Reklama

Cudowne właściwości witaminy C

Mniej zmarszczek, więcej blasku

Witamina C, stosowana bezpośrednio na skórę, ma wiele do zaoferowania każdemu typowi cery. Przede wszystkim jest silnym przeciwutleniaczem, który nie tylko zwalcza przyspieszające starzenie wolne rodniki, ale też chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Witamina C przyczynia się do nawilżenia skóry, uszczelniając jej płaszcz lipidowy i pobudzając syntezę kwasu hialuronowego. Poza tym uszczelnia naczynia krwionośne i redukuje zaczerwienienia skóry. Delikatnie złuszcza naskórek, rozjaśnia go i usuwa przebarwienia. Ma wpływ na produkcję wit. E, zwanej witaminą młodości. A zabezpieczając skórę przed promieniowaniem UV, wit. C chroni ją przez zmianami nowotworowymi, które mogą być następstwem zbyt intensywnej ekspozycji na słońce.

Reklama

Zapobiega również powstawaniu mniej groźnych, ale równie niepożądanych zmian skórnych - trądziku i wyprysków. Pamiętajmy, że wit. C jest wrażliwa na utlenianie, dlatego tylko zamknięta w odpowiednich opakowaniach (bez dostępu światła) zadziała w głębszych warstwach skóry.

Jak wybrać?

Kupując kosmetyk, sprawdź stężenie czystej witaminy C w produkcie. Wynosi ono zwykle od 8 do 20 proc, a w kremach przeznaczonych do okolic oczu od 3 do 5 proc.

Zwróć uwagę na opakowanie kosmetyku. Powinno być szczelnie zamykane i bez dostępu światła, np. aluminiowa tuba lub ciemna nieprzezroczysta buteleczka z pipetką, która zapewnia lepszą higienę aplikacji.

Do każdej cery

Szarej, zmęczonej. Ponieważ wit C. dotlenienia komórki, skóra staje się pełna blasku.

Trądzikowej. Jedną z przyczyn trądziku u osób dorosłych jest utlenianie się sebum na powierzchni skóry. Witamina C temu zapobiega.

Alergicznej i naczynkowej. Witamina C ma działanie przeciwzapalne, więc łagodzi podrażnienia. Ma również właściwości uszczelniające i wzmacniające naczynka, dlatego ogranicza ich pękanie i redukuje zaczerwienienia cery.

Z przebarwieniami. Zdaniem dermatologów, witamina C hamuje produkcję melaniny i rozjaśnia koloryt cery - dlatego jest niezwykle skuteczna w walce z przebarwieniami.

Zasady stosowania

Najlepiej rano - sięgnijmy po serum z 15 proc. stężeniem witaminy C. Po jego wklepaniu odczekujemy ok. 10 minut i nakładamy krem z filtrem UV.

Na początku nakładajmy serum codziennie. Z czasem - co drugi, trzeci dzień (wit. C ma naturalne zdolności do magazynowania się w niższych warstwach skóry).

Oczywiście można wklepywać ją na noc, ale poranna aplikacja jest korzystniejsza dla skóry.

Po nałożeniu serum może pojawić się uczucie pieczenia. Dlatego jeśli masz wrażliwą cerę, nie łącz kremów z wit. C z kosmetykami zawierającymi np. retinoidy (pochodne wit. A) i kwasy owocowe.


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: witamina C
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama