Reklama

Tokio 2020: Masomah Ali Zada pokazuje kobietom, że wszystko jest możliwe

Urodzona w Afganistanie kolarka Masomah Ali Zada ​​reprezentuje drużynę olimpijską uchodźców na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020. Jej historia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych.

- wyznała w jednym z wywiadów Masomah Ali Zada, 25-letnia kolarka pochodząca z Afganistanu. Jej droga na Olimpiadę była trudna i wyboista, ale swoją historią chce pokazać innym kobietom, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Masomah swoją przygodę z jazdą na rowerze zaczęła jeszcze w liceum. Niestety, największą trudnością w realizowaniu pasji okazało się piekło, którego doświadczają kobiety w tamtejszej kulturze ze strony mężczyzn, którzy zabraniają uprawiać im sport.

- powiedziała kolarka w wywiadzie dla France24. W jednej z rozmów wyznała też, że wujowie wielokrotnie przekonywali jej rodziców, że musi skończyć ze sportem.

Przełom i wybawienie z Afganistanu

Reklama

Prawdziwym przełomem dla kolarki i jej siostry Zahry był udział we francuskim programie "Les Petites Reines de Kaboul" ("Małe królowe Kabulu"), który ukazywał trudności wiążące się z jeżdżeniem na rowerze w ich kraju. Po obejrzeniu programu emerytowany francuski prawnik Patrick Kommunal załatwił im możliwość przyjazdu do Francji na wizie humanitarnej i złożył pomyślnie rozpatrzony wniosek o azyl.

Dzięki temu obydwie siostry studiują teraz we francuskim mieście Lille, a Masomah otrzymała stypendium dla uchodźców MKOI, dzięki czemu mogła wziąć udział w tegorocznej Olimpiadzie w Tokio.

Dla niej sam udział w Olimpiadzie był zwycięstwem

Choć podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 w kolarskiej jeździe indywidualnej na czas zajęła ostatnie miejsce, była najszczęśliwszą kolarką na mecie. Jeszcze kilka lat temu nie mogła swobodnie jeździć rowerem po ulicach Afganistanu. Dziś może mierzyć się z najlepszymi kolarkami na świecie. 

- powiedziała po wyścigu Masomah Ali Zada.

Choć nie wygrała olimpijskiego wyścigu, z pewnością zwyciężyła najważniejszą walkę w swoim życiu. Walkę o coś, co dla nas może wydawać się codziennością i oczywistością - o prawo do uprawiania sportu.

Zobacz także: 

Oto najlepiej zarabiający uczestnicy Igrzysk Olimpijskich

Tokio 2020. Dyrektor odpowiadający za ceremonią otwarcia zwolniony. Powód zaskakuje

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Igrzyska Olimpijskie w Tokio | Tokio 2020
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama