Reklama

Dojrzała cera. Opalać czy nie?

Słońce wysusza skórę, pogłębia zmarszczki, powoduje przebarwienia, przyspiesza starzenie. Jak zdrowo dawkować opalanie?

Czy opalenie się przynosi wyłącznie szkody? Ekspozycja na słońce może przynieść wiele korzyści, jeśli zachowujesz umiar. Umiarkowane dawki promieni słonecznych pomogą złagodzić dolegliwości związane z PMS, zapobiec depresjom, a także zmniejszyć ryzyko astmy. Pamiętaj jednak, że z wiekiem rośnie ryzyko odwodnienia i skoków ciśnienia. Dlatego na plażę zabierz parasol.

Czy stosowanie filtrów 50+ zapobiega opaleniu skóry? Żaden filtr nie chroni w 100 proc. przed promieniowaniem UV. Jeśli będziesz stosować krem co dwie godziny, siedzieć w cieniu i nosić kapelusz, zapewne się nie opalisz. Jeżeli jednak będziesz smarować się "50-tką" i umiarkowanie wystawiać na słońce, unikniesz oparzenia, a twoja skóra stopniowo zyska subtelnie ciemniejszy odcień.

Reklama

Czy stosowanie wysokich filtrów nie blokuje syntezy witaminy D? Teoretycznie kremy z filtrami znacznie redukują zdolność wytwarzania tego cennego składnika. Z drugiej strony, nikt z nas nie smaruje się nimi tak dokładnie i tak grubo, jak powinien. Według badań wystarczy, że około 18 proc. powierzchni skóry (np. ramiona i nogi) wystawimy na 15 minut na słońce i wyprodukujemy dostateczną dzienną dawkę witaminy.

Czemu skóra dojrzała potrzebuje wyższej ochrony? Po 50. roku życia skóra ma skłonność do przebarwień. Wystawiając się na intensywne słońce bez filtra, ryzykujesz, że zamiast równomiernej opalenizny zyskasz kilka brązowych plam.

Jak latem dbać o skórę dojrzałą

Stosuj wysokie filtry. W przypadku skóry dojrzałej, naczyniowej, wrażliwej jak ognia unikaj opalania. Używaj kremów z filtrem SPF 50 - nie tylko latem, ale przez cały rok. Podczas pobytu na plaży krem uzupełniaj na skórze mniej więcej co godzinę. Wybieraj jak największe okulary słoneczne, chroniąc delikatną skórę wokół oczu.

Zadbaj o kolagen. Jest on jednym z głównych składników skóry. Odpowiada za jej jędrność i elastyczność - a słońce go uszkadza. Dlatego w czasie wakacji nigdy nie zapominaj o dobrze dobranej suplementacji. Po powrocie z urlopu warto zaplanować uzupełnienie kolagenu, podając go bezpośrednio do skóry w formie mezoterapii - polecam zabieg Linerase.

Zwiększ dawkę beta-karotenu. Zmniejsza on wrażliwość skóry na promieniowanie UV, a tym samym ryzyko jej poparzenia. Dodatkowo chroni przed powstawaniem zmarszczek, plam i przebarwień skóry. Ma przy tym doskonałe właściwości antyoksydacyjne - wzmacnia ochronę komórek przed działaniem wolnych rodników. Jednym z najbogatszych źródeł beta-karotenu jest świeżo wyciskany sok marchewkowy. W czasie wakacji pij go 2-3 razy w tygodniu. Do diety włącz także pietruszkę, jarmuż, szpinak, czerwoną paprykę oraz morele.

Nawilżaj i regeneruj. W letnie miesiące podstawą pielęgnacji jest niedopuszczenie do odwodnienia skóry i wspieranie jej procesów naprawczych. Na dzień wybieraj kosmetyki o działaniu nawilżającym (np. z kwasem hialuronowym), wieczorem zaś sięgnij po kremy, które mają w swoim składzie antyoksydanty, proteiny i ceramidy. Co jeszcze możesz zrobić dla swojej cery? Po kąpieli w morzu lub basenie przemyj twarz czystą wodą (sól i chlor przesuszają skórę) - idealnym rozwiązaniem jest woda termalna w aerozolu. Potem nałóż na twarz krem z wysokim filtrem. Nie zapominaj o tym, by regularnie pić wodę!

SHOW 13/2017

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy