Reklama

Najtańsze bilety lotnicze - jak i gdzie ich szukać?

Nie tylko w sezonie urlopowym wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jak i gdzie znaleźć można najtańsze bilety lotnicze. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i żeby trafić na naprawdę tanie połączenia, należy poświęcić trochę czasu. W tym celu możemy skorzystać z pomocy wyszukiwarek tanich lotów, forów, blogów podróżniczych czy stron samych przewoźników.

  • Mityczne czasy, kiedy w sieci można było przeczytać komentarze osób, które znalazły bilety lotnicze za kilka złotych, minęły już bezpowrotnie. Rosnąca popularność podróżowania samolotami sprawiła, że przewoźnicy nie muszą w ramach promowania swoich usług, stosować takich chwytów. Wolą sprzedawać bilety w cenach zbliżonych do regularnych, aby więcej zarobić
  • Nie oznacza to jednak, że nie mamy już możliwości znalezienia w internecie naprawdę tanich biletów. Trzeba tylko, wiedzieć, jak i gdzie ich szukać, i uzbroić się w trochę cierpliwości
  • Wiadomo, że pierwszą i najważniejszą zasadą jest im wcześniej, tym lepiej. Ale i to nie zawsze. Czasem przewoźnicy obniżają ceny dopiero na miesiąc lub 3 tygodnie przed datą wylotu. Nadal jednak koronną regułą, którą kierują się poszukiwacze okazji lotniczych, jest to, aby sprawdzać ceny o wiele wcześniej. Ale co dalej?

Reklama

Czytaj również:  Wakacje 2023 - gdzie za mniej niż 3 tys. zł?

Wyszukiwarki tanich lotów

Strony z narzędziami do wyszukiwania tanich biletów lotniczych to punkt numer jeden na każdej liście porad dotyczących tego tematu. Po co wykonywać całą mozolną pracę samemu, skoro można skorzystać z gotowego rozwiązania?

Działa to na prostej zasadzie. Użytkownik podaje informacje na temat tego, gdzie i kiedy chciałby się udać, a program przeczesuje dostępne w sieci informacje na temat ofert różnych przewoźników na danych trasach. Jeśli nie ma akurat lotu bezpośredniego, często wyszukiwarki od razu łączą trasy tak, aby nie tylko podać najniższą cenę podróży wymienionymi miejscach, ale także zaproponować użytkownikowi, jak może dostać się tam, gdzie chce. Im bardziej elastyczni jesteśmy, tym większa szansa na znalezienie okazji.

Szukając lotów ten sposób, musimy najczęściej wprowadzić:

  • Miasto lub kraj wylotu
  • Miasto lub kraj, do którego chcemy się udać
  • Konkretne daty lub zakres dat
  • Liczbę osób dorosłych i dzieci
  • Preferencje dotyczące przesiadek (loty bezpośrednie, z jedną przesiadką, dwoma etc.)

Co jeśli nie wiemy, kiedy dokładnie albo nawet gdzie chcemy lecieć? 

Wiele osób wybiera kierunek wakacji na podstawie cen połączeń. Nie ma znaczenia, czy będą to Włochy, Hiszpania, Grecja, Cypr czy Portugalia. Ważne jest to, gdzie polecimy najtaniej. Wychodząc naprzeciw takim właśnie potrzebom części internautów, niektóre firmy, będące właścicielami stron z wyszukiwarkami wprowadziły możliwość przeszukania zasobów stron przewoźników, bez podawania dat czy kierunków.

Użytkownik może wybrać miesiąc, w którym chce udać się w podróż i miejsce wylotu, bez podawania destynacji, a wyszukiwarka podpowie, gdzie może polecieć za najniższą cenę. Tak samo w przypadku, gdy mamy upatrzone konkretne miejsce, ale możemy wybrać się tam w dowolnym czasie. Wtedy należy podać cel podróży i wybrać opcję znalezienia najtańszego miesiąca lub zaznaczyć okienko "kiedykolwiek".

Dla tych, którzy mają dużo luzu i gen odkrywcy, istnieje także opcja bez podawania dat i kierunków. Na podstawie jedynie miasta wylotu wyszukiwarka poda, gdzie i kiedy polecimy najtaniej.

Do najpopularniejszych i najbardziej cenionych wyszukiwarek tanich biletów lotniczych należą:

  • Skyscanner
  • Kayak
  • Momondo
  • Kiwi
  • Fru
  • eSky
  • Azuon
  • Omio

Sprawdź: Elektroniczni wniosek o paszport. Szybko i bez kolejki

Tanie bilety lotnicze na stronach przewoźników

Nie od dziś wiadomo, że ten, kto chce znaleźć tanie bilety lotnicze, musi wziąć pod uwagę ofertę budżetowych linii lotniczych. Przewoźnicy tacy oferują często kilkakrotnie tańsze bilety w stosunku do konkurencji. Tną koszty w zasadzie na wszystkim, co się da, by zaoferować klientom jak najniższą cenę. 

Często lotniska obsługujące tanie połączenia, znajdują się daleko poza miastem docelowym i musimy przygotować się na długą, często kosztowną podróż z portu lotniczego. W Polsce doskonałym przykładem takiego lotniska oddalonego znacznie od miasta jest Port Lotniczy Warszawa-Modlin, który wbrew nazwie znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy.

Korzystając z ich usług, należy brać pod uwagę fakt, że komfort podróży może nie należeć do najwyższych, a sam przewoźnik będzie próbował sprzedać nam za wszelką cenę każdą płatną dodatkowo usługę. Płacąc za bilet, dostajemy w zasadzie jedynie bilet, dopłacić trzeba za:

  • wcześniejsze wejście na pokład
  • wybór miejsca
  • bagaż większy niż podręczny
  • bagaż nadawany
  • ubezpieczenie podróży
  • napoje
  • przekąski

Jeśli chcemy skorzystać z niższych cen biletów, możemy poszukać ich bezpośrednio na stronach przewoźników. Najpopularniejsze tanie linie obsługujące loty z i do Polski to Ryanair, Wizzair, Norwegian, Buzz i EasyJet.

Zobacz również: Koniec nieograniczonych drinków na all inclusive. Kurorty zaostrzają przepisy

Blogi podróżnicze z okazjami

Już od lat polscy internauci szukają informacji na temat tanich lotów na blogach i stronach podróżniczych, prowadzonych przez osoby wyszukujące okazje w całej sieci. Fly4Free, Wakacyjni Piraci, Pepper czy słynny blog Mleczne Podróże to tylko niektóre z nich.

W serwisach tych regularnie ukazują się informacje o obniżonych cenach biletów wraz ze wskazówkami dotyczącymi konkretnych połączeń, linii czy destynacji oraz rekomendacjami noclegów i poradami związanymi ze zwiedzaniem czy sposobami na spędzenie wolnego czasu.

W tym wypadku jednak nie znajdziemy niczego o konkretnych lotach, jeśli takowe nas interesują. Przeważnie strony z okazjami publikują wiadomości na temat wybranych tanich przelotów, łączonych ofert albo całych pakietów wakacyjnych w niższych cenach. W przypadku, gdy chcemy znaleźć tanie bilety w danym terminie czy do jednego kraju albo miasta, musimy skorzystać z wyszukiwarek.

Ci, którzy szukają najtańszych biletów lotniczych, mogą śledzić nie tylko same strony, ale także społecznościowe kanały serwisów okazyjnych na Facebooku, Twitterze czy Instagramie.

Polecamy takżeBagaż podręczny Ryanair 2023. Waga i wymiary małej walizki

Grupy podróżnicze - wymiana informacji na temat tanich biletów

Kiedyś przestrzenią do wymiany informacji dotyczących okazji lotniczych były fora internetowe. O ile te nadal funkcjonują, to częściowo ich rolę przejęły grupy w mediach społecznościowych, w szczególności społeczności na Facebooku.

Tam, podobnie jak w przypadku stron z okazjami podróżniczymi, osoby przeszukujące sieć dzielą się wiedzą o nowych promocjach czy niższych cenach na konkretne połączenia.

Grupy to bardzo dobre miejsce do zweryfikowania tego, czy znaleziona przez nas oferta naprawdę jest okazją. Wystarczy zapytać uczestników społeczności o to, czy dana cena to faktycznie opłacalny interes. Może się bowiem okazać, że to, co wydaje nam się tanim połączeniem, wcale takim nie jest.

Możemy także poprosić członków grupy o to, by podzielili się rekomendacjami dotyczącymi szukania okazji, ale również tego, co jak poruszać się po mieście, do którego się udajemy, gdzie przenocować, na co zwrócić uwagę, gdzie zjeść i co zobaczyć. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy