Reklama

Oryginalny manikiur

Elegancki nie musi oznaczać nudny. Awangardowy nie zawsze jest kontrowersyjny. Na poparcie tej tezy mamy mocne argumenty: w tym sezonie modny jest m.in. manikiur prążkowany. Jednak paski mają starannie dobrane kolory i szerokość, bo chodzi o to, by wyszczuplić dłoń. Zanim zastosujesz nowy wzór, sprawdź, jak profesjonalnie przygotować paznokcie, żeby lakier utrzymał się na nich jak najdłużej.

Narzędzia pracy

Pilniczek, polerka i lakier do paznokci to za mało, by zrobić profesjonalny manikiur. Sprawdź, co jeszcze powinnaś mieć pod ręką, zanim przystąpisz do działania. Poniżej lista niezbędnych kosmetyków i akcesoriów:

Olejek zmiękczający skórki. Dzięki temu łatwiej je usuniesz lub odsuniesz. Jeśli nie masz specjalnego olejku do paznokci, możesz użyć tego do twarzy, ciała, włosów, a nawet oliwy z oliwek - wszystkie działają równie dobrze. Wystarczy nałożyć je na dwie, trzy minuty.

Waciki (w formie bawełnianych kulek, nie płatków!). Są potrzebne nie tylko do zmywania lakieru. Nawiń wacik na wykałaczkę - uzyskasz wszechstronne narzędzie do manikiuru! Można nim delikatnie odsunąć skórki z płytki, wypolerować paznokcie, a podczas malowania - jak gumką do ścierania - precyzyjnie usunąć drobne niedoskonałości.

Reklama

Wykałaczki - patrz poprzedni punkt.

Zmywacz do paznokci z acetonem. Usuwa każdy lakier (również hybrydowy), ale może też przedłużyć jego trwałość. Przed pomalowaniem przetrzyj zmywaczem paznokcie. Zlikwiduje zanieczyszczenia i sebum, dzięki czemu emalia będzie lepiej przylegać do płytki.

Baza. Utrwala lakier, ale też chroni płytkę przed trwałym zafarbowaniem czy żółknięciem. Przed malowaniem nałóż dwie cienkie warstwy.

Cienki pędzelek (grubość 0 lub 00). Przyda się do malowania precyzyjnych wzorów na paznokciach. Do kupienia w drogerii lub sklepie z akcesoriami dla plastyków.

Dobry początek

Zanim zaczniesz malowanie, przygotuj grunt. Bo nawet najbardziej wyrafinowany wzór nie będzie dobrze wyglądał na paznokciach, jeśli wcześniej nie usuniesz z nich skórek.

Wybierz moment. Manikiur najlepiej robić tuż po kąpiel. Woda zmiękczy stwardniałe skórki, a wtedy z łatwością je usuniesz. Jeśli jednak planujesz malować paznokcie w ciągu dnia, do zmiękczenia skórek użyj olejku (patrz punkt 1).

Określ wymiar. Gdy paznokcie są zbyt długie, wyglądają nieestetyczne. Podobnie jak za krótkie, na których dodatkowo nie ma miejsca na oryginalne zdobienia. Idealna długość? Paznokcie wystające 3-5 mm poza opuszki palców.

Nadaj kształt.Najbardziej naturalny, neutralny i uniwersalny to owal. Aby nadać płytce taką formę, przyłóż pilniczek z boku paznokcia i płynnym ruchem przesuń go na drugą stronę płytki. Zawsze piłuj paznokcie tylko w jednym kierunku. Jeśli będziesz przesuwać pilnik w tę i z powrotem, uszkodzisz i postrzępisz płytkę, a przez to zacznie się rozdwajać.

Wyrównaj powierzchnię. Wygładź wszystkie paznokcie polerką. Jednak zanim to zrobisz, na każdy nałóż kroplę olejku (np. do pielęgnacji skórek). Taki zabieg ochroni płytkę przed zbyt mocnym ścieraniem.

Nie wstrząsaj. Chcesz dobrze wymieszać lakier? Zanim zaczniesz malowanie, delikatnie roluj przez chwilę buteleczkę między dłońmi (tak robią manikiurzystki). Jeśli będziesz nią potrząsała, wewnątrz utworzą się maleńkie pęcherzyki powietrza, a przez to nałożona na paznokieć emalia po wyschnięciu zacznie szybko pękać.

Technika malarska

Oryginalny manikiur nie musi być skomplikowany. Michelle Saunders, manikiurzystka firmy Essie, podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody pomalowała paznokcie modelek w paski polo. Do dzieła!

Po nałożeniu bazy pomaluj wszystkie paznokcie dwiema cienkimi warstwami lakieru w kolorze jasnego pudrowego różu.

Poczekaj chwilę, aż "tło" zaschnie, i lakierem w kolorze ciemnej fuksji narysuj cienkim pędzelkiem pasek. Na każdym paznokciu pod innym kątem: . mały palec: po przekątnej w prawo. serdeczny palec: pionowo i centralnie. środkowy palec: poziomo i centralnie. wskazujący: po przekątnej w lewo. kciuk: pionowo z lewej strony.

Z prawej strony dorysuj drugi pasek takiej samej grubości, ale w kolorze czarnym.

A za nim dodaj trzeci pasek w pastelowym, miętowym odcieniu.Gdy lakier podeschnie, nałóż warstwę nabłyszczacza do paznokci, który dodatkowo utrwali manikiur.

UWAGA! Przed każdą zmianą koloru lakieru zanurz pędzelek w zmywaczu i wytrzyj wacikiem.

Do naprawy

Drobna usterka to nie powód, by zmywać lakier z paznokcia. Wystarczy ją ukryć. Oto najbardziej przydatne techniki kamuflażu.

Rysa. Uszkodziłaś lakier, który jeszcze nie wysechł i na paznokciu powstały nierówności? Zanurz czysty pędzelek w zmywaczu i delikatnie przyłóż go do uszkodzonego miejsca. Zmywacz zmiękczy emalię i z łatwością wygładzisz usterkę. Na koniec na całą płytkę nałóż preparat nabłyszczający lub utwardzający.

Odprysk. Pojawił się klika dni po wizycie w salonie, a ty nie masz w domu lakieru, którego użyła manikiurzystka? Dobierz podobny odcień. Nałóż go tam, gdzie lakier odprysnął, poczekaj chwilę aż podeschnie, a potem zastosuj sztuczkę z poprzedniego punktu. Zanurz pędzelek w zmywaczu, przyłóż tam, gdzie nowy lakier spotyka się ze starym i delikatnie wymieszaj je tak, by zatrzeć granicę między kolorami. Na koniec nałóż nabłyszczacz.

Pęknięcie. Gdy jest niewielkie, na krawędzi paznokcia, wystarczy spiłować ją drobnoziarnistym pilnikiem. Nie skracaj płytki nożyczkami! Pod naciskiem ostrzy lakier może odprysnąć. Jeśli pęknięcie jest głębsze, spróbuj podkleić płytkę od spodu klejem do paznokci. W drogeriach kupisz także specjalny puder, który wzmacnia działanie kleju i dodatkowo utwardza płytkę.

Otarcie.Na końcówki paznokci co dwa, trzy dni dokładaj cienką warstwę lakieru. W tym miejscu emalia najszybciej ściera się, pęka i odpryskuje.

Izabela Nowakowska

TWÓJ STYL 12/2014

Twój Styl
Dowiedz się więcej na temat: paznokcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama