Reklama

Bułgarska Riwiera. Hit PRL znów wraca do łask

W czasach PRL’u Bułgaria była turystycznym hitem, pewną namiastką luksusu i spełnieniem marzeń o zagranicznych wojażach wielu Polaków. Dziś z ówczesnych wakacji nad Morzem Czarnym pozostały tylko wspomnienia, ale najpopularniejsze kurorty wciąż kuszą turystów tym, czym dawniej: infrastrukturą, słoneczną pogodą i morzem cieplejszym niż Bałtyk.

 Największym z czarnomorskich kurortów był i wciąż jest Słoneczny Brzeg. Niegdyś mieściło się tam nieco ponad 100 hoteli, podczas gdy w Złotych Piaskach było ich niespełna 70. Aktualnie w Złotych Piaskach hoteli jest ok. 250, a w Słonecznym Brzegu - ponad 800. Olbrzymia baza hotelowa, duży wybór udogodnień, a co za tym idzie, również konkurencyjne ceny kuszą urlopowiczów najbardziej, jednak walorów turystycznych obu miejscowości jest znacznie więcej. I na szczęście pozostały one takie same jak dawniej.

Zobacz również: Słoweńskie jezioro Bled. Wizytówka kraju przyciąga turystów

Reklama

Słoneczny Brzeg, czyli przepis na wakacje... dla każdego!

Ten najbardziej nasłoneczniony odcinek wybrzeża znany jest przede wszystkim z najpiękniejszych plaż Bułgarskiej Riwiery! Tutejsza plaża ma ok. 10 kilometrów długości, a jej szerokość w niektórych miejscach sięga nawet do 100 metrów i zachwyca wczasowiczów nie tylko drobnym, złotym piaskiem, ale także rozległymi wydmami. Płytkie morze i łagodne zejście do wody sprawiają, że bardzo chętnie wypoczywają tutaj rodziny z dziećmi, choć ilość dostępnych w kurorcie rozrywek zadowoli również innych urlopowiczów.

Wśród najpopularniejszych atrakcji znajdują się aquaparki, tor kartingowy i wesołe miasteczko, a także duża oferta sportów wodnych, wycieczek terenowych i różnorodnych rejsów po Morzu Czarnym. W sezonie nie brakuje też wydarzeń kulturalnych, a liczne kluby i kasyna to powód, dla którego Słoneczny Brzeg nazywany jest Las Vegas Europy Wschodniej.

Zdecydowanie warto odwiedzić też pobliski Nesebyr, który bez wątpienia jest perełką bułgarskiego wybrzeża. Wszystko za sprawą malowniczej starówki, która jeszcze w latach 80. została wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i do dziś zachwyca odwiedzających nie tylko swoim położeniem, ale także architekturą i zabytkami. Przy okazji, wstępując do portu można spróbować lokalnych specjałów, a także zobaczyć niezwykłą panoramę całego Słonecznego Brzegu.

Fanom podobnych klimatów z pewnością spodoba się też nieco dalej położony Sozopol z urokliwym Starym Miastem, usytuowany na skalistym półwyspie. Największym zabytkowym atutem miasteczka, poza fragmentami dawnych murów obronnych i fortyfikacji, są kręte uliczki sięgające czasów nawet sprzed epoki brązu, które wraz z zabudowanymi drewnianymi i kamiennymi domami tworzą niepowtarzalny klimat! Dodatkowo nieopodal miasta znajduje się zaciszny Rezerwat Rzeki Ropotamo.

Miłośników przyrody zachwyci również wycieczka nad jezioro Pomorie, które jest nadmorską laguną, oddzieloną od morza piaszczystą mierzeją. Tutejsze błoto ma właściwości lecznice, a w samym mieście można zobaczyć zabytkowy klasztor oraz grobowiec tracki. Przepiękne jeziora znajdziemy również w Burgas, gdzie ponadto w sierpniu odbywa się słynny festiwal muzyczny Spirit of Burgas. Udział w wydarzeniu z pewnością będzie ciekawym urozmaiceniem podczas wakacji.

Zobacz również: Niemal trzy tysiące za odwołany lot. Jak zdobyć odszkodowanie?

Złote Piaski - kameralny nie znaczy nudny!

Drugi wśród najpopularniejszych kurortów Bułgarii leży w okolicach Warny. Jest mniejszy, a co za tym idzie również spokojniejszy od Słonecznego Brzegu i nieco nowocześniejszy, ale wciąż można tu poczuć ducha przeszłości. Szczególnie, że w okolicy krąży legenda o piratach, którzy na tutejszej plaży zakopali skarb, a natura zamieniła go w złoty piasek. To by wiele tłumaczyło, bo ponad 3-kilometrowa plaża, będąca największym atutem kurortu, rzeczywiście ma wyjątkowy kolor.

Uroku okolicy z pewnością dodaje też krajobrazowe wybrzeże, na którym poza hotelami rozciąga się Park Przyrodniczy Złotych Piasków. Zielony las to idealne miejsce na chwilę wytchnienia od plażowego lenistwa i spokojny spacer pośród drzew, szczególnie w bardzo upalne dni! Na terenie parku można też zobaczyć średniowieczny Monaster Aładża, który został wykuty w olbrzymiej skale. Dwupoziomowa cerkiew, pochodząca z XIV w. Znajduje się na zboczu skalnego urwiska i zachwyca nie tylko swoim położeniem, ale i prostotą - wewnątrz można zobaczyć nie tylko pomieszczenia wykorzystywane niegdyś przez mnichów, takie jak kuchnia, jadalnia, sala modlitewna i pokoje mieszkalne, ale także fragmenty kolorowych fresków. Dodatkowo nieopodal klasztoru znajdują się katakumby pochodzące z I oraz II wieku.

Warto wybrać się też na wycieczkę do Warny, by zobaczyć historyczne pozostałości budowli rzymskich, zabytki architektury tureckiej oraz muzeum etnograficzne i archeologiczne. Rodziny z dziećmi z pewnością ucieszy wizyta w tutejszym Zoo, które jest również centrum ratunkowym dla chronionych gatunków, a także odwiedziny Aquarium, gdzie z kolei można obejrzeć wiele gatunków ryb i innych zwierząt żyjących przede wszystkim w Morzu Czarnym.

Okolica Złotych Piasków słynie także z leczniczych źródeł mineralnych, gdzie można się trochę cofnąć w czasie i... poczuć klimat "pracowniczych" wakacji w najstarszym bułgarskim uzdrowisku, które dziś nosi nazwę Sweti Konstantin i Sweta Elena. Miejscowość w czasach komunistycznych znana była pod nazwą Drużba, czyli "przyjaźń". Miejsce obecnie przeżywa drugą młodość, a do największych atrakcji należą: szeroka plaża, nowoczesne hotele z basenami, ośrodki sportowe i oczywiście gorące źródła mineralne.

Zobacz również: QUIZ: Co wiesz, na temat Bałtyku?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Bułgaria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy