Reklama

Grecja, jakiej nie znasz! Niesamowite greckie legendy

Grecja to nie tylko zapierające dech krajobrazy i ścieranie się starożytnej architektury ze współczesnym stylem życia. Poznaj bogatą historię Grecji, której nie znajdziesz w przewodnikach!

O Grecji mówi się, że jest matką teatru, bo to właśnie w tym kraju wystawiano pierwsze przedstawienia teatralne. Tu narodziła się filozofia i kultura, które wpłynęły na cały świat; to greckie mity są dzisiaj tak popularne, że na dobre zakorzeniły się nawet w popkulturze. Mało tego, to właśnie w Grecji urodził się Hipokrates, którego nauka ma odzwierciedlenie we współczesnej medycynie.

- Grecja to nie tylko zjawiskowe krajobrazy i plaże, ale także wciągające historie i zaskakujące ciekawostki, o których trudno dowiedzieć się w szkole. Jeśli preferujemy bardziej aktywne wakacje, warto, będąc już na miejscu, wynająć sprawdzonego przewodnika - radzi Jan Michałowski z biura podróży TUI.

Reklama

Nieśmiertelna grecka kultura

Początek historii Grecji szacuje się na 3000 rok p.n.e., kiedy na Kretę przybyły plemiona pochodzące z Anatolii. To właśnie one kształtowały regionalne kultury, które najczęściej dotyczyły morza i szlaków handlowych po wschodniej części Morza Śródziemnego. Tak narodziła się kultura minojska, która upadła pomiędzy 1500 a 1450 p.n.e. na skutek potężnego wybuchu wulkanu na wyspie Thira. Jednak historia Krety narodziła się na nowo, a to za sprawą kultury mykeńskiej, która dominowała na terenach Grecji kontynentalnej.

Dzięki centrum kultury w Mykenach powstawały wspaniałe ośrodki władzy, kultu i centra gospodarcze, a także narodziła się demokracja. Kiedy kultura upadła, między innymi przez najazd Dorów, zaczął się czas starożytnej Grecji, który trwał od około 1200 p.n.e. do czasów, kiedy Grecja została podbita przez Rzymian (I wiek p.n.e.). Mimo podboju rzymskiego, który oznaczał koniec sztuki greckiej, artyści wciąż tworzyli, najczęściej kopiując znane dzieła greckie na potrzeby rzymskich kolekcjonerów.

Grecja i rozwój medycyny

Grecja, a konkretnie jeden z jej obywateli, jest prekursorem współczesnej medycyny. Na greckiej wyspie Kos znajdował się prawdopodobnie pierwszy na świecie szpital, do którego licznie przybywali obywatele z całej Hellady. To właśnie na Kos ok. 460 p.n.e. urodził się Hipokrates, współcześnie nazywany ojcem medycyny i którego przysięgę powinien znać każdy lekarz. Hipokrates otworzył najsłynniejszą szkołę medyczną, a po jego śmierci wdzięczni uczniowie wybudowali szpital na jego cześć. Leczono w nim zarówno choroby ciała, jak i duszy - w tym depresję i melancholię.

W największym mieście wyspy Kos, czyli w mieście o tej samej nazwie, rośnie platan zwany Drzewem Hipokratesa, pod którym zgodnie z legendą Hipokrates nauczał swoich uczniów. Niestety nie potwierdzają tego badania, ponieważ wyliczono, że drzewo ma zaledwie 500 lat, zatem urosło na długo później po śmierci mistrza. Jednak legenda wciąż jest na tyle silna, że postawiono koło drzewa pomnik, a także dwie fontanny na dowód tego, że Grecja pamięta i czci najsłynniejszego lekarza.

Dawniej na Kos znajdował również się ośrodek kultu Asklepiosa, jednego z herosów, boga sztuki lekarskiej. Dzisiaj zaledwie trzy kilometry od miasta Kos, w Asklepiejonie, można zwiedzić ruiny szkoły z III wieku p.n.e., a także pozostałości świątyni Eskulapa.

Zderzenie różnych kultur w Grecji

Grecja to nie tylko piękne krajobrazy i ruiny starożytnych miast. To także niesamowite zderzenie różnych kultur. Przykładem jest Kefalonia, która jest bardzo ważnym punktem militarnym, ponieważ strzeże wejścia do Zatoki Patraskiej, wiodącej do Kanału Korynckiego. W jej historii odbijają się losy całego regionu. Władali nią Grecy, Rzymianie, Normanowie, Wenecjanie i Turcy, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać pozostałości tych kultur, w tym arcydzieła weneckiej architektury, które nielicznie ocalały po wielkim trzęsieniu ziemi w 1953 roku.

Największe lata świetności Kefalonii przypadły na okres kultury mykeńskiej, była wówczas centrum kultury na wyspach zachodniej Grecji. Z wyspą związane są ciekawe legendy i historyczne teorie. Najsłynniejszą z nich jest ta, jakoby to u wybrzeży Kefalonii, a nie Malty, rozbił się statek świętego Pawła w drodze z Krety do Rzymu - apostoł wracał tam po oskarżeniu go o wzbudzanie niepokoju u Żydów i wywołanie zamieszek w Jerozolimie.

Grecja i filmowe zakątki

Grecja jest także inspiracją dla filmowców, którzy często wykorzystują jej zakątki w swoich produkcjach. Przykładem są Meteory, które były scenerią dla jednego z filmów o agencie Jamesie Bondzie, Tylko dla twoich oczu. Chodzi o prawosławne klasztory na skałach niedaleko miasta Kalampaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m., a wytłumaczeniem, skąd wzięły się na nich budynki, jest legenda - święty Atanazy miał się wznieść na skrzydłach orła, by je wybudować. Po części jest to prawdą, bo to właśnie ten święty założył pierwszy klasztor w 1336 roku, jednak jego budowa odbyła się w sposób tradycyjny, z użyciem lin.

Wybudowano aż 24 klasztory, które zaczęły podupadać od XVIII wieku na skutek kłótni opatów i nieumiejętnie konserwowanych budynków. Dzisiaj sześć z nich jest zamieszkanych, a niektóre są udostępnione dla zwiedzających, dla których wybudowano schody i pomosty - oryginalnie do klasztorów można się było dostać tylko po linach.

Grecja kojarzy się z ciekawymi zakątkami i mitologią grecką. Jednak w jej historii odnajdziemy wiele niesamowitych historii, których bohaterami są prawdziwi ludzie. Warto się na nie otworzyć i tak zaplanować urlop w Grecji, by nie tylko zwiedzać, ale także poznać inspirujące dzieje tego kraju.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Grecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy