Reklama

Odkryj Beskid Wyspowy

Niektórzy pewnie nawet nie wiedzą o istnieniu tych gór. Podobnie jak o zjawisku pod nazwą „morze mgieł”, które tutaj występuje. A to wszystko jest tuż obok nas.

Wyobraź sobie góry – niezbyt wysokie, gdzie pomiędzy szczytami ciągną się doliny i głębokie przełęcze, w których często o poranku zalega mgła. A wtedy z gęstwiny wyłaniają się pojedyncze wierzchołki gór, położone blisko siebie, które wyglądają jak wyspy na bezkresnym morzu – stąd ich nazwa Beskid Wyspowy.

To niezwykłe zjawisko jest charakterystyczną cechą tych gór. Występuje, gdy w pewnych warunkach temperatura zamiast spadać, rośnie wraz z wysokością. Ci, którzy mieli okazję to zobaczyć, zapewniają, że widoki są niesamowite. Jeśli więc zamiast turystycznego gwaru wolisz spokój oraz długie wędrówki, pakuj rodzinę i ruszajcie zdobywać kolejne wyspy.

Reklama

Pojedyncze szczyty

Jeśli chcesz zobaczyć morze mgieł, musisz stanąć o świcie na jednej z wysp. Najwyższa to Mogielica – wznosi się 1171 metrów nad poziomem morza. Miejscowa ludność nazywa ją Kopa ze względu na jej kształt. Na szczycie stoi 22-metrowa, drewniana wieża widokowa. Stąd rozciąga się widok nie tylko na panoramę Beskidu Wyspowego, ale też na Tatry, Gorce i Pieniny.

Nieco poniżej szczytu ustawiony został „krzyż papieski”, który ma upamiętniać górskie wędrówki Karola Wojtyły po tutejszych szlakach. Pod krzyżem wysokim na 3 metry umieszczono słowa Jana Pawła II: „Gdy patrzę na piękno krajobrazu, widzę, że On jest i wtedy zaczynam się modlić”.

Góry dla całej rodziny

Od kilku lat trwa niezwykła akcja „Odkryj Beskid Wyspowy”. Jej organizatorzy zapraszają na 53 wyspy i wysepki, organizując rajdy z przewodnikiem oraz wiele atrakcyjnych imprez dla dorosłych i najmłodszych.

A jeśli zamglone widoki nie zachęcają cię aż tak bardzo, jest jeszcze coś, dzięki czemu zbliżysz się do gwiazd. Na górze Lubomir w Węglówce mieści się Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza. 

To jedna z najbardziej popularnych atrakcji w okolicy. Nocne pokazy nieba odbywają się tu w co drugą sobotę miesiąca i są bezpłatne. Zgłodniałaś? Czas na odpoczynek w schronisku na Luboniu Wielkim – tu zbiegają się prawie wszystkie wyspowe szlaki.

Warto wiedzieć

Historia pszczelarstwa na terenie Beskidu Wyspowego ma swoje wieloletnie tradycje. Słynie on głównie z miodu wielokwiatowego i spadziowego.

Na górze Lubomir w Węglówce możesz nie tylko zwiedzić obserwatorium i porozmawiać z astronomami, ale też wziąć udział w wieczornych obserwacjach gwiazd przez teleskop.

Czy wiesz, że właśnie tutaj w 1925 roku Lucjan Orkisz odkrył kometę, którą nazwano jego imieniem, a 11 lat później Władysław Lis kolejną?

Czy wiesz, że klasztory cysterskie budowano według określonych zasad, w miejscach oddalonych od ludzkich siedzib, a sposób życia mnichów opierał się na regule „Ora et labora”, czyli „módl się i pracuj”?

Poza klasztorem warto zobaczyć zbiory opackiego muzeum oraz pamiątki po tutejszym browarze. Dziś działa tu minibrowar wytwarzający piwo miodowe, pils i lager.

Informator

Beskid Wyspowy - część Beskidów Zachodnich położona pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką w województwie małopolskim. Znane miejscowości w tym regionie to: Limanowa, Mszana Dolna, Kasina Wielka (stąd pochodzi Justyna Kowalczyk), Dobra, Tymbark, Jurków i Szczawa.

Dojazd - najprostszym sposobem dojazdu jest własny samochód - z trasy zakopiańskiej dojedziesz tu, kierując się na Mszanę Dolną. Albo pociągiem lub autobusem do Krakowa, a stąd dalej autobusem. Około godzina drogi.

Ciekawostki. Mieszkańców terenu Beskidu Wyspowego określamy jako "górali łąckich" lub inaczej "górali białych".

Chcesz z okien pociągu poznać okolice Beskidu Wyspowego? W każdą sobotę oraz niedzielę wakacji Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce organizuje przejazdy zabytkowymi pociągami.

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy