Reklama

Niechciane prążki

Walka z rozstępami jest trudna, ale nowoczesne zabiegi dają szansę.

Jak uniknąć rozstępów?

Unikaj „cudownych” diet odchudzających. Wiele z nich powoduje zbyt szybkie chudnięcie i późniejszy efekt jo-jo. Rezultat? Jeszcze więcej rozstępów (skóra poddana drastycznej diecie traci elastyczność).

Stosuj preparaty zwiększające napięcie skóry i dostarczające jej substancji odżywczych. Zawierają oleje roślinne i kompleksy witamin, m.in. A i E. Nie tylko pozwalają wygładzić i rozjaśnić już istniejące rozstępy, ale zapobiegają tworzeniu się nowych.

Masuj i wcieraj. Pamiętaj, że kremy czy żele należy wmasowywać w skórę przez co najmniej kilka minut. Efekty dostrzeżesz po dwóch lub trzech tygodniach systematycznego stosowania preparatu.

Reklama

Korzystaj z zabiegów zwiększających ukrwienie i drenaż limfatyczny. Korzystne efekty uzyskasz, stosując tradycyjny masaż ud i pośladków (poproś partnera). Możesz też wypróbować specjalny ręczny masażer do użytku domowego.

Polub codzienne ćwiczenia. By poprawić mikrokrążenie w rejonie miednicy i ud, wykonuj proste ćwiczenia aktywizujące uda i pośladki. Jeśli lubisz, możesz też jeździć na rowerku stacjonarnym lub zwykłym. Doskonale wpływa również na skórę pływanie w chłodnej wodzie, np. w morzu czy jeziorze.

Zadbaj o dobrze zbilansowaną dietę bogatą w mikroelementy i witaminy. Ważne są zwłaszcza cynk i krzem. Sporo cynku znajdziesz w rybach (jedz je kilka razy w tygodniu), owocach morza, pestkach dyni, oleju tłoczonym z jej nasion. Źródłem krzemu (ważny dla tkanki łącznej) jest skrzyp. Pij napar lub zażywaj suplement zawierający krzemionkę.

Odstaw środki hormonalne lub poproś lekarza o inne. Stosowanie preparatów zawierających estrogeny wybitnie sprzyja (u osób podatnych) powstawaniu rozstępów. Być może lepszym rozwiązaniem jest spirala antykoncepcyjna albo inny środek zapobiegający ciąży.

Jakie zabiegi może zaoferować dermatolog?

Laser frakcyjny. Impulsy świetlne wnikają głęboko w skórę, stymulując ją do natychmiastowej regeneracji. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy.

Peeling chemiczny. Dermatolog stosuje duże dawki kwasu glikolowego. W ten sposób pobudza się tworzenie nowych włókien kolagenowych.

Mikrodermabrazja. Polega na złuszczaniu warstw zrogowaciałej tkanki specjalnym aparatem.

Mezoterapia. W okolice rozstępów wstrzykuje się koktajl różnych substancji odżywczych.

Akupunktura. Jeśli jesteś zwolenniczką metod naturalnych, możesz wypróbować działanie akupunktury. Zabiegi nie są bolesne, trwają ok. 30 minut. Poprawy możesz oczekiwać po 10-15 seansach.

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: rozstępy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy