową i coś do przegryzienia (np. banana).

Jedz potrawy bogate w węglowodany (np. ryż, ziemniaki, pieczywo) i w witaminę B6 (np. płatki zbożowe, kiełki). Możesz też ssać kawałki cytryny lub pogryzać imbir.

Miej pod ręką małą przekąskę, np.: migdały, ciastka imbirowe. Sięgnij po nie, gdy tylko poczujesz nudności.

Kiedy do lekarza:

Skorzystaj z pomocy ginekologa, jeśli nudności i wymioty są bardzo nasilone, a ty tracisz na wadze.


Ciągle biegasz do WC


Już na początku ciąży w twoim organizmie zwiększa się ilość płynów ustrojowych, a nerki zaczynają działać sprawniej. Dlatego często czujesz potrzebę opróżnienia pęcherza.

Co ci pomoże:

Podczas oddawania moczu pochyl się nieco do przodu. W ten sposób lepiej opróżnisz pęcherz.

Unikaj napojów i potraw moczopędnych. Należą do nich kawa, pomidory, a także ostre potrawy. Pij najwięcej rano, zaś wieczorem ogranicz płyny.

Kiedy do lekarza:

Idź do ginekologa, jeśli czujesz parcie na pęcherz, a mimo to nie możesz go opróżnić. To może świadczyć o stanie zapalnym.


Jesteś senna i zmęczona


Objawy te pojawiają się zwykle już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Odpowiada za nie gwałtowny wzrost stężenia hormonów, który następuje w organizmie na początku ciąży.

Co ci pomoże:

Zwolnij tempo i odpoczywaj w każdej wolnej chwili. Jeśli możesz, w ciągu dnia ucinaj sobie krótkie drzemki. Natomiast w nocy staraj się spać co najmniej 9 godzin.

Zadbaj o to, by twoja dieta była bogata w wapń, żelazo i magnez. Niedobór tych składników może potęgować uczucie zmęczenia. Jedz zielone warzywa, czerwone mięso, ciemną czekoladę, pij sok żurawinowy i z czarnej porzeczki.

Kiedy do lekarza:

Poproś ginekologa o pomoc, gdy zmęczeniu i senności towarzyszą duszności, zawroty głowy. To może świadczyć o anemii.


Boli cię podbrzusze

Uczucie "ciągnięcia" lub kłucia w dole brzucha (ból ten zlokalizowany jest po bokach, w okolicach pachwin) związane są z powiększaniem się macicy i rozciąganiem więzadeł. Co ci pomoże:

Dużo odpoczywaj. W ciągu dnia siadaj w lekkim rozkroku, układając stopy na podwyższeniu (np. na małym stołku). Ulgę przyniesie ci też leżenie na boku - jedną poduszkę ułóż pod brzuchem, a drugą umieść między nogami.

Jeśli ból mocno daje ci się we znaki możesz zastosować środek rozkurczowy, np. No-spę - jest bezpieczna dla ciężarnych.

Kiedy do lekarza:

Jeżeli ból pojawi się pośrodku podbrzusza i zacznie przypominać skurcze miesiączkowe, jak najszybciej skontaktuj się z ginekologiem, u którego prowadzisz ciążę (zwłaszcza, gdyby pojawiło się krwawienie). Takie objawy czasem mogą wskazywać, że zagraża ci poronienie.

Masz tkliwe piersi

Już od pierwszych tygodni ciąży twój biust zaczyna się powiększać. Dodatkowo staje się obrzmiały, napięty, bardzo wrażliwy na dotyk i bolesny. Takie dolegliwości to efekt zmian dokonujących się w piersiach, aby przygotować je do produkcji mleka i karmienia dziecka.

Co ci pomoże:

Spraw sobie nieco większy biustonosz. Najlepszy będzie stanik z bawełny, z miseczkami bez twardych szwów i szerokimi ramiączkami, które dobrze podtrzymają rosnący biust. Unikaj modeli z fiszbinami, bo mogą uciskać kanaliki mleczne.

Kiedy do lekarza:

Jeśli wyczujesz pod pachą guzek, skonsultuj się z ginekologiem. To może być tak zwany dodatkowy gruczoł mleczny. Nie jest groźny, ale wymaga kontroli specjalisty.

 Iwona Jankowska


Mam dziecko 3/2013


Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy