Reklama

Pojezierze Sławskie - dla miłośników żeglarstwa, przyrody i glacjologów

Urozmaicone ukształtowanie terenu, z morenami czołowymi ostatniego zlodowacenia, lasy i jeziora – oto idealne miejsce na wypoczynek.

Zapach wakacji czuć tutaj od pierwszych dni wiosny do jesieni. Pojezierze Sławskie leży w miejscu, gdzie Ziemia Lubuska niemal styka się z Wielkopolską.

Choć w tej części kraju nie brakuje jezior, to samo Jezioro Sławskie jest perłą w koronie, a położona nad nim Sława w pełni zasłużyła sobie na miano najpopularniejszego kurortu w okolicy.

Piękne plaże, czysta woda, pola namiotowe, hotele i ośrodki wczasowe oraz lasy przyciągają tu nie tylko szukających słońca turystów, ale i żeglarzy, kajakarzy, rowerzystów oraz miłośników konnej jazdy.

Równocześnie to miejsce ciągle nieodkryte, pełne tajemnic i skarbów. Legenda mówi, że w XVII wieku wokół Jeziora Sławskiego odbył się wyścig konny, do którego stanęli przedstawiciele miejscowych katolików i ewangelików. Wyścig miał rozstrzygnąć do kogo będzie należał kościół w Sławie.

Reklama

Jako pierwsze na metę dotarły konie katolików

Na pamiątkę tego wydarzenia w świątyni św. Michała Archanioła umieszczona została podkowa zwycięskiego ogiera. Naprzeciwko kościoła stoi okazała rezydencja, do której pod koniec II wojny Heinrich Himmler kazał przenieść archiwum dotyczące czarownic.

Przypałacowy park łączy centrum Sławy z jeziorem. Po krótkim spacerze urlopowicze wkraczają na promenadę pełną kawiarni i cukierni. Tutaj odbywają się też koncerty, wieczorem można usiąść przy ognisku, a w dzień korzystać z piaszczystego brzegu. Zupełnie jak nad Bałtykiem.

Najgłośniej na pojezierzu bywa na początku maja, podczas zlotu i parady weteranów marki VW, nie tylko garbusów. Równocześnie odbywa się międzynarodowy festiwal bluesowy „Las, Woda & Blues”, na który tłumnie zjeżdżają m.in. wielbiciele ciężkich motocykli.

Stąd też sławska Aleja Gwiazd Bluesa, gdzie można oglądać odciski dłoni najsłynniejszych polskich muzyków, m.in. Ryszarda Riedla z zespołu Dżem.

Joanna i Piotr Kałuża


Warto zobaczyć

Pałac rodu von Barwitz-Fernemont, w którym podczas II wojny światowej ukryte zostało archiwum Himmlera dotyczące magii i czarownic. Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła, w którym XVII-wieczna ambona ozdobiona jest gwiazdą z ogonem.

To prawdopodobnie jedyny zabytek na naszych ziemiach, który ma wyraźny związek z pojawieniem się w 1607 r. komety Halleya.

Tarnów Jezierny – malowniczy dwór myśliwski nad samym brzegiem wody.

Przewodniki

"Sława i okolice - przewodnik turystyczny", Alfred Rösler i Ryszard Gryca, wyd. Sława - Urząd Miejski, 2012; "Polska Niezwykła XXL - przewodnik po Polsce", wydawnictwo Demart; "Kronika Sławy i okolic", Sława 2012.


Sława - informacje praktyczne

Dojazd jest łatwy. Miasto leży w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim, niecałe 20 kilometrów na wschód od Nowej Soli i drogi ekspresowej S3. Do Sławy najprościej dojechać własnym samochodem lub autobusem z Nowej Soli lub Zielonej Góry.


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy