Reklama

Co zabrać ze sobą na zagraniczne wakacje?

Wyjazd na pierwsze zagraniczne wakacje bywa stresujący, jednak gdy pamięta się o spakowaniu kilku rzeczy, wczasy spędza się beztrosko i radośnie. Co jest niezbędne podczas zagranicznych wakacji? Jakie rzeczy ze sobą zabrać?

Dokumenty osobiste i wizy wjazdowe

Przygotowując się do zagranicznego wyjazdu, jako pierwsze powinno się zapakować dokumenty osobiste oraz ewentualne wizy wjazdowe, jeśli są wymagane w danym kraju. W krajach należących do Unii Europejskiej niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego - muszą go mieć nawet niemowlęta, które przekraczają granicę Polski (dowód osobisty dla dzieci jest wyrabiany bezpłatnie, wymagana jest zgodna jednego z rodziców). W krajach spoza wspólnoty wymagany jest paszport. Wizę turystyczną można kupić przez Internet lub na lotnisku. Brak dokumentów i wiz może uniemożliwić wyjazd na wakacje.

Reklama

Leki przyjmowane na stałe

Osoby przyjmujące na stałe leki na nadciśnienie, problemy trawienne czy cukrzycę, powinny pamiętać, by zabrać ze sobą odpowiedni zapas leków. Jeżeli zachodzi taka konieczność, warto wcześniej udać się do lekarza i poprosić o przepisanie większej ilości farmaceutyków na czas wyjazdu. Leki można przewozić w bagażu podręcznym, lecz konieczne jest ich zapakowanie w odpowiednie pojemniki. Duże dawki preparatów leczniczych bezpieczniej jest przewozić w bagażu rejestrowanym.

Potwierdzenie rezerwacji wycieczki w biurze podróży

Biura podróży rezerwują pobyt w hotelu w imieniu swoich klientów, którzy są zobowiązani zabrać ze sobą dokumenty podróży. Jest to potwierdzenie dokonana rezerwacji na dane nazwisko i wskazanie osób, które mają prawo przebywać w hotelu wraz z osobą rezerwującą wyjazd. Ponadto w dokumentach podróży znajduje się informacja o terminie pobytu i rodzaju wykupionego wyżywienia. Brak wydrukowanych dokumentów podróży może utrudnić zameldowanie w hotelu i sprawić, że zajęcie przygotowanego pokoju zajmie o wiele więcej czasu.

Potwierdzenie ubezpieczenia turystycznego

Przed wyjazdem na wakacje za granicę powinno się wykupić tzw. travel insurance for medical conditions. Polisa jest niezbędna nawet na terenie Unii Europejskiej, gdyż NFZ pokrywa tylko część kosztów leczenia, dlatego pobyt w szpitalu czy nagła operacja we Włoszech lub w Grecji może wiązać się z obowiązkiem zapłacenia nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne również poza UE. Aby mieć pewność, że skorzysta się z niego w razie potrzeby i otrzyma się niezbędną pomoc medyczną, powinno się zabrać ze sobą dokumenty potwierdzające wykupienie polisy. Dzięki nim pomoc medyczna jest udzielona szybciej i skuteczniej.

Kosmetyki do opalania i po opalaniu z wysokim filtrem

Zabranie ze sobą kosmetyków do opalania i po opalaniu może wydawać się oczywiste, gdy wyjeżdża się do zagranicznych, upalnych kurortów. Często okazuje się jednak, że Polacy pamiętają o zabraniu kosmetyków, lecz decydują się na zbyt niski filtr UV. W Polsce wiele osób może smarować skórę kremem z filtrem 30, natomiast za granicą te same osoby używają wyłącznie preparatów z filtrem UV 50. Szczególnie ważne jest dbanie o ochronę skóry dzieci, które powinno się smarować kremami ochronnymi po każdym wyjściu z basenu lub morza. Po opalaniu na skórę powinno się nakładać balsamy łagodzące po opalaniu z zawartością pantenolu.

Waluta akceptowana w danym kraju

Przed wyjazdem powinno się wymieć walutę na obowiązującą w danym kraju lub na inną, która jest akceptowana w miejscowościach turystycznych. Przykładowo, do Turcji można zabrać dolary i euro, a na miejscu płacić nimi lub wymienić je na liry tureckie.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: podróżowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy