Reklama

Yusra Mardini: Od ucieczki z Syrii po drogę do medalu

Yusra Mardini to 23-letnia pływaczka, która startuje w tym roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Jest reprezentantką drużyny uchodźców, a jej historia pokazuje, jak mimo przeciwności losu można wspiąć się na szczyt.

Kim jest Yusra Mardini?

Yusra Mardini jest 23-letnią pływaczką, która w tym roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio reprezentuje drużynę uchodźców. Startowała również w Drużynie Olimpijskiej Uchodźców podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Yusra urodziła się w Darjja na przedmieściach Damaszku, gdzie od najmłodszych lat trenowała pływanie. W 2012 roku reprezentowała Syrię podczas 11. Mistrzostw FINA w pływaniu. 

Jej dom rodzinny został zniszczony podczas wojny domowej w Syrii. Yusra wraz z siostrą zdecydowała się uciec z Syrii w sierpniu 2015 roku.

Reklama

Droga do Europy

Historia ucieczki Yusry z Syrii do Europy na tyle poruszyła media na całym świecie, że w przyszłym roku na platformie Netflix swoją premierę będzie miał film dokumentalny opowiadający o jej życiu.

17-letnia Yusra uciekła wraz z siostrą z Syrii docierając najpierw do Turcji, w której zorganizowano łódź, która miała przetransportować młode dziewczyny i 18 innych uchodźców do Grecji. Była ona tak przepełniona, że silnik na Morzu Egejskim przestał działać. Wówczas Yusra, jej siostra i dwie inne osoby, które umiały pływać, wskoczyły do wody i napędzały łódź siłą swoich mięśni przez ponad trzy godziny.

Następnie grupa uchodźców dotarła na wyspę Lesbos, skąd pieszo przeszli Europę aż do Niemiec. To tam we wrześniu 2015 roku Yusra Mardini na stałe zamieszkała w Berlinie.

Przepłynęła Morze Egejskie, teraz płynie na Olimpiadzie

Po tym, jak Yusra zamieszkała na stałe w Niemczech, dalej kontynuowała treningi pływackie. W 2016 roku W marcu 2016 r. przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach zapowiedział, że w kontekście światowego kryzysu uchodźczego będzie powołana pierwsza, niezależna drużyna umożliwiająca startowanie w Olimpiadzie także tym sportowcom, którzy musieli uciec ze swoich krajów. Tym samym Yusra Mardini znalazła się w grupie dziesięciu sportowców, którzy mogli wystartować podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku z ramienia Drużyny Olimpijskiej Uchodźców.

Choć wówczas jej czas w przepłynięciu stu metrów stylem motylkowym był zbyt długi, by zakwalifikować się do kolejnych etapów rozgrywek, w tym roku Yusra startuje w Olimpiadzie po raz drugi, a jej historia wybrzmiewa jeszcze głośniej.

- mówi Yusra Madrini.

23-letnia pływaczka swoją historią chce dawać innym ludziom nadzieje. Jest także Ambasadorem Dobrej Woli UNHCR. Jej kolejnym celem jest dostać niemiecki paszport, dostać się na studia i otworzyć szkołę pływania.

Czytaj również:

Oto najlepiej zarabiający uczestnicy Igrzysk Olimpijskich

Tokio 2020. Dyrektor odpowiadający za ceremonią otwarcia zwolniony. Powód zaskakuje

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Tokio 2020 | Igrzyska Olimpijskie w Tokio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy