Home office. 5 trików, dzięki którym praca z domu będzie przebiegać bez utrudnień

Od ponad roku praca zdalna to codzienna rzeczywistość większości pracowników biurowych. Wygląda na to, że wielu pracowników nie wróci już na stałe do biur, a część obowiązków będzie realizowała z domu. Firmowy ekspres i biurko zamienione na domowe zacisze tylko w teorii brzmią jak marzenie. Home office wymaga nowej organizacji pracy: wyzwaniem jest nie tylko sposób wykonywania obowiązków, ale także optymalizacja miejsca, w którym będziemy pracować. Wystarczy jednak kilka prostych trików, aby wprowadzić dobre praktyki do nowej codzienności. Od czego zacząć?

Home office: najlepsze miejsce do pracy

Plusy pracy biurowej? Na pewno wyraźnie podzielona przestrzeń. W firmie mamy zagwarantowane własne stanowisko pracy oraz sprzęt potrzebny do wykonywania obowiązków - wszystko w konkretnym miejscu, oddzielonym zwykle od strefy odpoczynku, czyli miejsca na plotki czy wypicie kawy. Do tego sala konferencyjna, w której w razie potrzeby spotyka się cały zespół. Praca w trybie zdalnym wymaga zorganizowania takiej przestrzeni samodzielnie w domu.

Jak zorganizować tak komfortowe warunki we własnych czterech kątach? Wybierz miejsce, gdzie sprzęt do pracy będzie mógł leżeć na stałe. Stół w salonie czy kuchenny blat raczej się nie sprawdzą. Jeśli masz taką możliwość, warto tak przearanżować mieszkanie, aby biurko stało w najspokojniejszym miejscu. Niezbędny będzie także ergonomiczny fotel, który odciąży kręgosłup i pozwoli na pracę w komfortowych warunkach.

Komputer do pracy na home office

Każdy z nas wie, że do rzetelnego wykonywania pracy potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Home office stawia przed laptopem nie lada wyzwanie. Powinien być on bowiem nie tylko szybki, ale także lekki (co ma ułatwiać pracę w dowolnym miejscu i pozycji) oraz wyjątkowo wytrzymały (co szczególnie docenią rodzice małych dzieci oraz... opiekunowie kotów). Wszystkie te wymagania spełnia dostępny na naszym rynku model LG gram, którego wagę, zgodnie z nazwą, można liczyć w gramach (zależnie od wariantu - od 999 do 1350 gramów), a jego wytrzymałość jest niemalże wojskowa. Został poddany m.in. testom niskiego ciśnienia, ekstremalnych temperatur czy dużego zapylenia. Sporym atutem tego modelu jest również wydajny akumulator, który pozwala na pracę bez dostępu do zasilania nawet przez dobę. Dzięki temu sprawdzi się nie tylko w pracy w domu, ale także w czasach, gdy znów będziemy mogli swobodnie podróżować.

Efektywna praca zależy także w dużej mierze od właściwych parametrów komputera. Ultrabook LG gram oferuje użytkownikom ekran o proporcjach 16:10, który na swoim wyświetlaczu może pomieścić więcej aplikacji i informacji. Urządzenie sprawdzi się więc równie dobrze do pracy, jak i rozrywki. Wysoką wydajność zapewnia nie tylko procesor Intel® CoreTM 11. generacji, ale także szybka pamięć RAM (w zależności od modelu: 8 lub 16GB).

Praca zdalna i hałas

Aby praca w warunkach domowych była wydajna, musisz skutecznie odgrodzić się od hałasu. Słuchawki to znak dla innych domowników, że jesteś w pracy i nie należy ci przeszkadzać. Pozwolą także odciąć się od dźwięków zewnętrznych. Zamiast muzyki czy podcastów, które często uniemożliwiają skupienie, warto włączyć dźwięki natury (np. szum lasu, ćwierkanie ptaków) lub odgłosy życia codziennego, jak poranna krzątanina w kawiarni. Nagrania tego typu są nie tylko coraz bardziej popularne i chwalone, ale także łatwo dostępne w sieci.

Osoby, które nie potrafią skoncentrować się w warunkach domowych lub też nie mogą liczyć na zupełny spokój, powinny zainwestować w słuchawki wyciszające, podobne do tych, jakie mają budowlańcy. Natomiast rodzice małych dzieci i właściciele zwierząt nie mogą pozwolić sobie na całkowite odcięcie się od bodźców zewnętrznych. W takim wypadku warte rozważenia są zatyczki do uszu, używane zazwyczaj przez muzyków. Obniżają one dźwięki dochodzące z otoczenia o kilkanaście decybeli, dzięki czemu nie są one tak natarczywe, ale jednak ciągle słyszalne.

Ubranie na home office

Kolejnym trikiem, który pozwoli efektywnie pracować w domu, jest właściwy strój. Większość z nas prawdopodobnie zachłysnęła się wolnością i w pierwszych tygodniach pracy zdalnej postawiła na dresy, a może nawet piżamy. Tymczasem takie typowo domowe ubranie łatwo "przełącza nas" w tryb rozluźnienia, niekoniecznie sprzyjający jakości świadczonej pracy. Elegancka koszula krępuje ruchy, jeżeli jednak preferujesz taki strój i tak chodziłaś ubrana do biura, nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić go również w domu. Ci, którzy wolą luźniejszy krój, a jednocześnie chcą zadbać o strój w typie casual, powinni postawić na koszule, wygodne spodnie czy sukienki wykonane z naturalnych materiałów.

Praca zdalna: ustal plan dnia

Poranna kawa przeciąga się w nieskończoność, powoli przeglądasz służbowe maile, wciąż siedzisz w piżamie i nie wiadomo kiedy robi się południe. Praca w trybie home office wymaga ustalenia konkretnego planu dnia, który pozwoli ci wziąć pod uwagę naturalny dobowy rytm oraz potrzeby twoich domowników. Dzięki temu możesz pracować w godzinach swojej największej produktywności, a równocześnie być obecny w życiu rodziny.

Warto także codziennie przygotować listę obowiązków i określić czas potrzebny do ich wykonania. Trzymaj się samodzielnie przygotowanego planu, a na koniec dnia unikniesz poczucia, że nic nie udało ci się dzisiaj zrobić. Pamiętaj o uwzględnieniu przerw, które pozwolą odpocząć od komputera. Zaplanuj czas na lunch (z daleka od komputera), kawę na balkonie czy krótką sesję jogi, która pozwoli ci się dotlenić i pobudzi twoją kreatywność.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy