Reklama

Kwas salicylowy: Jak działa na skórę twarzy?

Kwas salicylowy wyodrębniono z kory wierzby. Sprawdzi się w przypadku cer tłustych, mieszanych oraz skłonnych do wyprysków i zaskórników. Usunie martwy naskórek oraz wyrówna koloryt skóry. Jakie właściwości ma kwas salicylowy i dlaczego warto go stosować?

Jak działa kwas salicylowy?

Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu. Przez to jest w stanie oczyszczać pory. Dzięki stosowaniu kwasu salicylowego można pobudzić regenerację naskórka oraz przyspieszyć jego złuszczanie. 

Ponadto redukuję wydzielanie sebum w nadmiernych ilościach, a przy tym może rozjaśniać przebarwienia i wyrównywać koloryt skóry. Kwas salicylowy wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i bakteriobójcze. 

Kwas salicylowy ponadto może powstrzymywać powstawanie zmian trądzikowych, zmniejszać blizny oraz łagodzić stany zapalne trądziku różowatego. Efekty stosowania kwasu salicylowego są widoczne po mniej więcej kilku tygodniach. 

Kiedy nie stosować kwasu salicylowego?

Reklama

Kwas salicylowy może okazać się skuteczny w walce z trądzikiem i nadmiernym wyświecaniem się skóry. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do stosowania. 

Po pierwsze kwas salicylowy nie jest wskazany osobom, które mają alergię na salicylany. Ponadto kwas salicylowy nie powinien być stosowany w przypadku skór wrażliwych, podrażnionych i przesuszonych. 

Nie zaleca się kwasu salicylowego podczas kuracji retinoidami, kwasem glikolowym oraz witaminą C. W przypadku stosowania niacynamidu, warto pamiętać o tym, żeby nie łączyć tych dwóch składników. Rozwiązaniem może być stosowanie niacynamidu rano, a kwasu salicylowego wieczorem. 

Kwasu salicylowego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. 

O czym trzeba pamiętać, stosując kwas salicylowy?

Stosowanie kwasu salicylowego powinno iść w parze z aplikacją kremu z filtrem, najlepiej SPF 50. Tego typu krem należy stosować nie tylko w słoneczne dni, ale także te pochmurne i deszczowe, ponieważ wtedy skóra również jest narażona na szkodliwe promieniowanie. 

Ponadto należy zwrócić szczególną uwagę na nawilżanie skóry oraz jej odpowiednie przygotowanie do kwasu salicylowego. Dlatego produkty zawierające kwas salicylowy należy włączać do codziennej pielęgnacji stopniowo.  

Kwas salicylowy należy aplikować na oczyszczoną oraz osuszoną twarz. Nie powinien być stosowany na podrażnioną skórę oraz aktywne zmiany. 


W jakiej formie wybrać kwas salicylowy?

Kwas salicylowy najczęściej jest stosowany w 1-2% stężeniu, chociaż preparaty z kwasem salicylowym przeznaczone do profesjonalnego użytku mogą występować nawet w 30% stężeniu. Można go stosować m.in. w formie kremu, toniku lub peelingu. 

Kremy zawierające kwas salicylowy są stosowane podczas codziennej pielęgnacji. Ich zadaniem jest m.in. matowienie skóry oraz przeciwdziałanie występowania wyprysków. 

Kwas salicylowy w formie toniku zazwyczaj jest używany w celu zredukowania liczby zaskórników. Ważne, by toniku zawierającego kwas salicylowy nie stosować codziennie. Wszystko po to, by uniknąć przesuszenia skóry. 

Kwas salicylowy w produktach peelingujących występuje w stężeniu wyższym niż w kremach oraz tonikach. W takich preparatach można znaleźć również kwasy AHA. Peelingi z kwasem salicylowym wykazują właściwości złuszczające naskórek. W związku z tym aplikacja peelingu powinna odbywać się maksymalnie dwa razy w tygodniu.    

Czytaj więcej:

Najczęstsze błędy podczas mycia twarzy, które niszczą skórę

Mówili, że jej twarz wygląda jak pizza. Tak się odegrała

Sześć powodów, dla których warto używać mydła w kostce

Zobacz także:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy