Reklama

Rasy psów, które wyróżniają się już na pierwszy rzut oka

Wszystkie czworonogi są wyjątkowe, niezależnie od tego czy są rasowe czy nie. Są jednak takie psiaki, których nie sposób pomylić z innymi przez wzgląd na ich oryginalny wygląd. Oto kilka ras, obok których trudno jest przejść obojętnie. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, czy jesteście ich właścicielami!

Przed zakupem lub adopcją czworonoga z hodowli bądź ze schroniska trzeba przede wszystkim przez dłuższy czas zastanowić się, czy to na pewno dobra decyzja. Zwierzęta wymagają opieki oraz uwagi. Oczywiście, jedne psy są mniej a inne bardziej wymagające, jednak wszystkie potrzebują obecności właściciela. 

Kiedy już przemyśleliśmy wszystkie za i przeciw, po czym zdecydowaliśmy, że jesteśmy gotowi na zakup pieska, przychodzi nam zastanowić się nad odpowiednią rasą. 

Warto pamiętać, że niechciane kundelki przebywające w schronisku kochają tak samo, a często nawet bardziej niż rasowe pupile, więc jeśli mamy chęć oraz możliwość, aby dać im dom, zróbmy to. 

Jeśli jednak jesteśmy już zdecydowani na konkretną rasę, zaopiekujmy się każdą z nich najlepiej, jak potrafimy. Nie każdy pies jest dla każdego człowieka, dlatego zanim pojedziemy po nowego członka rodziny, najlepiej skonsultujmy się z kimś, kto zna się na zwierzętach i trafnie doradzi nam w tej kwestii. 

Niektórzy marzą o konkretnym czworonogu i nie ma w tym nic złego. Jest wielu ludzi o naturze indywidualistów, którzy pragną, by ich pies wyróżniał się już na pierwszy rzut oka. Oto kilka ras, które zawsze przyciągają wzrok przechodniów.  

Reklama

Shar Pei

Te urocze pomarszczone pieski o niezwykle złożonym usposobieniu i języku, którego odcień zbliżony jest do niebieskiego, to przedstawiciele rasy Shar Pei, która powstała w wyniku skrzyżowania psów ras nordyckich i mastiffów. 

Nie są to psy-kanapowce dla delikatnych osób, które liczą na bezproblemowego czworonoga, a raczej zwierzęta dla osób, które mają już doświadczenie z trudnymi rasami i wiedzą, że podczas każdego spaceru należy odpowiednio je zabezpieczyć. 

Psy, które sprawdzają się w roli stróżów, być może wyglądają nieco smutno, ale właśnie m.in. w tym tkwi ich urok. Szorstka pofałdowana skóra na ciele i głowie oraz dość masywna budowa są tym, co wyróżnia czworonogi na tle innych ras. 

Pieski nie należą do maluchów, ale nie są też gigantami.

Charakter Shar Pei zależy od tego, w jaki sposób się je wychowa, ale to aktywna rasa, która raczej nieufnie podchodzi do nieznajomych. 

Najlepiej sprawdzą się w domu, w którym nie ma innego pupila, bo nie zawsze są w stanie dostosować się do jego towarzystwa. 

W przypadku tych piesków najczęściej trzeba uważać na wzrok, stawy pupili oraz możliwość wystąpienia infekcji w ich charakterystycznych fałdach skórnych.

Komondor

Komondor to pies o wyjątkowym wyglądzie. Przedstawiciele tej rasy za sprawą sierści kojarzyć mogą się odrobinę z mopem do sprzątania. Są to oddane, wierne i bardzo opiekuńcze psy, które w razie zagrożenia potrafią odgrywać rolę stróżów. 

Chociaż niektórzy próbują rozczesywać ich sierść, na ogół się tego nie robi. Dredy chronią pieski przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jednak mokre i brudne mogą brzydko pachnieć. Wtedy pieska należy delikatnie oczyszczać partiami. Myty całościowo schnie nawet kilka dni... 

Komondory są czujne i mają silny charakter, chociaż potrafią też być spokojne. Niewiele szczekają i najczęściej nie wykazują agresji wobec członków rodziny, jednak sprowokowane przez obcych, też potrafią być niebezpieczne. Wychowane wśród innych zwierząt, akceptują je, ale obce już niekoniecznie. 

Ta rasa potrzebuje silnego przywódcy. Potrzebuje też właściciela, który ma  zaoferowania spore mieszkanie i... nie ma obsesji na punkcie jego czystości. W ciasnym pomieszczeniu pies raczej się nie odnajdzie, a zbyt spokojnego i mało doświadczonego w wychowywaniu psów właściciela zdominuje. Komondor to rasa, która cieszy się dobrym zdrowiem, jednak czasem psom zdarza się dysplazja stawów biodrowych.

Grzywacz chiński

Ten niewielki, delikatny, inteligentny pies o niepozornym wyglądzie to grzywacz chiński. Właściciel psa tej rasy musi pamiętać, aby obchodzić się z nim delikatnie. Grzywacz chiński lubi zarówno towarzystwo dzieci, jak i dorosłych, a najbardziej tych osób, które mieszkają pod tym samym dachem. 

Jest wesołym pieskiem, który chętnie się bawi i przywiązuje się do swojego opiekuna, dlatego pozostawiony sam w domu, będzie bardzo nieszczęśliwy. 

Ten słodki czworonóg wie jak zmanipulować właściciela, aby "jadł mu z ręki". Potrafi wykorzystać swój niepozorny wygląd. Dobrze sprawdzi się dla osób, które nie są zbyt aktywne, ale mogą zapewnić mu minimalną dawkę ruchu w ciągu dnia, zatem mogą to być nawet seniorzy, którzy czują się samotnie. 

Grzywacz chiński nie gubi sierści, dlatego rasę często poleca się alergikom. 

Nie potrzebuje również dużego domu z ogrodem. Wystarczy mu niewielkie mieszkanie, w którym jego opiekun poświęca mu czas. Psy mają delikatną skórę, której nie należy wystawiać na działanie zbyt wysokiej ani zbyt niskiej temperatury.

Bedlington Terrier

To pies czy owieczka? Pierwsza odpowiedź jest prawidłowa, jednak patrząc na północno-angielskiego Bedlington Terriera, trudno jest nie odnieść wrażenia, że podobieństwo do owcy jest łudzące. 

Wszystko za sprawą gęstej, poskręcanej sierści. Jednak uroczy wygląd to jedynie pozory. Bedlington Terrier to rasa, którą dziś hodują nieliczni, a kiedyś potocznie złośliwie nazywano "pudlem dla biednych" przez wzgląd na popularność psów w środowisku robotniczym. Nic dziwnego, w końcu te czworonogi mają świetny zmysł łowiecki. 

Bedlington Terriery zyskały uznanie, kiedy pokochali je również arystokraci, jednak dziś nie są zbyt popularne. 

Są to żywiołowe, energiczne psy. Ta uparta rasa sprawdzi się w przypadku osób bardzo konsekwentnych i wytrwałych. Ważna jest również socjalizacja pupili. 

Bedlington Terrier jest rasą pełną niespodzianek. Raz jest porywczy i nieprzejednany, a innym razem łagodnym pieszczochem. Pieskom czasem zdarzają się choroby oczu, skóry lub układu pokarmowego.

 Bedlington Terriery wymagają regularnej, często dość kosztownej pielęgnacji, aby zachowały swój niepowtarzalny wygląd. Jeśli jednak masz czas, cierpliwość i nie chcesz oszczędzać na pupilu, a marzy ci się naprawdę niepowtarzalna rasa, to doskonały wybór.

Welsh Corgi Pembroke. Pies królowej Elżbiety II

Ostatnio sporą popularnością cieszą się pieski rasy Welsh Corgi Pembroke oraz Welsh Corgi Cardigan. Te pierwsze pokochała nawet brytyjska królowa i tej miłości jest wierna od lat. 

Corgi to pies, którego spotkać można nie tylko w pałacu Buckingham, ale również coraz częściej na polskich ulicach. To żywy, radosny piesek o krótkich łapkach, którego wygląd skruszy niemalże każde serce. Królowa Wielkiej Brytanii na przestrzeni lat miała ich ponad 30. 

Welsh Corgi Pembroke to sprytny pies, który pomimo niepozornego wzrostu, potrafi być bardzo aktywny i hałaśliwy. 

Pieski dużo szczekają i cenią sobie towarzystwo. Lubią znajdować się w centrum uwagi właściciela. 

Właściciel musi pamiętać, że zwierzak ma tendencję do linienia. 



Psy uwielbiają długie spacery z domownikami i na ogół przez lata cieszą się doskonałym zdrowiem, ale trzeba uważać na to, co Corgi je, ponieważ rasa ma skłonności do przybierania na wadze. 

Czasem może wystąpić też dysplazja stawu biodrowego albo choroba zwyrodnieniowa stawów. 

To długowieczny czworonóg, który może towarzyszyć ci nawet przez kilkanaście lat.

Czytaj również: 

Pies. Idealna ozdoba ogrodu

Iga Krefft szczerze o swojej chorobie

Siostra Roberta Lewandowskiego pozuje w bikini 

Zobacz także: 

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: zwierzęta | pies
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy