Reklama

Zielone Świątki. Co to za święto?

Zwykła niedziela? Nie do końca. W tym roku 23 maja obchodzimy Zielone Świątki - jedno z najstarszych polskich świąt, którego korzenie sięgają czasów pogańskich.

Choć Zielone Świątki w kalendarzu funkcjonują jako Zesłanie Ducha Świętego, jego korzeni powinno szukać się daleko przed nastaniem chrześcijaństwa.

 Historia tego święta sięga czasów pogańskich i wiąże się z obrzędami, podczas których oddawano hołd płodności oraz wspominano zmarłych (tzw. dziady wiosenne). W ten sposób przygotowywano się na nadejście lata, a także starano się zagwarantować obfite plony.

Rytuały związane z Zielonymi Świątkami polegały m.in. na paleniu ognia, ozdabianiu obejść kwiatami, tatarakiem i zielonymi gałązkami, zwierzęta gospodarskie okadzano dymem z palonych roślin, a po bokach bydła toczono jajka.

Reklama

Zielone Świątki, a Zesłanie Ducha Świętego

Po przyjęciu chrześcijaństwa Zielone Światki, tak jak inne pogańskie święta, starano się wpleść w katolicki kalendarz. Ludowe zwyczaje zastąpione zostały błogosławieństwem w świątyniach, a na pola i wiejskie drogi ruszyły procesje, podczas których śpiewano pieśni, niesiono figury i sztandary z wizerunkami świętych.

Pogańskie rytuały nie zostały jednak całkiem zapomniane. Do dziś wielu mieszkańców wsi dekoruje swoje domy kwiatami i zielonymi gałązkami. Co więcej, wydaje się, że współcześnie w dobie mody na ekologię i odkrywanie wierzeń przodków, związane z Zielonymi Świątkami rytuały mogą doczekać się swojego renesansu.

Czy za Zielone Świątki można odebrać dzień wolny?

Zielone Świątki są dniem wolnym od pracy. Jednak niestety - choć wypadają w niedzielę, nie można odebrać za nie dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie z kodeksem pracy taka możliwość istnieje wyłącznie w wypadku, gdy święto wypada w sobotę. 

Zobacz również:

Edyta Herbuś w mocno prześwitującym body

58-letnia mama Blanki Lipińskiej pokazała zgrabne ciało

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy