Reklama

​5 najpiękniejszych polskich zamków średniowiecznych. Odwiedź je jesienią!

Rodzinne wycieczki jesienią, kiedy pogoda jest coraz mniej przyjazna? Tak! Dobrym pomysłem będzie na przykład wycieczka do jednego ze średniowiecznych zamków. Mamy ich w kraju całkiem sporo! Koniecznie sprawdźcie te propozycje.

Zastanawiacie się nad weekendową wycieczką z dziećmi? Obawiacie się o obostrzenia w kontekście wzrostu zakażeń koronawirusem? Czwarta fala w Polsce nabiera tempa, jednak, przynajmniej na razie, nie ma planów wprowadzania ogólnokrajowego lockdownu. 

Zamek w Malborku

Nie odwiedziliście jeszcze zamku w Malborku? Najwyższy czas to nadrobić! Pod względem powierzchni dawna twierdza krzyżacka to największa tego typu budowla na świecie - ma aż 21 hektarów. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku, w plebiscycie "Rzeczpospolitej", została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.

Reklama

To prawdziwa perełka architektury obronnej i unikatowa średniowieczna forteca, która przetrwała do naszych czasów. Początki jej historii datuje się na drugą połowę XIII wieku, jednak zamek powstawał etapami, na początku jako jeden z zamków komturskich. Trójdzielną formę, którą możemy podziwiać do dziś, otrzymał w XIV wieku.

W 1309 roku stał się siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i stolicą Państwa zakonu krzyżackiego. Do połowy XV wieku zasłynął w całej Europie jako miejsce, z którego organizowane były wyprawy krzyżowe na Litwę i Żmudź.

Na zwiedzanie najlepiej zarezerwować przynajmniej cztery godziny. Na terenie malborskiego zamku często odbywają się różne wydarzenia, spotkania i widowiska, a także wystawy.

Zamek w Gniewie

Innym zamkiem, który wybudował zakon krzyżacki, jest zamek w Gniewie. Powstał po 1290 roku i był rozbudowywany w XIV i XV wieku. Od połowy XV wieku przeszedł w ręce Polaków i stał się siedzibą polskich starostów. Po I rozbiorze Polski przeszedł pod panowanie Prus, a do Polski wrócił dopiero w 1920 roku.

Co ciekawe, w XVIII wieku odkryto tam szczątki tajemniczych dużych zwierząt, najprawdopodobniej nosorożców i hipopotamów, które miejscowi mieszkańcy wzięli za kości czarownika lub olbrzyma.

Dzisiaj w zamku w Gniewie odbywają się wydarzenia, które są gratką dla ludzi zainteresowanych średniowieczem: Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski i Bitwa Dwóch Wazów - rekonstrukcja bitwy pod Gniewem między Zygmuntem III Wazą a Gustawem Adolfem.

Zamek Książ

Książ to zlokalizowany w Wałbrzychu kompleks zamkowy, który jest trzecim co do wielkości tego typu obiektem w Polsce, po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu.

Według legendy, pierwsza warownia, która powstała w tym miejscu, pochodzi z X wieku. Miała być wzniesiona przez rycerza Funkensteina, który w 933 roku miał podarować Henrykowi I Ptasznikowi, księciu saksońskiemu, worek wykopanego w lesie węgla. To miało tak spodobać się władcy, że Funkenstein w nagrodę otrzymał przydomek Tego, Który Przynosi Kamienie Dające Iskry, godność szlachecką oraz możliwość zbudowania obronnego grodu.

W źródłach historycznych zamek po raz pierwszy pojawia się pod koniec XIII wieku, w 1293 roku. Miał ważne znaczenie strategiczne, nazywano go "kluczem do Śląska".

Przez lata przechodził w różne ręce, aż wreszcie, w 1509 roku, trafił do rodziny Hochbergów. Pozostał ich własnością aż do konfiskaty przez nazistów w 1941 roku. Stworzono tam filię obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, sieć tuneli oraz schron. Część badaczy twierdzi, że trzymano tam zbiory Biblioteki Państwowej z Berlina, inni uważają, że powstał tam podziemny kompleks, w którym znajdowało się m. in. miejsce badań nad bronią atomową.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy możemy znać z wielu filmów. Był plenerem do ekranizacji "Zemsty" z 1955 roku, a także do takich kultowych seriali jak "Janosik" i "Wakacje z duchami". Warownia została wzniesiona na początku XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. Nazwa ("zamek Dunajec") po raz pierwszy pojawiła się w 1325 roku.

Zamek znalazł się na terytorium Polski dopiero po zakończeniu I wojny światowej, jego właścicielami, aż do 1945 roku, była węgierska rodzina Salamonów. Najdłużej w Europie, bo aż do 1931 roku, zachowywano w nim szczątkowe formy pańszczyzny.

Niedługo po II wojnie światowej w zamku odnaleziono inkaskie kipu - pismo węzełkowe. Jak mówi legenda, na zamku pod koniec XVIII wieku mieli mieszkać Inkowie, którzy uciekli przed prześladowaniem ze strony Hiszpanów. Podobno ukryli tu część swojego skarbu - odkryte kipu miałoby zawierać informacje, gdzie ów skarb się znajduje.

Zamek Królewski w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach był nazywany "drugim Wawelem" lub "małym Wawelem". To gotycka budowla, przebudowana później w stylu renesansowym, która pochodzi z połowy XIV wieku i znajduje się w centrum przykrakowskich Niepołomic. Zamek, który pełni funkcje obronne, wybudował Kazimierz Wielki. Podczas panowania Zygmunta Augusta zamek został przebudowany i stał się miejscem wypoczynku króla, a dzięki królowej Bonie powstały wyjątkowo bujne ogrody włoskie ("ogrody królowej Bony").

Według legendy w podziemiach najstarszej części zamku znajduje się czakram - magiczny kamień nazywany "gruczołem ziemi", który jest ośrodkiem energii dobroczynnej dla człowieka i otoczenia. Kazimierz Wielki miał przywieźć go z Wawelu, z kościoła św. Gereona, i wykorzystać jako kamień węgielny.


Przeczytaj też:

Wieści o cennych znaleziskach płyną z całej Polski. Zarabiają krocie

Arka Noego naprawdę istniała? Zaskakujące odkrycie w Turcji

Kasia Cichopek powiedziała o chorobie dzieci: Trzeba z tym walczyć

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: zamek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy