Reklama
Walcz z przeziębieniem

Naturalne sposoby walki z przeziębieniem

Na ogół nie jest groźne, ale potrafi nieźle uprzykrzyć życie. Jeśli tylko czujesz, że łapie cię przeziębienie, zastosuj sprawdzone metody.

Rozwija się powoli. Zazwyczaj zaczyna się od drapania w gardle. Później dołącza ból stawów i mięśni. Pojawia się kaszel i katar. Jeśli z leczeniem wkroczysz na samym początku, możesz skutecznie zablokować chorobę.

1. Korzeń chrzanu na oczyszczenie nosa
Korzeń chrzanu zawiera wit. A, B, C, olejki lotne i fitoncydy, związki o właściwościach bakteriobójczych. Do każdego posiłku zjadaj 3 łyżki startego chrzanu, znakomicie przeczyścisz zatkany nos.

2. Syrop z czosnku na uporczywy kaszel
Przygotuj 10 obranych ząbków czosnku, 2 cytryny i 2-3 łyżki miodu. Wyciśnij sok z cytryn, dodaj miód, czosnek i szklankę ciepłej, przegotowanej wody. Przelej do butelki i odstaw na kilka godzin (lub na noc) w chłodne miejsce. Pij 2-3 razy dziennie po łyżce stołowej.

Reklama

3. Ziołowe inhalacje na oddychanie
Dwie torebki rumianku bądź szałwii zaparz w litrze wrzącej wody. Oddychaj naparem przez ok. 5-10 min.

4. Liście kapusty na gardło
Liście kapusty zanurz w gorącej wodzie, wyjmij, rozbij, przyłóż do szyi i owiń szalikiem. Poczekaj 20 minut.

5. Zimny kompres na katar
Kilka razy dziennie połóż na nasadę nosa zimny kompres np. z chusteczek. Gdy zrobią się ciepłe, zmień na nowe. I tak przez 10 min. Możesz skropić kompres 2-3 kroplami olejku eukaliptusowego lub miętowego.

6. Płukanki na drapanie w gardle
Zmniejszą przekrwienie śluzówki, odkażą, szybko złagodzą ból i nieprzyjemne pieczenie. Garść szałwii, rumianku lub nagietka zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem ok. 20 min. Ciepłym naparem płucz gardło kilka razy dziennie.

7. Cebula i olejki na spokojną noc
Postaw na stoliku nocnym talerzyk z drobno pokrojoną cebulą lub nalej na talerzyk kilka kropel olejku eukaliptusowego lub miętowego.

8. Para wodna na udrożnienie nosa
Rozrzedzisz śluz blokujący oddech. Nagrzej łazienkę tak, aby para pokryła lustro, a potem zmniejsz temperaturę wody. Wytrzymaj co najmniej 10 minut.

9. Poduszki na zapchane zatoki
Uniesienie głowy pomaga udrożnić zapchane kanały zatok. Śpij więc, kładąc sobie pod głową co najmniej jedną dodatkową poduszkę. Kiedy leżysz, często zmieniaj pozycję - nie pozwolisz zatorowi zagnieździć się w jednym miejscu.

10. Rosół... na wszystko
Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antywirusowe i antybakteryjne. Rosół powinien być ugotowany na kurzym mięsie. Pij go kilka razy dziennie.

Przepisy na naturalne leki

Syrop z buraka. Łagodzi chrypkę i kaszel. Dużego buraka wyszoruj i wydrąż w nim sporą dziurkę. Wsyp do niej cukier. Po kilku godzinach cukier przemieni się w gęsty syrop buraczany. Pij po małej łyżce 3 razy dziennie.

Syrop z cebuli. Obniża gorączkę, ułatwia odkrztuszanie, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mocno rozgrzewa. Cebulę drobno pokrój lub zetrzyj na tarce. Zasyp cukrem lub zalej miodem. Przykryj i odstaw na dobę. Pij 3 łyżki dziennie.

Sok z malin. Owoce te zawierają naturalną aspirynę, działają przeciwzapalnie, powodują pocenie się i spadek temperatury. Jeśli nie przygotowałaś soku w lecie, zrób go teraz z malin mrożonych. Dodawaj do ciepłych napojów (herbaty) po 2 łyżeczki.

Mleko z miodem. Taki napój wypity wieczorem działa rozgrzewająco i uspokajająco, łagodzi kaszel i drapanie w gardle. Zagotuj szklankę mleka, dodaj do niego łyżkę miodu lipowego (najlepszy) i łyżeczkę masła. Natychmiast wypij.


Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy