Reklama

Magiczny klimat, wyjątkowa historia. Perła Żeliszowa - skarb ukryty na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk słynie z miejsc, które mają niepowtarzalny klimat. Na niektóre możemy natrafić przypadkowo. W jednej ze wsi w powiecie bolesławieckim jeszcze do niedawna stał niszczejący były kościół ewangelicki. Dziś, jak informuje Fundacja Twoje Dziedzictwo, wstaje z ruiny jako wielofunkcyjna arena kulturalna – Perła Żeliszowa.

  • Żeliszów. Wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie bolesławieckim. To właśnie tutaj znajduje się miejsce, które pokochali muzycy, filmowcy, fotografowie. Miejsce, które staje się tłem dla różnych artystycznych wizji. A wszystko ze względu na niepowtarzalny klimat - Perła Żeliszowa. 
  • Stojąc przed budynkiem, nawet nie zdajemy sobie sprawy, co znajduje się za zamkniętymi drzwiami...

Perła Żeliszowa - do 1945 r. kościół ewangelicki

Kościół powstał w latach 1796 -1797 na planie elipsy o rozmiarach około 20 × 30 m. Został wzniesiony według projektu przypisywanego architektowi Carlowi Gotthardowi Langhansowi, który jest twórcą m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie.  Niektórzy historycy sztuki przypisują go jednak budowniczemu Grundmannowi.

Reklama

Kościół był użytkowany do 1945 roku. W kolejnych latach, jak możemy przeczytać w różnych źródłach historycznych - urządzono w nim owczarnię, magazyn, a później niszczał, popadając w ruinę. Stał się dla wielu osób "źródłem materiałów budowlanych". Wyniesiono z niego m.in. ławki, żyrandole. Zniszczony został ołtarz. Zabierano wszystko to, co można było wyrwać, sprzedać, przerobić... W pewnym momencie zawaliła się część więźby dachowej. Obiekt stracił ochronę przed śniegiem czy deszczem. Niszczał... 

- Zerwano deskowanie z podłóg na emporach, z pięter wieży, większość piaskowca z posadzki parteru również została rozkradziona. Okna zostały wybite, płaskorzeźby z piaskowca zniszczone, jeden z portali za ołtarzem został w całości wyniesiony - informuje fundacja.

Aby zabezpieczyć budynek, zdecydowano się zamurować okna i drzwi... 

Zobacz również: "Polska wieża Eiffla".Najwyższa na świecie drewniana konstrukcja z niezwykłą historią

Perła pod opieką fundacji

Niszczejącym zabytkiem zainteresowała się warszawska fundacja "Twoje Dziedzictwo". Pod koniec 2012 roku podpisała z gminą list intencyjny o współpracy na rzecz Perły Żeliszowa. W efekcie realizacji jego postanowień 17 lipca 2013 Fundacja przejęła od gminy Perłę wraz z przyległym cmentarzem i rozpoczęła walkę o uratowanie niszczejącego zabytku. Główne prace remontowe przy Perle trwały w latach 2014 - 2019 przy udziale środków MKDNiS, Urzędu Marszałkowskiego i darczyńców. Do dziś wykonywane są prace pomagające zachować lub przywrócić kolejne elementy jej przestrzeni.

Czy Perła Żeliszowa jest dostępna dla turystów?

Jeśli chcecie zobaczy na żywo, jak wygląda Perła Żeliszowa, najpierw skontaktujcie się z fundacją poprzez oficjalną stronę internetową czy konto na Facebooku. Obiekt jest dostępny dla turystów podczas organizowanych w nim wydarzeń oraz indywidualnie po wcześniejszym umówieniu się na termin. 

 Sprawdź także: Najdłuższy most wiszący na świecie. "Znajdziesz się 95 metrów nad głęboką górską doliną"

 

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dolny Śląsk | zabytki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy