Reklama

"Kobieta z Piątej Dzielnicy"

Dawno nie powstała tak zajmująca opowieść, łącząca thriller ze świetną psychologią i... elementami horroru, a przy tym stawiająca interesujące i ważne pytania. Czy gdybyśmy mogli bezkarnie zemścić się na tych, którzy zrobili nam krzywdę, posunęlibyśmy się tak daleko jak nasi wrogowie? Ile poświęcilibyśmy, żeby to zrobić? Gdzie jest granica, za którą choćby najbardziej sprawiedliwa zemsta staje się zbędnym okrucieństwem?

Amerykanin Harry Ricks, profesor akademicki, stracił wszystko. Studentka, z którą romansował, popełniła samobójstwo. Żona odeszła, nastoletnia córka nie chce go znać. Wyrzucono go z pracy i napiętnowano. Wkrótce jednak okazuje się, że nie do końca był wszystkiemu winien, że do zrujnowania jego życia świadomie przyczynili się inni... Zaszczuty, ucieka do Paryża, gdzie stać go tylko na wynajęcie podejrzanej nory w tureckiej dzielnicy. Opłaca ją dzięki nielegalnej pracy stróża nocnego w równie podejrzanym miejscu, z którego w dodatku dochodzą dziwne jęki. Osaczony, szantażowany Harry poznaje tajemniczą Margit Kadar, z pochodzenia Węgierkę. Kim naprawdę jest ta intrygująca, piękna kobieta w średnim wieku, która ma za sobą tragiczne przejścia? Dlaczego ustala ścisłe zasady spotykania się? Co robi, gdy nie widuje się z Harrym?

Reklama

Margit to jedna z najbardziej frapujących postaci, jakie ostatnio pojawiły się w literaturze. Inteligentna, mądra, potrafi błyskawicznie przejrzeć ludzkie zachowania, w tym również Harry’ego. Można podejrzewać, że ma paranormalne zdolności, a może to kwestia doświadczenia i umiejętności wyciągania wniosków z jakże powtarzalnych zachowań ludzi? Zafascynowany Harry powierza Margit tajemnice swojego upadku: historię niewiernej żony, zakłamanej studentki-kochanki, omamionej córki, opowiada o kłopotach z tureckimi gangsterami, w które popada, wplątany w morderstwo.

- Rozmowa jest dobrym lekarstwem - słyszy - ale rany się od niej nie zabliźnią. A co konkretnie byś zrobił, gdybyś mógł się zemścić? Z gruntu uczciwy i szlachetny Harry spontanicznie odpowiada, nie podejrzewając, że wkrótce jego pomysły zaczną się urzeczywistniać, a Margit, niczym Mefistofeles, będzie domagać się szczególnej zapłaty...

Cała historia przedstawiona jest sugestywnie, tym bardziej, że narratorem jest sam Harry. Douglas napisał wyjątkową opowieść o przypadkowości losu, sprawiającej, że w ciągu chwili życie potrafi się rozpaść na kawałki, o pokrętnej moralności, której Margit jest wymownym przykładem,  i o tym, że nawet jeśli uczymy się na własnych błędach, to nie wtedy, kiedy w grę wchodzi seks: w tym przypadku zawsze pozostajemy recydywistami. "Kobieta z Piątej Dzielnicy" to także niebanalny portret Paryża - miasta, podzielonego na zamknięte, nieprzeniknione "miasta w mieście" - hinduskie, afrykańskie, tureckie, w którym, w przeciwieństwie do Londynu, ludzie wcale się nie integrują ...

Ekranizacja historii, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, z Ethanem Hawke i Kristin Scott Thomas, wykorzystuje jedynie niektóre wątki książki. Literacki pierwowzór to pełna zaskakujących konstatacji wielowymiarowa powieść noir, która przypadnie do gustu najbardziej wytrawnemu czytelnikowi.

Douglas Kennedy urodził się w Nowym Jorku w 1955 roku. Ukończył Bowdoin College w stanie Maine, w czasie studiów spędził rok na wymianie naukowej w Trinity College w Dublinie. Po studiach przeniósł się do Irlandii i pozostał w Europie do dziś. Obecnie mieszka z żoną i dziećmi w Londynie. Zanim zawodowo zajął się pisaniem, kierował teatrem w Dublinie i pisał słuchowiska radiowe dla BBC. Jest autorem sztuk teatralnych "Send Lawyers" i "Guns and Money". Napisał trzy książki podróżnicze i osiem powieści, które były tłumaczone na 18 języków. W 1997 otrzymał prestiżowy tytuł Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres przyznawany przez Republikę Francuską za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury. Na podstawie pierwszej powieści Kennedy'ego nakręcono w 1997 roku komedię "Witajcie w krainie Woop Woop" (Welcome to Woop Woop). W 2011 roku powieść "Kobieta z Piątej Dzielnicy" przeniósł na ekran polski reżyser mieszkający od lat w Wielkiej Brytanii, Paweł Pawlikowski. W głównych rolach wystąpili Ethan Hawke i  Kristin Scott Thomas. Premierę filmu w Polsce zaplanowano na 28 września 2012 roku.


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Okładka książki | Paryż
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy