Reklama

Wiosenne zapalenie spojówek

Wiosna zawitała, słońce świeci, wieje cieplejszy wiatr, a ty płaczesz? Spróbuj powstrzymać łzy!

Łzy pod powiekami płyną bez przerwy. Dopóki wszystko jest w porządku, nawet ich nie zauważasz. Czasami jednak, z jakiegoś powodu, wypływają z oczu.

Alergia

Silne łzawienie często bywa oznaką sezonowego alergicznego zapalenia spojówek. W tym przypadku oczy także pieką i swędzą, głównie w wewnętrznym kąciku. Tam bowiem gromadzą się ziarna pyłku roślin. Pocieranie oczu daje co prawda natychmiastową ulgę, ale wkrótce świąd powraca ze zdwojoną siłą! Co robić? Kiedy tylko czujesz szczypanie pod powiekami, przemyj oczy przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej (jednorazowe ampułki kupisz w aptece) lub tzw. sztucznymi łzami (też są w aptekach).

Suche powietrze

Ostre słońce i wiatr powodują, że z oczu odparowuje ochronny filtr. Do nawilżenia gałki potrzeba wówczas o wiele więcej łez i stąd łzawienie. Nadwrażliwość na słońce potęgują pigułki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza. Co robić? W słoneczne dni noś ciemne okulary. W domu zakraplaj sztuczne łzy.

Zgłoś się do lekarza, gdy...

• Pomimo nawilżania oczu, łzawienie, świąd i zaczerwienienie nie ustępuje po tygodniu. Być może doszło do bakteryjnego lub wirusowego zapalenia spojówek.

• Oczy są zaczerwienione, wydobywa się z nich biała lub zielona wydzielina, tracisz ostrość widzenia - możliwe jest zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem.

• Tarcie oka spowodowało jego uszkodzenie. Może to doprowadzić do zapalenia lub owrzodzenia rogówki.

Reklama

Jolanta Głodowska

Tele Tydzień 11/2011

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie spojówek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy