Reklama

​Polskie wulkany. Czy mamy się czego obawiać?

Czy w Polsce znajdują się wulkany? Niewiele osób wie, że tak! Na szczęście nie musimy się ich bać, ponieważ od dawna nie są już aktywne. Możemy je za to odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo!

Wulkany fascynują i przerażają jednocześnie. Aktywne, których na świecie jest obecnie około 500, mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Kiedy dochodzi do gwałtownej erupcji i wydobycia magmy, materiałów piroklastycznych i gazów. Znany z historii wybuch Wezuwiusza w 79 r. n. e. zniszczył rzymskie miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie.

18 maja 1980 roku miał miejsce najbardziej niszczycielski w skutkach wybuch wulkanu w historii Stanów Zjednoczonych - erupcja Góry Świętej Heleny. Zginęło 57 osób, zostało zniszczonych 200 domów, 47 mostów, 24 km linii kolejowych i 300 km dróg. Badacze wskazują, że Góra Świętej Heleny uwolniła aż 27 tysięcy razy większą energię niż bomba atomowa w Hiroszimie, miała siłę około 400 megaton trotylu.

Reklama

Od września 2021 trwa także erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma, który wyszedł ze stanu uśpienia. Straty po ponadtrzymiesięcznej erupcji są ogromne i wciąż rosną - jak na razie pokrytych lawą zostało aż 1100 hektarów lądu, żywioł zniszczył także 2700 budynków.

Z drugiej strony, ludzie fascynują się wulkanami, ich nieprzewidywalnością i siłą. W wielu parkach rozrywki czy parkach miniatur powstają ich modele. Ponadto wygasłe wulkany są częstym miejscem odwiedzin turystów.

Wulkany w Polsce. Najwięcej ich jest w Krainie Wygasłych Wulkanów

Czy w Polsce istnieją wulkany? Tak! Ale - na szczęście - nie są to aktywne i nieprzewidywalne góry i "ogniska lawy". Aktywność wulkaniczna w Polsce miała miejsce miliony lat temu, a więc polskie wulkany są już od dawna nieczynne. Nie ma także większych szans na to, że wulkany nagle się obudzą, mimo że w naszym kraju ścierają się płyty tektoniczne.

W Polsce występuje natomiast cały wulkaniczny region nazywany Krainą Wygasłych Wulkanów - znajduje się on w Górach Kaczawskich i na Pogórzu Kaczawskim na Dolnym Śląsku, między Złotoryją a Jelenią Górą.

Największym wulkanem w Polsce jest Ostrzyca Proboszczowicka, która znajduje się w okolicach Złotoryi. Uznaje się go też za najbardziej malowniczy wulkan w Polsce i w związku z tym nazywany jest przez okolicznych mieszkańców "Śląską Fudżijamą" - rzeczywiście, kształt Ostrzycy do złudzenia przypomina najbardziej znany japoński wulkan. Utworzono na nim Obszar Chronionego Krajobrazu Ostrzyca Proboszczowicka. Turyści mogą wejść na wulkan pięknym szlakiem, podziwiając jednocześnie skały bazaltu - to pozostałość po czasach, kiedy wulkan był aktywny.

Innym znanym polskim wulkanem jest Wilcza Góra, która również znajduje się w okolicach Złotoryi. Góra stanowi rezerwat przyrody, ma charakterystyczny szczyt nazywany Wilkołakiem. Podejście do rezerwatu nie powinno sprawiać większych trudności, natomiast wejście na szczyt jest bardzo strome i raczej nie uda się każdemu. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie stąd pozyskiwano bazalt, który był potrzebny do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Innym okazałym wulkanem jest Czartowska Skała, która również znajduje się w okolicach Złotoryi. Dzisiaj góra jest pomnikiem przyrody, jednak w latach trzydziestych funkcjonowały na niej dwa kamieniołomy - ze względu na obecność bazaltu. Sprawiło to, że wygląd góry uległ przekształceniu - jednak dzięki temu można dokładnie podziwiać bazaltowe słupy.

Góra Świętej Anny. Nie tylko sanktuarium, ale i... wulkan!

Wulkany znajdują się jednak również w innych częściach Polski. Wulkaniczną przeszłość ma chociażby słynna wśród polskich pielgrzymów Góra Świętej Anny. Na jej szczycie znajduje się sanktuarium św. Anny i klasztor franciszkanów. Można tam zobaczyć cudowną figurę świętej Anny Samotrzeciej z XV wieku. Wulkan znajdował się tam ok. 27 milionów lat temu.

Ponadto, na wzgórzu Rataj, niedaleko Myśliborza, znajdują się Małe Organy Myśliborskie - są one bazaltowym czopem wulkanu. W dolinie Białej Wody w Pieninach znajduje się z kolei Skałka Bazaltowa - pomnik przyrody, który powstał dzięki wulkanowi. Zamek w Grodźcu znajduje się natomiast na... szczycie dawnego wulkanu, o czym wie niewielu turystów. Inne wulkany to: Górzec, Wielisławka, Okole, Czerwona Skała, Stożek Wielki, Bazaltowa Góra. Jest co zwiedzać!

Przeczytaj też:

Święta i sylwester w Zakopanem: najpierw pusto, potem 10 tys. za noc?

Podpowiadamy, w którym mieście warto spędzić przyszłoroczny przedłużony weekend

Rośliny, które lubią cień i nie potrzebują słońca. Idealne na jesień i zimę

* * *

Zobacz więcej:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: wulkany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy