Reklama

​Czego nie wolno robić zimą w górach? Oto największe zagrożenia!

Wyjazd w góry w zimie to dla wielu świetny sposób na aktywnie spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. O czym należy pamiętać? Jakie są zagrożenia, które mogą spotkać nieświadomych turystów?

Zimowe wyjazdy w góry cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Nic dziwnego - bajkowy krajobraz białych, zaśnieżonych szczytów może przyciągnąć i oczarować nawet osoby, które niekoniecznie lubią męczyć się na szlaku podczas wędrowania. Jeszcze inni lubią przede wszystkim jazdę na nartach i korzystają z pełni sportowego sezonu, a inni wolą po prostu iść na spokojny spacer i wypić grzańca lub herbatę w schronisku.

Niezależnie od powodów i planów, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach przebywania w górach w zimie  - zwłaszcza jeśli planujemy bardziej zaawansowane wycieczki, bardziej wymagające niż spacery w dolinach.

Reklama

Zagrożenia w górach zimą. O tym musisz pamiętać!

Przede wszystkim należy pamiętać, że góry to prawdziwy żywioł - zarówno latem, jak i zimą. Nawet jeśli mamy piękny słoneczny dzień i nic nie wskazuje na nadciągające załamanie pogody, może ono nastąpić niespodziewanie, bez żadnego ostrzeżenia i bardziej gwałtownie niż na nizinach.

Pamiętaj, że zimą dzień jest krótki

Zimą naturalnym ostrzeżeniem przed wybieraniem się w wysokie góry powinien być dla nas krótki dzień. Jeśli planujemy dłuższą wycieczkę, pamiętajmy, żeby wyruszyć odpowiednio wcześnie. Na szlaku zawsze może wydarzyć się coś nieoczekiwanego, poza tym męczymy się szybciej.

Jeśli nie czujemy się pewnie, najlepiej odłożyć wyprawę wysokogórską na sezon letni, ale - nawet jeśli wybieramy się na zwykły spacer - nie zapominajmy o latarce, najlepiej czołówce.

Uważaj na silny wiatr w górach

Jeśli wybierasz się w Tatry czy inne wysokie góry, nie zapominaj o tym, że zimowe warunki najczęściej oznaczają silny wiatr. Wydaje się to niegroźne? Niestety, jak ostrzega na swojej stronie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, to jedno z realnych, poważnych zagrożeń.

Wiatr, który wieje zimą w górach, sprawia, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa niż w rzeczywistości. Jesteśmy wtedy o wiele bardziej narażeni na utratę ciepła, wychłodzenie i - ostatecznie - odmrożenie. Jeśli zgubimy wtedy szlak, może być zagrożone nawet nasze życie - kiedy temperatura spadnie poniżej 33 stopni, tracimy siłę i trudno nam nawet ustać na nogach.

Do tego, jeśli mamy plecak czy narty, o wiele ciężej jest nam iść. Często odruchowo odwracamy się wtedy do wiatru tyłem - jest to jednak poważny i powszechny błąd!

- radzą goprowcy.

Zimno? Pamiętaj o odpowiednim ubraniu!

Odpowiednie ubranie wydaje się oczywiste, ale... nieraz o tym zapominamy. Dajemy się też zwieść słonecznej pogodzie, tymczasem temperatura w górach może spaść nawet do -30 stopni, a wilgotność powietrza oraz wiatr mogą wzmocnić odczucie zimna.

Rzeczywiście - nie warto się przegrzewać, jednak jeśli wychodzimy zimą na szlak nie możemy zrezygnować z ciepłej, ale oddychającej bielizny, docieplającej warstwy np. bluzy czy polaru, ergonomicznej kurtki (najlepiej typu shell), porządnych, nieprzemakalnych spodni, czapki lub kominiarki, rękawiczek i okularów przeciwsłonecznych. Najlepiej wybierać specjalne, turystyczne ubrania z cienkich, ale ciepłych materiałów, które nie będą krępować ruchów, ale za to zatrzymają ciepło.

Odpowiednie ubranie może nam w ekstremalnej sytuacji nawet uratować życie!

- przypomina GOPR.

Mgła to niebezpieczeństwo! Często ją bagatelizujemy

Bywa, że nie podchodzimy na serio do zagrożenia związanego z mgłą. Tymczasem, jeśli wychodzimy zimą na szlak, musimy na nią bardzo uważać! To właśnie przez nią tracimy orientację w przestrzeni, nie potrafimy ocenić odległości i łatwo możemy zgubić właściwy kierunek marszu.

W zimie mgła jest podwójnie groźna - zlewa się kolorystycznie z ośnieżonymi szczytami, w związku z czym szybko możemy zabłądzić, co może być śmiertelnie niebezpieczne, kiedy wejdziemy na nawis śnieżny, eksponowany teren czy po prostu będziemy zmuszeni nocować w górach.

Oblodzony i nieprzetarty szlak. Dobry sprzęt to obowiązek!

Góry w zimie potrafią być bardzo groźne również ze względu na oblodzone szlaki, na których łatwo o wypadek. Podobnie jeśli po świeżych opadach śniegu mamy do czynienia z nieprzetartym szlakiem - łatwo go zgubić.

Nie wybierajmy się więc na szlak, jeśli nie mamy odpowiedniego sprzętu - przede wszystkim raków i czekana, a także rakiet śnieżnych, które chronią przed zapadaniem się w głębokim śniegu. Pomocne będą także stuptuty, czyli specjalne ochraniacze na spodnie i buty. Musimy zabrać także kijki, latarkę (czołówkę), mapę oraz sprzęt do nawigacji, apteczkę z folią NRC, powerbank, termos z ciepłym napojem i przekąskę.

Przeczytaj też:

Sylwester 2021 w Polsce: TOP 8 miejsc, w których warto go spędzić

Polskie wulkany. Czy mamy się czego obawiać?

Jak zrobić pasztet z soczewicy na Nowy Rok? Wyjdzie pyszny

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy