Reklama

Wakacje 2022: Trzy nieoczywiste miejsca na urlop w Polsce

Wakacje 2022 coraz bliżej, a wiele osób wciąż nie ma pomysłu, jak spędzić tegoroczne lato. Dla tych, którzy zostają w kraju i pragną odpocząć z dala od tłumów, także znajdą się magiczne zakątki. Tych w Polsce nie brakuje!

Okres planowania letnich wojaży to czas ekscytacji, ale także i dokonywania trudnych wyborów. 

Wczasy zagraniczne - Włochy, Turcja, a może Malediwy, czy może jednak Polska i nasze piękne jeziora, góry lub morze. Gdy zdecydujemy się zostać w kraju, pierwsze na myśl przychodzą miejsca najbardziej rozwinięte turystycznie - Hel, Sopot, Gdynia, Zakopane, Kraków czy Mikołajki.

To urokliwe kierunki, ale możemy być pewni, że w sezonie letnim spotkamy tam najwięcej turystów i słono zapłacimy za pobyt.

Jeżeli tego nie chcemy, powinniśmy rozejrzeć się za nieco mniej oczywistymi zakątkami na wakacyjny wypoczynek. 

Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław. Odkryj miejsce pełne tajemnic

Dolny Śląsk jeszcze do niedawna był niedocenianym województwem pod kątem turystycznym. Pagórkowate, górzyste ukształtowanie terenu jest idealne dla miłośników górskich wędrówek, a ilość zabytków, jak dworki i pałace cieszą oczy tych, którzy uwielbiają historię. 

Reklama

Będąc na Dolnym Śląsku warto odwiedzić Polanicę-Zdrój. Miasto to jest uroczym uzdrowiskiem w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża Gór Stołowych. Słynie ono z wód mineralnych oraz dobrych warunków klimatycznych. 

Ukojenia szukają tu osoby z problemami kardiologicznymi i gastrologicznymi. Znajduje się tam Dom Zdrojowy, który powstał w 1906 roku. Obiekt został wyposażony w aparaturę do hydro- i elektroterapii oraz 60 kabin do kąpieli kwasowęglowych i borowinowych. 

Od II wojny światowej Dom Zdrojowy funkcjonuje jako Sanatorium "Wielka Pieniawa". Na Dolnym Śląsku znajdziemy także takie uzdrowiska jak Duszniki-Zdrój czy Lądek-Zdrój, gdzie do leczenia wykorzystuje się wody bogate w radon, siarkę i fluor.

Warto jednak przyjrzeć się mniejszym miejscowościom, takim jak chociażby Nowa Ruda. Miasto to znajduje się w powiecie kłodzkim nad rzeką Włodzicą. Wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej. Nowa Ruda uzyskała lokację miejską przed 1360 rokiem. 

Niewielkie miasteczko urzeka nietypowym rynkiem i pięknym ratuszem. Budynek ten jest przykładem architektury w stylu historyzmu, będącej wytworem lokalnych budowniczych.

Znajdziemy tu także piękny szlak wiodący na wieżę widokową na Górze Świętej Anny, która powstała w 1911 roku. Szlak można przejść jako pętlę. 

Na górę wiedzie żółty szlak, a do centrum Nowej Rudy wrócić można szlakiem zielonym. Trasa zaczyna się i kończy przy stacji kolejowej w Nowej Rudzie i liczy nieco ponad 4 kilometry. Niedaleko znajduje się także Park Narodowy Gór Stołowych, gdzie miłośnicy chodzenia po górach zakochają się w Błędnych Skałach.

W mieście znajdziemy także Turystyczną Kopalnię Węgla, a nie brakuje tu także zamków i dworków. W samym mieście znajdziemy XVI-wieczny zamek Stillfriedów, a niedaleko Dwór Dolny we Włodowicach, Dwór Górny w Nowej Rudzie, Dwór Stillfriedów w Drogosławiu oraz Pałac w Jugowie. 

Jeżeli wciąż mało nam wrażeń w kontekście zabytków i architektury, nieopodal Nowej Rudy znajdziemy Zamek Moszna, który wygląda niczym z bajki, a także Zamek Sarny w Ścinawce Górnej.

Jak uniknąć tłumu na Pomorzu? Poznaj sekretne miejsca!

Pomorze najczęściej kojarzy się z zatłoczoną plażą, parawanami i okrzykami "lody, wata cukrowa, kukurydza gotowana". Oczywiście w letnim sezonie plaże pękają w szwach, ale wciąż można w znaleźć w okolicy zaciszne miejsca, nawet latem. 

Warcino to miejscowość położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Kępice. Zachwycone będą osoby kochające historyczne budowle. Znajduje się tu pałac, w którym ostatnie lata swego życia spędził kanclerz Otto von Bismarck. 

"Żelazny kanclerz" kazał tu zbudować rodzinne mauzoleum. Do dziś można zobaczyć grób Joanny von Puttkamer - ukochanej żony wodza.

Miłośnicy natury docenią nie tylko morze i lasy. Groty Mechowskie, stanowiące unikalny przykład jaskini nizinnej, zachwycają swoim pięknem.

Jaskinia znajduje się we wsi Mechowo, w obrębie Wysoczyzny Żarnowieckiej, wytworzona w osadach fluwioglacjalnych zlodowacenia bałtyckiego. Posiada niesamowitą szatę naciekową i od 1955 roku jest chroniona jako pomnik przyrody nieożywionej.

Dla tych, którzy kochają magię także znajdzie się coś na Pomorzu, a konkretnie we wsi Węsiory. W pobliżu zachowało się cmentarzysko Gotów z I-III wieku. Są tu trzy kamienne kręgi i część czwartego oraz 20 kurhanów. Średnica największego kręgu wynosi 26 metrów i ułożona jest z głasów o wysokości ok. 1,5 m. 

Pośrodku niektórych znajdują się kamienne stele. Przez wieki kamienne kręgi stały się na Kaszubach tematem wielu legend, między innymi wiązano je z obecnością na tych ziemiach mitycznych olbrzymów Stolemów. Przypisuje się im magiczne moce i nie brakuje tu osób, które chętnie siadają i medytują przez kilka chwil.

Niedocenione Podlasie. Dzikość, która zachwyca

Osoby, które kochają lasy, naturę i najlepiej wypoczywają pośród drzew, na Podlasiu poczują się jak w raju. Znajduje się tam Dolina Narwi, która jest rajem dla osób lubiących "polować" z aparatem fotograficznym - żyje tu ponad 150 różnych gatunków ptaków.

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi został utworzony rozporządzeniem z 10 grudnia 1994 roku. W jego skład weszły: zachowana prawie w naturalnym stanie dolina Narwi w bezpośrednim sąsiedztwie Łomży na odcinku Piątnica Poduchowna-Bronowo i jej strefa krawędziowa.

Łączna powierzchnia objęta ochroną wynosi 19 596,8 ha, z czego 7368,22 ha stanowi zasadniczą część Parku, a 12 228,58 ha tworzy jego strefę ochronną.

Jeżeli na Podlasiu chcemy nieco pozwiedzać, czeka na nas Tykocin, czyli perła baroku. W tym mieście zakochała się Agnieszka Osiecka. Położony nad rzeką Narew, zachwyca klimatem. Zachowała się tu unikalna synagoga i dzielnica żydowska. Jest także wyjątkowy, barokowy układ trapezowego rynku z kościołem św. Trójcy. 

Na Podlasiu znajdziemy także magiczną... Krainę Otwartych Okiennic, czyli trzy wsie: Socy, Puchły i Trześcianka. To szlak, na którym zauroczymy się starą, oryginalną architekturą i folklorem. 

Niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie wprawiają w zachwyt przyjezdnych. Drewniane chałupy, w takiej formie niespotykane w innych częściach kraju, urzekają kolorowymi okiennicami, bogato zdobionymi szczytami i ganeczkami, które pamiętają jeszcze czasy królowej Bony.

***

Zobacz również: 

Prawie 150 lat temu wyłowiono ją z Sekwany. Twarz nieznajomej przeszła do historii  

Ile pieniędzy dać na komunię do koperty?

Uszkodzona paczka od kuriera. Czy warto ją reklamować?

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Dolny Śląsk | pomorze | Podlasie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy