Reklama

Włosy: Jak dbać o nie zimą?

Mróz i zimny wiatr mogą je uszkadzać. Pomóżmy im przetrwać chłody.

Stop przetłuszczaniu

Włosy pod czapką szybciej się przetłuszczają, ale chodzenie zimą z gołą głową bardzo je osłabia. Chłodne powietrze obkurcza naczynia krwionośne w skórze. To sprawia, że do mieszków włosowych dociera mniej składników odżywczych. Aby nie szkodzić włosom i poradzić sobie z nadmiernym przetłuszczaniem, myjmy je częściej, nawet codziennie.

Nie zaszkodzi im to, jeśli wieczorem wmasujemy w pasma kilka kropli olejku, np. arganowego, migdałowego lub z pestek winogron. Pamiętajmy tylko, aby były to czyste oleje, bez żadnych dodatków, np. silikonu czy alkoholu. Po takim olejowaniu umyte rano włosy są lśniące i sprężyste. Nośmy też luźne nakrycia głowy, aby nie spłaszczać fryzury.

Reklama

Bez elektryzowania

Nakrycie głowy sprawia, że włosy łatwo się elektryzują, zwłaszcza gdy są cienkie i delikatne. Odżywki zapobiegają temu zjawisku, ale nie wszystkie. Unikajmy tych bez spłukiwania, ponieważ nadmiernie obciążają kosmyki i sprawiają, że pasma przylegają do skóry. Po zdjęciu czapki nie wyglądamy więc zbyt efektownie.

Wybierajmy balsamy dodające fryzurze objętości i nie nakładajmy ich tuż przy skórze głowy. Gdy mamy krótkie włosy, odżywką pokrywajmy jedynie same końcówki. Pamiętajmy również o bardzo dokładnym spłukaniu balsamu z włosów.

Gładkie i lśniące

Chłód i wilgoć pozbawiają włosy połysku. Ale zbyt ciepła woda również im nie służy. Myjmy głowę letnią, a spłukujmy chłodną wodą. Dzięki temu zamkniemy łuski włosów i przywrócimy im blask. Pamiętajmy również o stosowaniu nawilżających odżywek i szamponów, bo pozbawione wilgoci kosmyki stają się sztywne i matowe.

Nie suszmy też włosów zbyt gorącym powietrzem. Suszarkę trzymajmy w odległości co najmniej 20 centymetrów od głowy. Jeśli zamierzamy kupić nową, wybierzmy taką z jonizacją powietrza. Funkcja ta zapobiega przesuszeniu i elektryzowaniu się włosów.

Domowe sposoby

Z żółtka, łyżki miodu i trzech łyżek naturalnego jogurtu przygotujmy maseczkę, która doskonale nawilży i wygładzi nasze włosy. Przywróci im też połysk. Wszystkie składniki dokładnie wymieszajmy i nałóżmy na umyte, lekko podsuszone kosmyki. Głowę owińmy folią i ciepłym ręcznikiem. Miksturę pozostawmy na włosach ok. 15 minut. Następnie spłuczmy ją i umyjmy głowę łagodnym szamponem. Stosowanie odżywki nie jest już konieczne.

Piękna znaczy zdrowa

Uwaga na szczotki
Zimą nie używajmy szczotek i grzebieni z plastiku. Zamieńmy je na drewniane lub metalowe. Plastik nasila bowiem elektryzowanie się włosów. Starajmy się też nosić nakrycia głowy wykonane z naturalnych włókien, np. wełny, bawełny. Po zdjęciu czapki z anilany czy akrylu kosmyki na pewno staną dęba.

Więcej płynów
Na kondycję naszych włosów ma wpływ nawadnianie organizmu. Mimo że o tej porze roku nie mamy takiego pragnienia jak latem, nie zapominajmy o piciu dużych ilości płynów. Mogą to być owocowe lub ziołowe herbatki lub niegazowana woda. Nie nadużywajmy kawy ani herbaty, bo napoje te odwadniają organizm.

Pamiętaj o witaminach
I mikroelementach. Od nich zależy bowiem zdrowie i wygląd naszych włosów. Dostarczajmy im witamin z grupy B, które pobudzają wzrost. Natomiast cynk, siarka i krzem zadbają o wzmocnienie kosmyków i zapobiegną ich wypadaniu. Jedzmy świeże owoce i warzywa oraz ryby, pestki dyni, słonecznika i orzechy.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy