Reklama

Miód i mleko. Cudowny duet dla skóry i włosów

W kosmetyce wykorzystywane jest i mleko krowie, i kozie, i owcze. Każde z nich bowiem zawiera kwasy tłuszczowe, dlatego świetnie regeneruje naskórek i odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy skóry.

Mleko jest również źródłem białka, które pobudza produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego, odpowiedzialnych za elastyczność i nawilżenie skóry. Zawarty w mleku kwas mlekowy złuszcza martwy naskórek, lekko go rozjaśnia i działa antybakteryjnie.

Mleko nadaje się nawet do pielęgnacji cery wrażliwej, ponieważ jego pH zbliżone jest do pH naszej skóry. Ponadto jest źródłem przeciwutleniaczy – zwalcza wolne rodniki, opóźnia procesy starzenia naskórka.

W mleku znajdziemy wapń, fosfor, magnez oraz witaminy A, D, E i B. Do pielęgnacji przeciwzmarszczkowej zwykle używane jest mleko kozie, ponieważ ma wyższą zawartość tłuszczu. Mleko służy także włosom – dogłębnie nawilża je i odżywia.

Reklama

Jak działa miód?

Oprócz fruktozy i glukozy miód zawiera sole mineralne, aminokwasy, witaminy B, C, A, D i E, kwasy organiczne i olejki eteryczne. To dzięki nim odżywia naskórek i łagodzi podrażnienia. Zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zmiękcza ją i wygładza.

Miód pszczeli to bardzo dobry kosmetyk dla skóry zmęczonej, szorstkiej i spierzchniętej. Gryczany zawiera rutynę, która ma właściwości antyoksydacyjne, uszczelnia naczynia krwionośne i spowalnia utlenianie witaminy C.

Ten rodzaj miodu jest zatem szczególnie polecany paniom z cerą naczynkową i dojrzałą.

Pielęgnacja w domu

W kremach i innych kosmetykach drogeryjnych miód łączy się najczęściej z proteinami mleka, witaminą A, a także innymi produktami pochodzenia pszczelego, np. mleczkiem pszczelim. Ale preparaty na bazie mleka i miodu z łatwością można przygotować w domu.

Naturalnie zadbaj o włosy

Kompres i płukanka. Zamocz włosy. Nałóż na nie 1/2 szklanki bardzo delikatnie podgrzanego płynnego miodu. Owiń włosy folią spożywczą, a potem ręcznikiem. Odczekaj 15–20 minut.  Umyj włosy. Na koniec zrób płukankę – rozcieńcz mleko wodą w stosunku 1:1. Możesz dodać sok z połówki cytryny.

Kąpiel wzmacniająca. Podgrzej po 1/2 litra tłustego mleka i przegotowanej wody. Dodaj 3–4 łyżki miodu (możesz także dodać łyżkę oliwy z oliwek lub oleju lnianego). Wymieszaj aż do rozpuszczenia. Przelej miksturę do miski. Pochyl się nad nią i filiżanką polewaj pasma od nasady po końce, rozczesując je palcami.

Maska wygładzająca. Wymieszaj po 1/4 szklanki płynnego miodu i chudego mleka. Dodaj odrobinę wody. Po umyciu włosów wmasuj przygotowaną odżywkę w skórę głowy i we włosy. Po 15–20 minutach spłucz ciepłą wodą.

Rozpieszczaj skórę

Maseczka do cery przesuszonej: Wymieszaj 2 łyżki mleka i 2 łyżki miodu. Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy (a także szyi i dekoltu). Po 20 minutach zmyj letnią wodą. Maseczka nawilża, poprawia koloryt i elastyczność skóry. Niweluje drobne zmarszczki.

Zabieg na szorstkie i zniszczone dłonie: W garnku podgrzej 2–3 szklanki tłustego mleka i rozpuść w nim 2–3 łyżki płynnego miodu (np. lipowego). Przelej płyn do miski, dodaj około 1/4 szklanki oliwy z oliwek, energicznie wymieszaj i zanurz dłonie. Mocz je w kojącej kąpieli 10 minut.

Kąpiel wygładzająca: Napełnij wannę wodą o temp. około 37°C. Podgrzej 2 l tłustego mleka, rozpuść w nim 4 łyżki miodu, dolej sok z 2 pomarańczy. Wlej mleko do wanny i relaksuj się przez 15 minut.

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy